23 Մայիս 2014 - 10:36 AMT
Մայիսի 22-ին Կիպրոս ժամանած ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հանդիպել է կղզում գործող բոլոր եկեղեցիների՝ Հույն ուղղափառ, Հայ Առաքելական, կաթողիկե եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդների, ինչպես նաև մահմեդականների ղեկավարի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են արքեպիսկոպոս Խրիզոստոմը, մուֆտի Ալաթայը, մարոնիտների առաջնորդ արքեպիսկոպոս Ջոզեֆ Սուիֆը, ՀԱԵ Կիպրոսի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Վարուժան Հերհելյանի, կաթոլիկների ներկայացուցիչ հայր Զաքհեոս Տուլնինոֆի հետ: Հանդիպումից առաջ Կիպրոսի ոստիկանությունը անվտանգության աննախադեպ միջոցներ է ձեռնարկել: Ինչպես գրում է Cyprus Mail-ը, հանդիպումն անցել է փակ դռների ետևում: Մամուլի համար հայտարարություններ չեն արվել:
Կլոր սեղանից հետո առանձնազրույց է տեղի ունեցել Բայդենի ու արքեպիսկոպոս Խրիզոստոմի միջև, որտեղ հիերարխն իր տեսակետն է հայտնել Կիպրոսի հիմնախնդրի վերաբերյալ: Նա նշել է հավասարակշիռ մոտեցման անհրաժեշտությունը, քանի որ հակառակ դեպքում հունական կողմը իրեն վիրավորված կզգա, իսկ թուրքականը հակամարտությունը վերսկսելու ուղիներ կորոնի: «Քրիստոնյաներն ու մահմեդականները կղզում պետք է կարողանան այցելել իրենց սրբավայրերը, ինչպես կառավարության կողմից վերահսկվող շրջաններում, այնպես էլ կղզու հյուսիսային մասում»,-ասել է արքեպիսկոպոսը:
Մայիսի 13-ին Կիպրոսի Սբ Մարիամ եկեղեցում վերջին 50 տարում առաջին անգամ պատարագ մատուցվեց: Եկեղեցին գտնվում է Նիկոսիայի հյուսիսային մասում, որը գրավել են թուրքական զորքերը: Սբ Մարիամ եկեղեցին ապաստան դարձավ շատ հայերի համար Ցեղասպանության տարիներին, 1915-1923 թթ.:
2014 թվականի մարտին եկեղեցուց ու վանքից բաղկացած համալիրը վերականգնվեց: Բացմանը մարտի 17-ին ելույթ ունեցավ Կիպրոսում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Քենիգը: Ըստ նրա, համալիրի բացմանը ներկա էին կղզու բոլոր համայնքների ներկայացուցիչները՝ հայեր, հույներ, թուրքեր: Նա նշեց նաև, որ բոլոր համայնքները մասնակցել են վանական համալիրի վերականգնմանը:
Ըստ ՄԱԿ տվյալների, Կիպրոսում շուրջ 3 հազար հայ է բնակվում: Հիմնականում նրանք Ցեղասպանությունից փրկված հայերի ժառանգներն են: Կիպրոսի հայերը, ըստ բուն կիպրոսցիների, մեծ ավանդ են ունեցել և ունեն երկրի պատմամշակութային զարգացման մեջ:

23 Май 2014 - 09:58 AMT
Прибывший на Кипр 22 мая вице-президент США Джо Байден встретился с лидерами всех конфессий острова: греко-православной, маронитской, армянской, католической церквями и главой мусульман -киприотов. На встречу пришли архиепископ Хризостом, муфтий Алатай, глава маронитов архиепископ Джозеф Суиф, глава Кипрской епархии ААЦ архиепископ Варужан Гергелян и представитель католиков падре Закхеус Тулниноф. Перед встречей полиция Кипра предприняла беспрецедентные меры безопасности. Как пишет Cyprus Mail, встреча прошла за закрытыми дверями. Никаких заявлений для прессы сделано не было.
После круглого стола прошла встреча тет-а-тет Байдена и архиепископа Хризостома, где иерарх высказал свою точку зрения по кипрскому вопросу. Архиепископ сказал о необходимости сбалансированного решения, ибо в противном случае греческая сторона будет обижена, а турецкая будет искать возможность для возобновления конфликта.«Христиане и мусульмане на острове должны иметь доступ к своим священным местам, как в контролируемых правительством районах, также и в северной части острова», – подчеркнул архиепископ Хризостом.
13 мая впервые за 50 лет в армянской церкви Св.Марии на Кипре прошла воскресная литургия, которую вел архиепископ Варужан Гергелян. Церковь находится в северной части Никосии, оккупированной турецкими войсками.
Ранее, 17 марта, в северной части Кипра, на оккупированной Турцией территории открыт восстановленный армянский монастырь.