Արձանագրությունների 30,1 տոկոսի հաշվարկի տվյալներով Ուկրաինայի նախագահի արտահերթ ընտրություններում միլիարդատեր Պյոտր Պորոշենկոն ստացել է ձայների 54,09 տոկոսը, նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն՝ 13,16 տոկոս: Այդ մասին է վկայում Ուկրաինայի ԿԸՀ ինտերակտիվ տաբլոն: Երրորդ տեղում է «Ռադիկալ կուսակցության» առաջնորդ Օլեգ Լյաշկոն 8,5 տոկոսով: Ժողովրդական պատգամավոր Անատոլի Գրիցենկոն հավաքել է 5,53 տոկոս, Սերգեյ Տիգիպկոն՝ 5,05 տոկոս, Ուկրաինայի ռեգիոնների կուսակցության թեկնածու Միխայիլ Դոբկինը՝ 3,3 տոկոս:
Ուկրաինայի նախագահի ընտրությունները, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները երկրի որոշ շրջաններում անցել են խորը քաղաքական ճգնաժամի ու Կիևի իշխանությունների կողմից երկրի արևելքում իրականացվող ուժային գործողության պայմաններում: Նախագահի պաշտոնի համար պայքարում էր 21 թեկնածու:
Պորոշենկոյի երդմնակալության արարողությունը կարող է տեղի ունենալ հունիսի 8-10-ը:
Ըստ Ուկրաինայի Սահմանադրության, Ուկրաինայի նախագահն ընտրվում է երկրի քաղաքացիների կողմից համընդհանուր, հավասար և ուղիղ ընտրական իրավունքի հիման վրա գաղտնի քվեարկության պայմաններում 5 տարի ժամկետով: Ուկրաինայի նախագահի ընտրությունները կարող են լինել հերթական, արտահերթ ու կրկնական: Ուկրաինայի նախագահի արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են Գերագույն ռադայի կողմից դրանց նշանակման օրվանից 90-օրյա ժամկետի վերջին կիրակի օրը:
Փետրվարի 22-ին Ուկրաինայում տեղի ունեցավ իշխանափոխություն: Գերագույն ռադան իշխանությունից հեռացրեց Վիկտոր Յանուկովիչին, փոխեց սահմանադրությունը, նախագահի պարտականությունները դնելով խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովի վրա և նախագահական ընտրություններ նշանակելով մայիսի 25-ին: Յանուկովիչը հայտարարեց, որ ստիպված էր լքել Ուկրաինան ֆիզիկական հաշվեհարդարի սպառնալիքի պատճառով:
Պորոշենկոն հայտարարել է, որ պետության ղեկավարի պաշտոնում իր առաջին այցը լինելու է Դոնբաս: Այս հայտարարությունը նա արել է իր ընտրական շտաբում մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Պորոշենկոն հայտարարել է նաև, որ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հարաբերություններում սկզբունքային է ՌԴ-ին Ղրիմի միանալու չճանաչելն ու երկրի արևելքում անցկացված հանրաքվեների արդյունքների չճանաչելը: Նա նշեց, որ պատրաստ է աշխատել Ռուսաստանի հետ: «Չնայած երկկողմ հարաբերություններում առկա խնդիրներին, որոնք Ուկրաինայի մեղքով չեն առաջացել, մենք բավարար ձևաչափեր ունենք կուտակված հարցերի լուծման համար»,-ասել է Պորոշենկոն:
Նա նաև հայտարարել է, որ Կիևի ու Մոսկվայի միջև բանակցությունները հնարավոր են ԱՄՆ ու Եվրամիության միջնորդությամբ: Ելույթ ունենալով մամուլի ասուլիսում՝ Պորոշենկոն ասել է. «Այսօր ՌԴ հետ հարաբերությունները շատ բարդ են: Վերջին 200 տարում ես չեմ հիշում մեր երկրների միջև նման ճգնաժամ: Այնուամենայնիվ բանակցային գործշընթացը մեկնարկել է, դա Ժնևի ձևաչափն է: Կարծում եմ, այսօր մենք կարող ենք բանակցել ՌԴ հետ, ԱՄՆ, ԵՄ մասնակցությամբ և այլ ձևաչափերում»,-ասել է Պորոշենկոն:
