Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) մասին պայմանագիրը կազմելիս բոլոր երեք կողմերը՝ Ռուսաստանը, Ղազախստանն ու Բելառուսը, զերծ են մնացել քաղաքականացումից: Այդ մասին մայիսի 26-ին հայտնել է Աստանայում Ղազախստանի ԱԳ փոխնախարար Սամատ Օրդաբաևը:
«Իսկ դա նշանակում է, որ ԵՏՄ պայմանագրի հիմք է կազմում բացառապես տնտեսական գործակցությունը: Շնորհիվ Ղազախստանի հետևողական քաղաքականության, պայմանագրից դուրս մնացին այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են ընդհանուր քաղաքացիությունը, արտաքին քաղաքականությունը, միջխորհրդարանական գործակցությունը, անձնագրային ոլորտը, սահմանների ընդհանուր պահպանությունը, արտահանման վերահսկումը և այլն»,-ասել է նա: Ըստ նրա, բացի պայմանագրի ինստիտուցիոնալ մասից ու երեք հավելումներից՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մասին, ԵՏՄ Դատարանի կարգավիճակի մասին, միության ներսում սոցիալական երաշխիքների, արտոնությունների և իմունիտետի մասին դրույթներից, կողմերը համաձայնեցրել են նաև ևս երկու փաստաթուղթ: «Դա միջազգային գործունեության կարգն է ու ԵՏՄ հետ երրորդ երկրների միջազգային պայմանագրերի նախապատրաստման ու կնքման կարգը»,-ասել է փոխնախարարը:
Ըստ Օրդաբաևի, երկու վերջին փաստաթղթերում դրվում է ԵՏՄ միջազգային գործունեության հիմքը, որպես կանոնակարգող մարմնի հանձնաժողովի գործունեություն:
«Միայն Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի համաձայնությամբ և նրա մանդատով կարող է մշակվել ու ստորագրվել ցանկացած միջազգային պայմանագիր»,-ասել է նա: Ըստ նրա, Եվրասիական տնտեսական միությունը դատարկ տեղը չի ստեղծվում:«Մեր պետությունները երկար տնտեսական ճանապարհ են անցել՝ ԱՊՀ-ից մինչև Եվրասիական միություն»,-ասել է փոխնախարարը, հայտնում է «Թրենդը»:
Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրը կազմված է երկու մասից՝ ինստիտուցիոնալ և ֆունկցիոնալ: Ղազախստանի ԱԳՆ պատասխանատվության ոլորտը այլ նախարարությունների ու գործակալությունների հետ մեկտեղ պայմանագրի ինստիտուցիոնալ մասն է, որը երբեմն անվանում են նաև քաղաքական՝ սահմանադիր: Մինչդեռ, ըստ ԵՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովի, Հայաստանի անդամակցությունը Մաքսային միությանը կարող է տեղի ունենալ արդեն ընթացիկ տարում, ընդ որում, ակնկալվում է, որ ինտեգրումը բավականին արագ կանցնի: «Բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի հետ: Գործակցությունը Ղրղզստանի հետ նույնպես արագ տեմպերով է ընթանում»,-ասել է Սլեպնյովը՝ հավելելով, որ ՄՄ-ին անդամակցելու այլ հայտեր դեռ չեն ստացվել, հայտնում է Fishretail.ru-ն:
Մայիսի 15-ին Բանկերի միջազգային խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Մարիչևը Բիշքեկի միջազգային ֆինանսական համաժողովում հայտնեց, որ Ղրղզստանն ու Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու հայտ են ներկայացրել: «Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրը կստորագրվի մայիսի 29-ին Աստանայում: Հայտեր կան Ղրղզստանից ու Հայաստանից: ԵՏՄ ընդլայնումը մեծ հնարավորություն կտա անդամ երկրներին հզորացնել տնտեսությունը»,-ասել էր նա:
«Այժմ ակտիվ քննարկման փուլում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության Զարգացման բանկի ու Զարգացման հիմնադրամի ստեղծումը, ինչը հսկայական ռեսուրս կլինի ՄՄ-ին անդամակցող երկրների տնտեսության համար»,-հավելել է Մարիչևը:
ԵՏՄ ստեղծման մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո փաստաթուղթը վավերացման կներկայացվի ազգային խորհրդարաններում և ուժի մեջ կմտնի 2015 թ. հունվարի 1-ին:
Եվրասիական տնտեսական համաժողովի մասին պայմանագրի նախագծում ձևակերպվել է էներգետիկ շուկայի հիմնարար կառուցվածքը, որով կողմերը պայմանավորվել են, որ 2025 թվականից ոչ ուշ կսկսեն գործել նավթի, նավթամթերքի ու գազի ընդհանուր շուկաները: 2016 թվականին նախագահները կհաստատեն այդ շուկաներից յուրաքանչյուրի ձևավորման հայեցակարգը: 2018 թվականին կհաստատվի այդ շուկաների ձևավորման ծրագիրը: Ընդհանուր շուկաների աշխատանքը գործարկելու համար հարկ կլինի հատուկ միջազգային պայմանագրեր ստորագրել: Մինչ 2025 թվականը այդ հարցերը կկարգավորվեն ըստ 2010 թվականին կնքված համաձայնգարերի: Ինչ վերաբերում է ՄՄ և ԵՏՄ Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրին, ապա փաստաթուղթը պատրաստ կլինի մինչև հունիսի 1-ը և կներկայացվի ԵՏՄ պետությունների ղեկավարներին նիստում, որը կանցնի մայիսի 29-ին Աստանայում:
Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահրամ Ավանեսյանն ապրիլի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ ապրիլի 29-ին Մինսկում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին Հայաստանը ստորագրելու է Մաքսային միությանն անդամակցելու փաստաթուղթը, սակայն հաջորդ օրը հայտարարեց, որ ՄՄ-ին անդամակցելու մասին պայմանագիրը կստորագրվի միայն այն ժամանակ, երբ ավարտվեն բանակցությունները մի շարք ներկրվող ապրանքների մաքսատուրքերը պահպանելու վերաբերյալ:

При составлении Договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) все три стороны (Россия, Казахстан и Беларусь) ушли от политизации документа. Об этом сообщил в понедельник, 26 мая, на брифинге в Астане заместитель министра иностранных дел Казахстана Самат Ордабаев.
