Եգիպտոսում երկուշաբթի օրը սկսվել են նախագահական ընտրությունները: Քվեարկությունը երկու օր է տևելու: 80 մլն բնակչություն ունեցող Եգիպտոսում ընտրական իրավունքից օգտվում է մոտ 54 մլն քաղաքացի: Ընտրատեղամասերի են վերածվել երկրի 13 899 դպրոցներ: Ընտրությունների ընթացքին հետևում են մոտ 16 հազար դատավորներ:
Երկրի բարձրագույն պաշտոնի համար պայքարում է երկու թեկնածու՝ կադրային զինվորական Աբդել Ֆաթահ աս Սիսին և սոցիալսիտ Մադին Սաբբահին, որը ներկայանում է որպես հեղափոխականների քաղաքացիական ճամբարի թեկնածու: Հասարակական կարծիքի հարցումները, ինչպես նաև քվեարկության արդյունքներն արտերկրում վկայում են Աս Սիսիի ճնշող առավելության մասին: Արտերկրում քվեարկության արդյունքում Աս Սիսին ստացել է մասնակիցների քվեների 94, 5 տոկոսը, մասնակցությունը 50 տոկոսից ավելի է եղել: Առաջիկա արտահերթ նախագահական ընտրություններում պաշտպանության նախկին նախարար Աս Սիսիին պատրաստ է սատարել ընտրողների մոտ 79 տոկոսը: Այդ մասին հայտնել են տեղական ԶԼՄ-ները, վկայում են հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքները, որն անցկացրել է ժամանակակից Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրության Ժողովրդավարական կենտրոնը: Ընտրությունների արդյունքները հրապարակվելու են հունիսի 5-ից ոչ ուշ:
Աբդել Ֆաթահ Սաիդ Հուսեյն Հալիլ աս Սիսին վարչապետի նախկին առաջին տեղակալն է, պաշտպանության ու ռազմարդյունաբերության նախկին նախարարը: Նա ավարտել է Եգիպտոսի ռազմական ակադեմիան, Եգիպտոսի Հրամանատարաշտաբային քոլեջը, ռազմական ուսումը շարունակել է Մեծ Բրիտանիայում ու Փենսիլվանիայի Բարձրագույն բանակային ռազմական քոլեջում: 1977 թվականից սպայի կոչումով ծառայել է Եգիպտոսի բանակում, զբաղեցրել է ռազմական կցորդի պաշտոնը Սաուդյան Արաբիայում: 2008 թվականից եղել է Հյուսիսային ռազմական շրջանի շտաբի պետը: 2011 թվականի փետրվարից ԶՈւ Բարձրագույն խորհրդի անդամ է: 2012 թվականի օգոստոսի 12-ին գեներալի կոչումով նշանակվել է ԶՈւ Գերագույն խորհրդի նախագահ: 2013 թ. հունիս-հուլիսին առանցքային դերակատարություն է ունեցել նախագահ Մուրսիի պաշտոնանկության գործում: 2013 թ. հոկտեմբերին Եգիպտոսում ստորագրահավաք սկսվեց Սիսիին նախագահի պաշտոնում նշանակելու օգտին: Հավաքվեց մոտ 4 մլն ստորագրություն: 2014 թ. հունվարի 27-ին ժամանակավոր նախագահի հրամանագրով Աս Սիսիին շնորհվեց ֆելդմարշալի կոչում՝ Եգիպտոսի բանակի բարձրագույն զինվորական կոչումը:
2014 թ. մարտի 26-ին նա հրաժարական տվեց բոլոր պաշտոններից ու զորացրվեց բանակից: 2014 թվականի մարտի 27-ին ազգին իր ուղերձում հայտարարեց, որ առաջադրվելու է նախագահի պաշտոնում: Իր քարոզարշավի խորհրդանիշ Սիսին ընտրեց աստղը: Նրա գերակայություններն են կայունության ու անվտանգության ապահովումը, ելքը տնտեսական ճգնաժամից: Ըստ սոցհարցումների, նրա օգտին պատրաստ է քվերակել ընտրողների 75 տոկոսը:
Համդին Սաբբահին «Ժողովրդական հոսանք» կուսակցության առաջնորդն է: Նա սոցիալիստ է, լրագրող ու պոետ, Համալ Աբդել Նասերի գաղափարների կողմնակից: 1975-77 թթ. սովորել է Կահիրեի համալսարանում, սակայն լրագրողության բնագավառում մագիստրոսի կոչում ստացել է միայն 1985 թվականին: Ուսանողական տարիներին հրատարակել է «Ուսանողներ» հանդեսը, եղել է Նասերիստական ակումբի նախագահ, ուսխորհրդի նախագահ, Եգիպտացի ուսանողների ընդհանուր միության նախագահ: 1977 թ. հայտնի է դարձել նախագահ Անվար Սադաթի քաղաքական գծի քննադատությամբ: 1981 թվականին Սաբբահին առաջին անգամ բանտում հայտնվեց ընդդիմադիր գործունեության համար, քաղաքական կարիերայի ընթացքում ձերբակալվել է մոտ 17 անգամ:
Սաբբահին 2012 թ. նոյեմբերից Ազգային փրկության ճակատի համանախագահն է, որը միավորում էր նախագահ Մուրսիի ու «Մահմեդական եղբայրների» հակառակորդներին: 2013 թ. հուլիսին սատարեց զինված գործողություններին Մուրսիի դեմ: 2014 թ. փետրվարի 8-ին առաջադրեց իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում: Նրա խորհրդանիշն է արծիվը: Իր նախընտրական պայքարում նա շեշտը դնում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի վրա, հայտարարում է, որ թույլ չի տա, որ «Մահմեդական եղբայրները» քաղաքականություն վերադառնան: Կողմ է Եգիպտոսի լիակատար ինքնիշխանության վերականգնմանը Սիոնի թերակղզում: Ըստ հարցումների, նրա օգտին կքվեարկի ընտրողների մոտ 15 տոկոսը:
Հուլիսի 3-ին բանակը պաշտոնանկ արեց ու ձերբակալեց նախագահ Մուրսիին: Սահմանադրության գործողությունը կասեցվեց, կառավարման լծակներն երկրում հայտնվեցին զինվորականների ձեռքում, որոնք կրկին արտակարգ դրություն հայտարարեցին: Նոր սահմանադրությունը հանրաքվեի է դրվել ՊՆ ղեկավար, գեներալ Աբդուլ Ֆաթահ Աս Սիսիի նախաձեռնությամբ, որն ապրիլին կմասնակցի նախագահի ընտրություններին: Ըստ եգիպտացիների առաջարկած սահմանադրության, ՊՆ ղեկավարը կհաստատվի պաշտոնում միայն ԶՈւ Գերագույն խորհրդի հավանությանն արժանանալուց հետո, իսկ նախագահը կընտրվի երկու ժամկետից աչ ավելի:
Նոր սահմանադրությունը, ինչպես և նախկինները, ամրագրում է իսլամը որպես պետական կրոն, շարիաթը որպես իրավունքի սկզբունք և արաբերենը որպես պաշտոնական լեզու: Սահմանադրությունը երաշխավորում է նաև դավանանքի ազատություն: Նոր սահմանադրության նախագծի օգտին հունվարի 15-16 քվեարկեց ընտրողների մեծ մասը՝ 95 տոկոսը:

26 Май 2014 - 05:39 AMT
В Египте в понедельник начинаются президентские выборы. Голосование будет проходить в течение двух дней.
Избирательным правом в Египте, население которого составляет почти 80 млн человек, наделены около 54 млн граждан. Под избирательные участки переоборудованы 13 899 школ по всей стране. Наблюдение за выборами будут вести 16 тыс. судей.
Борьбу за высший пост в стране ведут два кандидата – кадровый военный Абдель Фаттах ас-Сиси и социалист Хамдин Саббахи, позиционирующий себя как кандидат от гражданского лагеря революционеров. Опросы общественного мнения, а также результаты голосования на зарубежных участках, прошедшего 15-19 мая, свидетельствуют о подавляющем преимуществе ас-Сиси. По итогам голосования за рубежом ас-Сиси поддержали 94,5% принявших участие в выборах при явке, превышающей 50%. На предстоящих досрочных президентских выборах в Египте бывшего министра обороны Абделя Фаттаха ас-Сиси готовы поддержать 79% избирателей. Об этом, как сообщают в понедельник местные СМИ, свидетельствует опрос общественного мнения, проведенный американским Демократическим центром по изучению современного Ближнего Востока. Результаты выборов должны быть обнародованы не позднее 5 июня.
