Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը «տխուր» է անվանել Եվրոպայում ծայրահեղ աջակողմյան կուսակցությունների ու Եվրամիության հարցում հոռետեսորեն տրամադրված կուսակցությունների աճող աջակցությունն ընտրողների շրջանում: Նա հավելել է, որ ի պատասխան հարկավոր է խթանել ԵՄ տնտեսական աճը: Եվրախորհրդարանի ընտրությունների արդյունքում տեղերի հիմնական մասը բաժին է ընկել երեք հիմնական դաշինքներին՝ աջակենտրոն, ձախ ու ազատական: Սակայն, ԵՄ լիազորությունների սահմանափակում պահանջող կամ միությունն ընդհանրապես լուծարելու պահանջով հանդես եկող կուսակցություններն ավելի լավ ներկայացված կլինեն խորհրդարանում:
Ըստ Մերկելի, որի պահպանողական կուսակցությունը ստացավ ձայների 35 տոկոսը Գերմանիայում, այժմ ավանդական կուսակցությունները Եվրոպայում պետք է կրկին պայքարեն ընտրողների վստահության համար, գրում է ВВС-ին:
«Լավագույն միջոցը ուշադրությունը մրցունակության, տնտեսական աճի ու աշխատատեղերի ստեղծման վրա կենտրոնացնելն է: Դա լավագույն պատասխանը կլինի հիասթափված մարդկանց, որոնք այնպես չեն քվեարկել, ինչպես մենք կցանկանայինք»,-ասել է կանցլերը:
Ֆրանսիայում, որտեղ ծայրահեղ աջակողմյան «Ազգային ճակատը» ստացել է քվեների 25 տոկոսը և հաղթել եվրաընտրություններում, նախագահ Օլանդը նախարարների կաբինետի արտահերթ նիստ է հրավիրել: Ֆրանսիայի վարչապետը աջակողմյան կուսակցությունների հաղթանակը «երկրաշարժ» է անվանել և ասել, որ Եվրոպան պետք է փոխի քաղաքականությունը՝ դիմակայելու պոպուլիստական կուսակցություններին: «Ոչ մի րոպե չի կարելի կորցնել»,-ասել է նա` ելույթ ունենալով լրագրողների առջև և խոստանալով նվազեցնել հարկերը: «Մենք պետք է ցույց տանք մեր խիզախությունը, որովհետև Ֆրանսիան բարեփոխումների կարիք ունի: Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ և աջակողմյանները, և ձախակողմյանները շատ հարցեր անտեսում են»,-ասել է նա:
«Ազգային ճակատի» ուսերին այժմ պատասխանատվություն է դրվում: «Ճակատն» այսուհետ ավելի շատ պատգամավորներ կունենա եվրոպական խորհրդարանում, քան գոլիստներն ու սոցիալիստները: Եվրախորհրդարանը ԵՄ անբաժան մասն է, ինչնշանակում է, որ հիմնական կուսակցություններին Ֆրանսիայում դժվար կլինի անտեսել «Ազգային ճակատի» գաղափարները:
Մեծ Բրիտանիայում եվրոպական ընտրություններում հաղթեց պոպուլիստական աջակողմյան Միացյալ Թագավորության անկախության կուսակցությունը (UKIP), որը պայքարում է ԵՄ կազմից դուրս գալու համար: Կուսակցությունը ստացել է ձայների 27 տոկոսը: Առաջին անգամ վերջին 100 տարում Մեծ Բրիտանիայի ազգային ընտրություններում չկարողացան հաղթել ոչ պահպանողականները, ոչ էլ ազատականները: Մինչ օրս Մեծ Բրիտանիայի պատմության մեջ չէր եղել դեպք, երբ կուսակցությունը, որը ներկայացված չէ բրիտանական խորհրդարանում, նման արդյունքի հասած լիներ: Վարչապետ Քեմերոնը հայտարարել է, որ ընտրողները, հավանաբար, «խորապես հիասթափվել են» Եվրոպայից, և որ նա պարզ լսեց դա:
Չնայած հակաեվրոպական կուսակցությունների հաջողությանը՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն նշեց, որ Եվրախորհրդարանում տեղերի մեծ մասը նախկինի պես մնում է եվրոպամետ քաղաքական դաշինքների ձեռքում:
Աջակենտրոն ԵԺԿ-ն հավանաբար 213 տեղ կստանա խորհրդարանում 751-ից: Նրա օգտին քվեարկել է ընտրողների 28,5 տոկոսը: Հաջորդ գումարման խորհրդարանում կուսակցությունը 60-ով ավելի տեղ կունենա: Սոցիալիստների դաշինքը կստանա 190 տեղ՝ ստանալով քվեների 25 տոկոսը:
Ազատականները ստացել են 9 տոկոս, իսկ կանաչները՝ 7 տոկոս:
Ամբողջ Եվրոպայում ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 43,1 տոկոսը: Առաջին անգամ է, որ մասնակցության տոկոսը չի զիջել նախորդ տարվա ցուցանիշին: Եվրախորհրդարանի ընտրություններին մասնակցում են ԵՄ անդամ բոլոր 28 երկրների ընտրողները:
Խորհրդարանի իրավասության ոլորտն անընդհատ ընդլայնվում է: Պատգամավորները հուսով են, որ հենց իրենց ձայնն է վճռորոշ լինելու Եվրահանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցում:

Канцлер Германии Ангела Меркель назвала «печальным» рост поддержки среди избирателей в Европе крайне правых партий и партий, скептически относящихся к Евросоюзу, и добавила, что в ответ на это необходимо стимулировать рост экономики ЕС.
