«Ուդառ»-ի առաջնորդ Վիտալի Կլիչկոն ճեպազրույցում հայտարարել է, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին կամ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Կախա Բենդուկիձեն կարող են դառնալ Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի խորհրդականները:
«Վրաստանն օրինակ է մեզ համար: Ես շատերի հետ եմ խոսել այդ թեմայով: Խոսել եմ Սահակաշվիլիի հետ՝ նա առաջարկեց իր ծառայությունները, խոսել եմ Բենդուկիձեի հետ, և վստահ եմ, որ նրանցից յուրաքանչյուրը կօգնի, եթե անհրաժեշտություն լինի»,-ասել է Կլիչկոն, գրում է «Գրուզիա Online»-ը:
Իր հերթին, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Մոսկվան պատրաստ է Պորոշենկոյի հետ երկխոսության, սակայն միջնորդներ այստեղ հարկավոր չեն: «Մենք լսում ենք, ինչ է ասում Պյոտր Պորոշենկոն իր մտադրությունների մասին ՌԴ հետ կապերի առումով, անվանում է այդ կապերը կարևորագույն: Մենք, ինչպես բազմիցս է ասել նախագահը, պատրաստ ենք Կիևի ներկայցուցիչների հետ երկխոսության, պատրաստ ենք երկխոսության Պորոշենկոյի հետ: Ես չէի ցանկանա, որ երկխոսության պատրաստակամության մասին հայտարարությունը պայմանավորվի ինչ-ինչ վերապահումներով, ինչպես, մասնավորապես, նրա հայտարարությունը, թե պատրաստ կլինի երկխոսության Եվրամիության ու ԱՄՆ միջնորդությամբ»,-ասել է նա:
Ըստ Լավրովի, Ռուսաստանին միջնորդներ պետք չեն: «Մենք պատրաստ ենք գործակցել Եվրամիության ու ԱՄՆ հետ նույնպես այն հարցում, թե ինչպես աջակցել ուկրաինական կողմերին «ճանապարհային քարտեզը» կյանքի կոչելու գործում»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը: Նա նշել է, որ Միխայիլ Սահակաշվիլին հաստատ չի կարող միջնորդ հանդիսանալ Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Ուկրաինայի նախագահի արտահերթ ընտրություններում միլիարդատեր Պյոտր Պորոշենկոն ստացել է ձայների 54,09 տոկոսը, նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն՝ 13,16 տոկոս: Այդ մասին է վկայում Ուկրաինայի ԿԸՀ ինտերակտիվ տաբլոն: Երրորդ տեղում է «Ռադիկալ կուսակցության» առաջնորդ Օլեգ Լյաշկոն 8,5 տոկոսով: Ժողովրդական պատգամավոր Անատոլի Գրիցենկոն հավաքել է 5,53 տոկոս, Սերգեյ Տիգիպկոն՝ 5,05 տոկոս, Ուկրաինայի ռեգիոնների կուսակցության թեկնածու Միխայիլ Դոբկինը՝ 3,3 տոկոս:

26 Май 2014 - 10:04 AMT
Лидер "УДАРа" Виталий Кличко во время брифинга сообщил, что прежний Президент Грузии Михаил Саакашвили или экс-министр экономии Каха Бендукидзе может стать советником Петра Порошенко.
"Грузия является для нас примером. Я говорил со многими на эту тему. Говорил с Саакашвили – он предложил свои услуги, говорил с Бендукидзе, и уверен, что каждый из них окажет помощь, если в этом будет необходимость", – сказал Кличко, пишет Грузия Online.
В свою очередь, глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Москва готова к диалогу с Петром Порошенко, но посредники здесь не нужны. «Мы слышим то, что говорит Петр Порошенко относительно своих намерений в том, что касается связей с Российской Федерацией, называет эти связи наиважнейшими. Мы, как неоднократно говорил президент, готовы к диалогу с представителями Киева, готовы к диалогу с Петром Порошенко. Единственное, я бы очень не хотел, чтобы заявленная им готовность к диалогу обусловливалась некими оговорками, как, в частности, он упомянул, что будет готов к диалогу при посредничестве Евросоюза и Соединенных Штатов», — сказал он.
По словам Лаврова, России посредники не нужны. «Мы готовы сотрудничать с Евросоюзом и с США в том, что касается содействия самим украинским сторонам в реализации «дорожной карты». Но для отношений с Украиной, чтобы нам требовались какие-то посредники, я в этом сомневаюсь», — подчеркнул глава МИД РФ.Он также подчеркнул, что Михаила Саакашвили точно не надо делать посредником в отношениях между Россией и Украиной, пишет РИА Новости.
На внеочередных выборах президента Украины миллиардер Петр Порошенко набрал 54,09%, экс-премьер Юлия Тимошенко — 13,16%. Третье место занял лидер "Радикальной партии" Украины Олег Ляшко с 8,5%. Народный депутат Анатолий Гриценко -5,53%, Сергей Тигипко — 5,05%, кандидат от украинской партии регионов Михаил Добкин — 3,3%.