Абдель Фаттах Саид Хусейн Халиль ас-Сиси, бывший первый заместитель премьер-министра, министр обороны и военной промышленности Египта, фельдмаршал. Окончил Военную академию Египта, Командно-штабной колледж Египта, учился в Командно-штабном колледже в Великобритании и Высшем армейском военном колледже в Пенсильвании (США). С 1977 года в офицерском звании служил в мотострелковых войсках Египта. Занимал пост военного атташе Египта в Саудовской Аравии. С 2008 года начальник штаба Северного военного округа, затем заместитель директора военной разведки. С февраля 2011 года – член Высшего совета вооруженных сил. 12 августа 2012 года в звании генерала назначен председателем Высшего совета вооруженных сил, главнокомандующим вооруженными силами, министром обороны и военной промышленности. В конце июня – начале июля 2013 года сыграл ключевую роль в отстранении от власти президента Мухаммеда Мурси. В октябре 2013 г. в Египте развернулась кампания по сбору подписей за назначение ас-Сиси президентом Египта без проведения выборов. В середине октября было собрано 4 млн подписей. 27 января 2014 года указом временного президента Египта Адли Мансура ас-Сиси присвоено звание фельдмаршала – высшее воинское звание в египетской армии.
26 марта 2014 года подал рапорт об отставке со всех постов и увольнении из армии. 27 марта 2014 года в своем обращении к нации объявил, что уходит в отставку, чтобы баллотироваться на пост президента. За ас-Сиси было подано 188 тыс. 930 заверенных подписных листов. Символом своей кампании избрал звезду. Его приоритеты – обеспечение стабильности и безопасности, выход из экономического кризиса. Согласно социологическим опросам, за него собираются проголосовать более 75% избирателей.
Хамдин Саббахи – лидер партии "Народное течение". Социалист, журналист и поэт, приверженец идей Гамаля Абдель Насера. В 1975-77 годах учился на факультете массовых коммуникаций Каирского университета, однако степень магистра в области журналистики получил только в 1985 году. В годы учебы издавал журнал "Студенты", был главой Насеристского клуба, председателем университетского студенческого совета, а также председателем Всеобщего союза египетских студентов. В 1977 году получил известность за публичную критику курса президента Анвара Садата. В начале 1981 году Саббахи впервые попал в тюрьму за оппозиционную деятельность, которую продолжил и при Мубараке. За годы политической карьеры 17 раз подвергался арестам.
С 21 сентября 2012 года – лидер партии "Народное течение", с ноября 2012 года – сопредседатель Фронта национального спасения, объединившего противников президента Мухаммеда Мурси и ассоциации "Братья-мусульмане". В июле 2013 году поддержал действия вооруженных сил по свержению президента Мурси. 8 февраля 2014 года выдвинул свою кандидатуру для участия в президентских выборах. Предвыборный штаб Саббахи собрал в его поддержку 31 тыс. 555 подписей. Символ Саббахи – орел (как и на выборах в 2012 года). В своей предвыборной кампании делает акцент на борьбе с коррупцией и утверждении принципов социальной справедливости. Заявляет, что не допустит возвращения в политику ассоциации "Братья-мусульмане", выступает за пересмотр некоторых положений мирного договора с Израилем 1979 года, в частности, за восстановление полного суверенитета Египта на Синайском полуострове. Высказывается за тесное сотрудничество с Россией, поддержал итоги референдума в Крыму. Согласно опросам, за него собираются голосовать менее 15% избирателей.
3 июля 2013 года армия сместила и арестовала президента Мурси, обвинившего ее в государственном перевороте. Действие конституции было приостановлено, рычаги управления страной оказались в руках военных, которые вновь ввели чрезвычайное положение. Новая конституция вынесена на референдум по инициативе министра обороны фельдмаршала Абдель Фаттаха ас-Сиси. Согласно предложенной египтянам конституции министр обороны будет назначаться только после одобрения его кандидатуры Высшим Советом вооруженных сил, президент же после вступления конституции в силу будет избираться не более чем на два срока. Также конституция предполагает возможность суда военными трибуналами гражданских лиц, если они совершили нападение на военнослужащих или объекты принадлежащие армии. Новая конституция, как и прежние, закрепляет ислам в качестве государственной религии, шариат как принцип права и арабский язык в качестве официального языка страны. При этом конституция гарантирует свободу вероисповедания. За проект новой египетской конституции на референдуме 15-16 января проголосовали подавляющее большинство избирателей — 95%.