После прошедших выборов в Европейский парламент большинство мест по-прежнему останутся за тремя основными блоками – правоцентристским, левым и либеральным. Однако партии, требующие либо ограничения полномочий ЕС, либо полного роспуска союза, увеличили свое присутствие в парламенте.
По словам Меркель, чья консервативная партия ХДС заручилась 35% голосов в Германии, сказала, что теперь традиционные партии в Европе должны вновь завоевать доверие избирателей, пишет ВВС.
«Лучший способ – заострить свое внимание на улучшении конкурентоспособности, на росте экономики и на создании рабочих мест. Это будет лучшим ответом для разочарованных людей, которые проголосовали не так, как мы хотели бы», – сказала канцлер.
Во Франции, где крайне правый «Национальный Фронт» заручился 25% голосов и одержал победу на евровыборах, президент Франсуа Олланд созвал экстренное заседание кабинета министров. Премьер-министр Франции назвал победу в его стране на европейских выборах крайне правой партии «землетрясением» и сказал, что Европа должна изменить курс, чтобы противостоять популистским партиям. «Нельзя терять ни минуты», – сказал он, выступая перед журналистами, и пообещал понизить налоги. «Мы должны продемонстрировать смелость, потому что Франция должна реформироваться. Слишком долго как правые, так и левые, не обращали внимания на многие вопросы», – отметил он.
На плечи «Национального Фронта» теперь ложится ответственность. У «Фронта» будет больше депутатов в европейском парламенте, чем у голлистов или социалистов. Европейский парламент является неотъемлемой частью ЕС. Это означает, что основным партиям во Франции отныне будет сложно игнорировать идеи «Национального Фронта».
В Великобритании победу на европейских выборах одержала популистская правая Партия независимости Соединенного Королевства (UKIP), выступающая за выход страны из Евросоюза. Партия заручилась 27% голосов. Впервые за последние 100 лет победу на всенациональных выборах в Великобритании не смогли одержать ни консерваторы, ни лейбористы. Победа UKIP примечательна еще и потому, что в истории Соединенного Королевства до сих пор не было случаев, когда партия, не имеющая представительства в британском парламенте, получала бы такой результат.Премьер-министр Дэвид Кэмерон заявил, что избиратели, очевидно, «глубоко разочарованы» в Европе, и что он ясно их услышал.
Несмотря на успех антиевропейских партий, глава Европейской комиссии Жозе Мануэль Баррозу отметил, что большинство мест в Европейском парламенте по-прежнему остаются в руках проевропейских политических блоков.
Правоцентристская Европейская народная партия, судя по всему, заручится 213 местами в парламенте (из 751). За нее проголосовали 28,5% избирателей, согласно предварительным результатам. В парламенте предыдущего состава у партии было на 60 мест больше.
Альянс социалистов получит 190 мест, заручившись 25% голосов.
Либералы получили 9%, а зеленые – 7%.
По всей Европе в выборах приняли участие 43,1% избирателей. Впервые с тех пор как депутаты Европейского парламента избираются прямым голосованием явка избирателей не упала по сравнению с прошлыми выборами. В выборах в европейский парламент принимают участие избиратели всех 28 стран-членов ЕС.
Сфера компетенции парламента постепенно расширяется. Депутаты надеются, что именно их голос будет решающим в вопросе выбора председателя Европейской Комиссии.