Բացի այդ, Ուկրաինայի նախագահի թեկնածուն, որն առաջատար էր ընտրություններում, հայտարարեց, որ Կիևին հարկավոր է Ռուսաստանի հետ անվտանգության նոր պայմանագիր Բուդապեշտի հուշագրի փոխարեն: «Ռուսաստանը մեր հարևանն է, առանց նրա մասնակցության անհնար է ապահովել Ուկրաինայի անվտանգությունը: Մեզ անվտանգության մասին պայմանագիր է պետք, որը կփոխարինի Բուդապեշտի համաձայնագիրը»,-ասել է Պորոշենկոն, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Անվտանգության երաշխիքների մասին Բուդապեշտի համաձայնագիրը կնքվել է 1994 թ. դեկտեմբերի 5-ին, երբ Ուկրաինան միացավ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին՝ ԱՄՆ, Ռուսաստանի և Մեծ Բրիտանիայի մասնակցությամբ: Համաձայնագրով հաստատվում էր Ուկրաինայի հանդեպ ԵԽԱԽ Եզրափակիչ ակտի, ՄԱԿ Կանոնադրության ու Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի դրույթների կատարումը: Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի մյուս երկու մասնակիցները, որոնք միջուկային զենք ունեին, Ֆրանսիան ու Չինաստանը, արտահայտվեցին համապատասխան հայտարարությունների ձևով նմանատիպ երաշխիքների անհրաժեշտության մասին, չստորագրելով հուշագիրը:
Ըստ հուշագրի և Լիսաբոնի արձանագրության, Ուկրաինան 1996 թվականին միացավ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին Ղազախստանի ու Բելառուսի հետ միասին որպես միջուկային զենք չունեցող մասնակից երկիր: Նշված ժամկետում Ուկրաինայի միջուկային պոտենցիալը ոչնչացված էր:
Ուկրաինայի նոր նախագահին արդեն շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման: «Բոլոր ամերիկացիների անունից ես ողջունում եմ Ուկրաինայի ժողովրդին, որ նրանք լսելի դարձրեցին իրենց ձայնը՝ քվեարկելով նախագահական ընտրություններում: Չնայած սադրանքներին, ու բռնությանը, միլիոնավոր ուկրաինացիներ այցելեցին ընտրատեղամասեր երկրի ամբողջ տարածքում և նույնիսկ արևելյան Ուկրաինայի որոշ մասերում, որտեղ Ռուսաստանի աջակցությամբ անջատողական ուժերը ձգտում էին ամբողջ տարածաշրջաններ զրկել քաղաքացիական իրավունքներից»,-հայտարարել է նա: «Միացյալ Նահանգները անհամբեր սպասում են համատեղ աշխատանքին նորընտիր նախագահի հետ, ինչպես նաև ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված խորհրդարանի, սատարելու համար Ուկրաինային ջանքերին քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումների ոլորտում: Մենք նաև սատարում ենք Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, դատապարտում ենք ու մերժում ենք Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի բռնակցումը, ինչպես նախկինում, մեր պարտքն են համարում աշխատել Ուկրաինայի ու մյուս գործընկերների հետ՝ գտնելու համար հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծումը»,-ասել է Օբաման, հայտնում է ՈւՆԻԱՆ-ը՝ Սպիտակ տան մամուլի ծառայության վրա հղումով:

После подсчета 30,1% протоколов на внеочередных выборах президента Украины миллиардер Петр Порошенко набирает 54,09%, экс-премьер Юлия Тимошенко — 13,16%, свидетельствуют данные интерактивного табло Центризбиркома Украины.Третье место занимает лидер "Радикальной партии" Украины Олег Ляшко с 8,5%. Народный депутат Анатолий Гриценко набирает 5,53%, Сергей Тигипко — 5,05%, кандидат от украинской партии регионов Михаил Добкин — 3,3%.
Выборы президента Украины, а также местные выборы в ряде регионов страны проходили в воскресенье на фоне глубокого политического кризиса и проводимой киевскими властями масштабной силовой операции на востоке, в результате которой гибнут мирные жители. За пост президента боролся 21 кандидат.
