Եվրախորհրդարանի ընտրություններում առաջատարը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունն է (ԵԺԿ) 28 տոկոսով, ասվում է Եվրախորհրդարանի կայքում: Երկրորդ տեղում է Սոցիալիստների ու ժողովրդավարների պրոգրեսիվ դաշինքը, որը հավաքում է մոտ 24 տոկոս, երրորդը՝ Հանուն Եվրոպայի ազատականների ու ժողովրդավարների միությունն է մոտ 9 տոկոսով:
Այս կուսակցություններն ավանդաբար առաջատար դիրքեր են զբաղեցնում Եվրախորհրդարանում, և, ըստ նախնական տվյալների, կշարունակեն վերահսկել Եվրախորհրդարանը, գրում է ВВС-ին: Սակայն, այս ընտրություններում բավականին շատ ձայներ են հավաքել նաև հականերգաղթային ու նույնիսկ ծայրահեղական գաղափարներ դավանող կուսակցությունները:
Մասնավորապես, աջ ծայրահեղական «Ազգային ճակատը» Մարին լը Պենի գլխավորությամբ հավաքել է ձայների 25 տոկոսը, իսկ Միացյալ Թագավորության անկախության կուսակցությունը (UKIP), որը հանդես է գալիս ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալու օգտին, ստացել է ձայների ավելի քան 30 տոկոսը:
Չնայած ծայրահեղական կուսակցությունների տպավորիչ արդյունքներին՝ աջ կենտրոնամետ ուժերին հաջողվեց պահպանել առաջատար դերը Եվրամիության քաղաքականության մեջ: Ընտրություններում հաղթեց Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը, որն օրենսդիր մարմնի խոշորագույն խմբակցությունն է:
Մասնակցությունը ընտրություններին կազմել է 40 տոկոս, սակայն, առաջին անգամ նախորդ ընտրությունների համեմատ ընտրողների ակտիվությունը չի նվազել, այլ նույնիսկ մեկ տասներորդ տոկոսով աճել է: «Մենք կասեցրինք մասնակցության նվազման միտումը, դա մեր հիմնական նպատակներից մեկն էր, ժողովրդավարության տեսակետից: Անշուշտ, դա փայլուն արդյունք չէ, այն չի կարող մեզ գոհացնել, բայց մեզ առաջին անգամ հաջողվեց կասեցնել աբսենտիեզմի ալիքը, և դա արդեն լավ է»,-ամփոփել է արդյունքները ԵԺԿ առաջնորդ Ժոզեֆ Դոլը: Իսկ անցած ընտրությունների գլխավոր անակնկալը դարձավ եվրոպացի հոռետեսների հաջողությունը բազմաթիվ եվրոպական երկրներում՝ վերլուծաբանները խոսում են իսկական «քաղաքական երկրաշարժի» մասին:
«Մեր ժողովուրդը պահանջում է միասնական քաղաքականություն, որը մշակել են ֆրանսիացիները ֆրանսիացիների համար, քաղաքականություն, որը կյանքի կկոչեր ինքը ժողովուրդը: Մարդիկ մեր երկրում այլևս չեն ցանկանում, որ նրանց դրսից կառավարեն, չեն ուզում, որ իրենց օրենքներ պարտադրվեն, որոնց օգտին իրենք չեն քվեարկել, չեն ցանկանում ենթարկվել եվրահանձնակատարներին, որոնց անմիջապես իրենք չեն ընտրել»,-ասել է Լը Պենը:
Եվրաինտեգրման հակառակորդների հաղթանակով ավարտվեցին այս ընտրությունները նաև Մեծ Բրիտանիայում: Առաջին պոպուլիստական Անկախության կուսակցությունը, որը գլխավորում է Նայջել Ֆարաժը, առաջ անցավ պահպանողականներից ու ազատականներից: «Մենք զգալի քանակի եվրոպացի հոռետեսների ենք հավաքագրել Եվրախորհրդարանում: Թե ինչպես դա կփոխի եվրոպական քաղաքականությունը, ցույց կտա ժամանակը: Սակայն ներքին քաղաքականության մեջ տարբերությունը բավականին զգալի կլինի: Մինչ օրս եվրաինտեգրումը, դուր էր գալիս դա թե ոչ, անխուսափելի էր թվում: Այսօր երեկոյան այդ անխուսափելիւթյանը վերջ դրվեց»,-ասել է Ֆարաժը, հայտնում է euronews-ը:
Հաղթանակած հոռետեսության ալիքը չշրջանցեց նաև Հունաստանը: Այդ երկրում, որտեղ բնակչությունը ստիպված էր զրկանքների գնալ ԵՄ ֆինանսական օգնությունը ստանալու համար, հաղթել է Ալեքսիս Ցիպրասի գլխավորած ձախ ծայրահեղական կոալիցիան: Եվրաինտեգրման հակառակորդներն ամրապնդել են դիրքերը նաև Դանիայում, Ավստրիայում ու Իսպանիայում:

На выборах в Европейский парламент лидирует правоцентристская Европейская народная партия (28% голосов), сообщается на сайте Европарламента. На втором месте – Прогрессивный альянс социалистов и демократов, который набирает порядка 24% голосов, на третьем – Альянс либералов и демократов за Европу (около 9%).
Эти партии традиционно контролировали Европарламент и, судя по предварительным результатам, сохранят свой контроль, пишет ВВС.
Однако на этих выборах значительную долю голосов собрали партии, исповедующие антииммигрантские и часто весьма радикальные идеи.
В частности, ультраправый "Национальный фронт" Марин Ле Пенн набрал 25% голосов, а Партия независимости Соединенного Королевства (UKIP), выступающая за выход Британии из ЕС, получила больше 30% голосов.
Несмотря на впечатляющий прорыв радикалов, правоцентристским силам удалось сохранить ведущую роль в политике ЕС. На прошедших выборах в Европарламент победу одержала Европейская народная партия – крупнейшая фракция законодательного органа.
Явка составила чуть больше 40% – но зато впервые по сравнению с прошедшими выборами активность избирателей не снизилась, а даже на одну десятую процента возросла.
“Мы остановили тенденцию снижения явки, это была одна из наших главных целей, с точки зрения демократии. Конечно, это не блестящий результат, он не может нас удовлетворить. Но нам впервые удалось остановить волну абсентеизма, и это уже хорошо,” – подвел итоги лидер Европейской народной партии Жозеф Доль. А главным сюрпризом прошедших выборов стал успех евроскептиков во многих европейских странах: аналитики говорят о настоящем “политическим землетрясении.”
“Наш народ требует единой политики, политики, выработанной французами для французов, политики, которую проводил бы сам народ. Люди в нашей стране больше не хотят, чтобы ими управляли извне, не хотят, чтобы им навязывали законы, за которые они не голосовали, не хотят подчиняться еврокомиссарам, которых они не выбирали напрямую,” – сказала Ле Пен.
Триумфом противников евроинтеграции ознаменовались эти выборы и в Великобритании. Правая популистская Партия независимости Найджела Фаража обошла и консерваторов, и лейбористов. “Мы набираем внушительное число евроскептиков а Европейском парламенте. Как это изменит европейскую политику – покажет время. Но во внутренней политике разница будет весьма ощутима. До сих пор евроинтеграция – нравилось нам это или нет – казалась неизбежной. Сегодня вечером этой неизбежности был положен конец”, – сказал Фараж, передает euronews.
Волна победившего евроскептизима не обошла и Грецию. В стране, где для получения финансовой помощи ЕС пришлось слишком туго затянуть пояса, победу одержала леворадикальная коалиция СИРИЗА по главе с Алексисом Ципрасом. Противники евроинтеграции укрепили свои позиции также в Дании, Австрии и Испании.