«А это значит, что весь костяк договора о ЕАЭС – это чисто экономическое взаимодействие. Именно благодаря последовательной позиции Казахстана, из договора были исключены такие вопросы, как общее гражданство, внешняя политика, межпарламентское сотрудничество, паспортно-визовая сфера, общая охрана границ, экспортный контроль и другие», – сказал он.
По его словам, помимо институциональной части договора и трех приложений к нему (Положения о Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), статусе Суда ЕАЭС, социальных гарантиях, привилегиях и иммунитете в союзе), стороны также согласовали еще два документа. «Это – порядок ведения международной деятельности и порядок подготовки и заключения международных договоров ЕАЭС с третьими сторонами», – сказал замминистра.
По словам Ордабаева, в двух последних документах заложены принципы международной деятельности ЕАЭС, деятельности комиссии союза как основного регулирующего органа.
«Только с согласия высшего органа союза – Высшего Евразийского экономического совета – и по его мандату может быть разработан и заключен любой международный договор», – сказал он.
По его словам, Евразийский экономический союз создается не на пустом месте.
«Нашими государствами был пройден большой эволюционный путь – от СНГ и до Евразийского союза», – сказал замминистра, передает Тренд.
Договор о Евразийском экономическом союзе состоит из двух частей: институциональной и функциональной. Сферой ответственности министерства иностранных дел Казахстана, наряду с рядом других министерств и агентств, являлась институциональная часть договора, которую иногда называют политической (или учредительной).
Между тем, согласно информации, обнародованной Министром по торговле Евразийской экономической комиссии Андреем Слепневым, в интервью для «РГ», вступление Армении в Таможенный Союз может состояться уже в текущем году, причем интеграция страны с тремя другими государствами, как ожидается, произойдет довольно быстро.
«Сейчас ведутся переговоры с Арменией. Взаимодействие с Киргизией также идет быстрыми темпами»,- сказал Слепнев, добавив, что других заявок на членство в ТС пока еще не поступало, сообщает Fishretail.ru.
15 мая председатель международного банковского совета Александр Марычев сообщил на международном Бишкекском финансовом форуме, что Кыргызстан и Армения подали заявки на вступление в Евразийский экономический союз.
«Договор о Евразийском экономическом союзе будет подписан 29 мая в Астане. Есть заявки от Кыргызстана и Армении по вступлению в Союз. Расширение ЕЭС даст больше возможностей для укрепления экономик стран ЕЭС»,- сообщил он. По его мнению, договор пока не идеален, но «эксперты будут его изучать и вносить поправки даже после его принятия».
После подписания договора о создании Евразийского экономического союза, документ начнет проходить процедуры ратификации в национальных парламентах и вступит в силу с 1 января 2015 года.
Что касается договора о присоединении Армении к ТС и ЕЭП, то документ будет подготовлен до 1 июня и вынесен на рассмотрение глав государств на заседании Высшего Евразийского экономического совета, которое пройдет 29 мая в Астане.
3 сентября 2013 года Армения объявила о желании присоединиться к Таможенному союзу и впоследствии участвовать в формировании ЕврАзЭС.
17 апреля экс-министр экономики Армении Ваграм Аванесян заявил журналистам, что Армения 29 апреля подпишет договор о членстве в Таможенном союзе. При этом он отметил, что переговоры по вопросам количества и формата изъятий для Армении в рамках вступления в ТС еще продолжаются. Однако на следующий день он заявил, чтоДоговор о вступлении Армении в Таможенный Союз будет подписан лишь тогда, когда завершатся переговоры по вопросу предоставления Армении права сохранить действующие таможенные пошлины в отношении ряда наименований импортируемой продукции.
«Страны-члены ТС и Армения должны прийти к консенсусу вокруг соглашения, после чего оно будет представлено на ратификацию НС. В настоящее время сложно сказать, когда оно будет представлено в парламент»,- сказал он. 23 января правительство Армении утвердило график мероприятий по присоединению страны к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству. 24 декабря 2013 года в Москве по итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств были подписаны Решение и заявления о плане мероприятий («дорожной карте») по присоединению Армении к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству России, Белоруссии и Казахстана.