Инаугурация Порошенко может пройти 8-10 июня.
Согласно Конституции Украины, президент Украины избирается гражданами страны на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права путем тайного голосования сроком на пять лет. Выборы президента Украины могут быть очередными, внеочередными и повторными. Внеочередные выборы президента Украины проводятся в последнее воскресенье девяностодневного срока со дня их назначения Верховной радой Украины.
На Украине 22 февраля произошла смена власти. Верховная рада отстранила от власти президента Виктора Януковича, изменила конституцию, возложила исполнение обязанностей главы государства на спикера Александра Турчинова и назначила президентские выборы на 25 мая. Янукович заявил, что был вынужден покинуть Украину под угрозой физической расправы.
Петр Порошенко сообщил, что первую поездку в качестве главы государства он совершит в Донбасс. С таким заявлением Порошенко на пресс-конференции в своем избирательном штабе.Также Порошенко заявил, что принципиальной позицией в отношениях Украины и России является непризнание присоединения Крыма к РФ и референдумов на востоке страны. При этом он подчеркнул, что готов работать с Россией. "Несмотря на проблемы в двусторонних отношениях, которые возникли не по вине Украины, у нас достаточно форматов для решения накопившихся вопросов", – сказал Порошенко.
Он также заявил, что переговоры между Киевом и Москвой возможны при посредничестве США и Европейского союза. Выступая на пресс-конференции в своем предвыборном штабе, Порошенко подчеркнул: "Сегодня отношения с РФ наисложнейшие". "Я за последние 200 лет не помню такого кризиса между нашими странами. Тем не менее, начало переговорного процесса есть. Это Женевский формат. Я думаю, что сегодня мы можем вести переговоры с РФ с участием США, ЕС и в других форматах", – сказал Порошенко.
Кроме того, кандидат в президенты Украины, лидирующий на выборах, заявил, что Киеву нужен новый договор о безопасности с Россией взамен Будапештского меморандума. "Россия – это наш сосед, без участия которого невозможно обеспечить безопасность Украины. Нам необходим договор о безопасности, который заменит Будапештский соглашения", – сказал Порошенко, передает ИТАР-ТАСС.
Будапештский Меморандум о гарантиях безопасности в связи с присоединением Украины к Договору о нераспространении ядерного оружия подписан 5 декабря 1994 года лидерами Украины, США, России и Великобритании, о подтверждении выполнения в отношении Украины положений Заключительного акта СБСЕ, Устава ООН и Договора о нераспространении ядерного оружия как не обладающего ядерным оружием государства-участника Договора. Два других участника Договора о нераспространении ядерного оружия, обладавшие на момент подписания ядерным арсеналом, Франция и Китай, высказались об аналогичных гарантиях в форме соответствующих заявлений, не подписавшись под меморандумом.
В соответствии с меморандумом и Лиссабонским протоколом Украина к 1996 году присоединилась к Договору о нераспространении ядерного оружия наравне с Казахстаном и Белоруссией как страна-участник, не обладающая ядерным оружием. К указанному сроку ядерный арсенал Украины был ликвидирован.
Нового президента Украины уже поздравил президент США Барак Обама. «От имени всех американцев я приветствую народ Украины с тем, что они сделали свои голоса услышанными, проголосовав на президентских выборах сегодня. Несмотря провокации и насилие, миллионы украинцев пришли на избирательные участки по всей стране, и даже в некоторых частях восточной Украины, где при поддержке России сепаратистские группировки стремились лишить гражданских прав целые регионы, некоторые смелые украинцы еще смогли отдать свои голоса», – заявил он. «Соединенные Штаты с нетерпением ожидают совместной работы со следующим президентом, а также демократически избранным парламентом, чтобы поддержать усилия Украины в принятии важных политических и экономических реформ. Мы также продолжаем поддерживать суверенитет и территориальную целостность Украины, осуждаем и отвергаем оккупацию Россией и попытку аннексии Крыма, и, как и ранее, считаем своим долгом работу с Украиной и другими партнерами, чтобы найти мирное разрешение конфликта», – заверил Обама, передает УНИАН с ссылкой на пресс-службу Белого Дома.