Այն մասին, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հաճախ քայլեր է կատարում, որոնք դուրս են տրամաբանությունից, բոլորը գիտեն և վաղուց: Միակ բանը, որին նա ընդունակ է, երկիրը քանդելն է: Վրաստանի հարցերը նա արդեն լուծեց, հիմա Ուկրաինայի հերթն է, հետո կարող է էլի ինչ-որ երկրի հերթը գալ: Նախօրեին «Ուդառ» կուսակցության առաջնորդ Վիտալի Կլիչկոն հայտնեց, որ Սահակաշվիլին կարող է դառնալ Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի խորհրդականը: «Վրաստանն օրինակ է մեզ համար: Ես շատերի հետ եմ խոսել այդ թեմայով: Խոսել եմ Սահակաշվիլիի հետ՝ նա առաջարկել է իր ծառայությունները»,-ասել է Կլիչկոն: Ըստ նրա, Պորոշենկոյի թիմում կարող է ընդգրկվել նաև էկոնոմիկայի նախկին նախարար Կախա Բենդուկիձեն:
Այդ կապակցությամբ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Պորոշենկոյի թիմում Սահակաշվիլիին պետք չէ ընդգրկել: «Կարծում եմ, այ նրան հաստատ հարկ չկա միջնորդ դարձնել մեր երկրների միջև հարաբերություններում»,-ասել է նա:
Իրոք, ի՞նչ կարող են Պորոշենկոյին խորհուրդ տալ Սահակաշվիլին ու Բենդուկիձեն: Մեկը կորցրեց Աբխազիան ու Հարավային Օսեթիան, և միայն հրաշքով պահեց Աջարիան, ոչ առանց Ռուսաստանի օգնության: Մյուսը՝ հաջողությամբ փլուզեց այն ոչ մեծ արդյունաբերությունը, որը կար Շևարդնաձեի օրոք: Էլ չասած նրանց ուղղակի կլինիկական ատելության ՌԴ հանդեպ ու որպես ճշմարտության բարձրագույն ատյան ԱՄՆ-ի ընկալման մասին:
Մինչդեռ, Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին խորհուրդ տվեց Պյոտր Պորոշենկոյին հեռու մնալ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիից: «Այժմ ուկրաինական ժողովրդին խաղաղություն ու կայունություն եմ մաղթում, իմ առաջին խորհուրդը կլինի Ուկրաինայի նորընտիր նախագահին չկապվել Սահակաշվիլիի հետ»,-ասել է Ղարիբաշվիլին՝ մեկնաբանելով նախագահական ընտրությունների արդյունքներն Ուկրաինայում: Ղարիբաշվիլին գիտի ում մասին է խոսում և ինչ: Ծանր իրավիճակն Ուկրաինայի հարավ-արևելքում, Ղրիմը, առայժմ լռող որոշ հարևանների՝ Ռումինիայի, Հունգարիայի, Լեհաստանի հավակնությունները Ուկրաինայի Ձախակողմյան մասին Պորոշենկոյի առջև մի շարք հարցեր են դնում, որոնք շատ դժվար կլինի հանգուցալուծելը, իսկ երբեմն նույնիսկ՝ անհնար:
Ընդհանուր առմամբ, Ուկրաինայի նոր նախագահի վիճակը նախանձելի չէ. մեկ նրան խորհուրդ են տալիս, մեկ զգուշացնում: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն էլ հայտարարել է. «Ղրիմը ՌԴ տարածաշրջան է, ուստի խոսք լինել չի կարող Ուկրաինայի կազմի մեջ նրա մտնելու մասին»: Նշենք, որ Պորոշենկոն խոստացել է «իրավաբանական լծակներ» օգտագործել Ղրիմը վերադարձնելու հարցում: Կրեմլի վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Իվանովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է դատարանում պատասխան տալ թերակղզու միացման համար:
Մի խոսքով, Պյոտր Պորոշենկոն ստիպված է լինելու ընտրել իրական քաղաքականության ու Միխայիլ Սահակաշվիլիի անիրական երազանքների միջև: Տարօրինակ է, որ նոր նախագահը չի տեսնում Վրաստանի նախկին նախագահի «խորհուրդների» ամբողջ վտանգը: Իսկ Սահակաշվիլին շատ խորհուրդներ կարող է տալ՝ խաղարկել Ղրիմի թաթարների խաղաքարտը Ղրիմի հարցում, ճնշել Դոնեցկի ու Լուգանսկի ընդվզումը, խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ և չվճարել նրան գազի դիմաց: Բայց արդյո՞ք այս ամենը պետք է Ուկրաինային:

О том, что экс-президент Грузии Михаил Саакашвили чаще всего совершает шаги, которые не укладываются в логику, все знают давно. Единственное, на что он способен – разваливать страну. С Грузией он уже разобрался, теперь очередь Украины, затем может еще какой-нибудь страны. Накануне лидер партии «УДАР» Виталий Кличко сообщил, что Саакашвили может стать советником Порошенко. «Грузия является для нас примером. Я говорил со многими на эту тему. Говорил с Саакашвили — он предложил свои услуги», — сказал Кличко. По его словам, в команду Порошенко также может войти бывший министр экономики Грузии Каха Бендукидзе.
В этой связи глава МИД России Сергей Лавров заявил, что при формировании команды Порошенко не стоит включать в ее состав Саакашвили. «Думаю, что уж его- точно не надо делать посредником в отношениях между нашими странами», — отметил он.
Действительно, что могут насоветовать Порошенко Саакашвили и Бендукидзе? Один потерял Абхазию и Южную Осетию и только чудом удержал Аджарию не без помощи России, второй успешно развалил ту небольшую промышленность, которая существовала при Шеварнадзе. Не говорим уже о буквально клинической ненависти к РФ и восприятию США как истины в последней инстанции.
Между тем, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили посоветовал Петру Порошенко держаться подальше от бывшего грузинского президента Михаила Саакашвили. «Сейчас желаю украинскому народу мира и стабильности, моим первым советом новому украинскому президенту будет не связываться с Саакашвили», — сказал Гарибашвили, комментируя итоги президентских выборов на Украине. Гарибашвили знает о ком и о чем говорит. Тяжелая ситуация на юго-востоке Украины, Крым, некоторые пока тихие притязания соседей – Румынии, Венгрии, Польши на части Левобережной Украины ставят перед Порошенко ряд вопросов, которые будет очень трудно разрешить, а подчас и невозможно.
Вообще положение у нового президента Украины незавидное: то к нему набиваются в советники, то предупреждают. Вот и пресс-секретарь Владимира Путина Дмитрий Песков заявил: «Крым — регион Российской Федерации, поэтому речи о вхождении его в состав Украины не идет». Заметим, что Порошенко пообещал применить в вопросе возвращения Крыма «юридические рычаги». Глава администрации Кремля Сергей Иванов заявил о готовности России ответить в суде за присоединение полуострова.
Словом, Петру Порошенко придется выбирать между реальной политикой и несбыточными проектами Михаила Саакашвили. Странно то, что новый президент не видит всю гибельность «советов» экс-президента Грузии.А насоветовать Саакашвили может много: разыграть крымско-татарскую карту в вопросе Крыма, подавить Донецк и Луганск, разорвать отношения с Россией и не платить за газ. Вот только нужно ли это самой Украине?