28 Մայիս 2014 - 11:42 AMT
Մինչ Ադրբեջանում դեսպան նշանակվելը Ռիչարդ Մորնինգսթարը ԱՄՆ պետքարտուղարության հատուկ ներկայացուցիչն էր էներգետիկ հարցերով Եվրասիայում: Հենց նա էր առաջ տանում «դարի նախագիծը»՝ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը և ներկա էր Nabucco-ի նախագծի ստորագրմանը: Մի խոսքով, ամեն ինչ լավ էր գնում մինչև վերջին պահը, երբ ԱՄՆ դեսպանը որոշեց խոսել մարդու իրավունքների ու Իլհամ Ալիևի հակաժողովրդավարական կառավարման մասին: Սկզբում դեսպանին մեկնաբանում էին ամենաբարձր մակարդակով՝ մեղադրելով Բաքվի շահերը դավաճանելու մեջ, մի քիչ էլ՝ և Մորնինգսթարին կհայտարարեին «հայկական լոբբի դրածո»:
Մինչ ծառայության ավարտը դեսպանին 1 տարի էր մնում, սակայն, այնուամենայնիվ, օգոստոսի 1-ին նա կլքի Բաքուն: Ընդհանրապես Ադրբեջանի բախտը չի բերում վերջերս դեսպանների հարցում՝ ընդամենը մեկ տարի պաշտոնավարեց Մեթյու Բրայզան, չստանալով Սենատի հավանությունը, բայց նշանակվելով անմիջապես Օբամայի կողմից: Հիմա էլ Մորնինգսթարը:
«Ազատություն» ռադիոկայանին տված աղմկահարույց հարցազրույցում ԱՄՆ դեսպանն ասել էր. «ԱՄՆ-ն ուշադիր հետևում է մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակին Ադրբեջանում: Դա այն թեման է, որը մենք միշտ բարձրացնում ենք բարձր մակարդակով: Հիլարի Քլինթոնը մի քանի տարի առաջ Ադրբեջան այցելության ժամանակ հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն խորը հարաբերություններ է ստեղծում միայն ամենաժողովրդավարական երկրների հետ: Բայց հիմա այնպիսի իրավիճակ է, որ մենք չենք լսում միմյանց ժողովրդավարության հարցում: Պարզ է, որ մենք տարբեր մոտեցումներ ունենք այս հարցում: Հայտնի է` ով ենք մենք և ինչպիսին է մեր դիրքորոշումը: Մենք գտնում ենք, որ մարդու իրավունքները խախտվում են, և մենք ասում ենք այդ մասին: Հաճախ կառավարությունն անում է բոլորովին ավելորդ բաներ, մենք ընդհանրապես չենք հասկանում, թե ինչու է այդպես ստացվում»: Ըստ դեսպանի, կառավարությունը պատճառաբանում է իր գործողությունները կայունությունը պահպանելու անհրաժեշտությամբ և մատնանշում է, որ Ադրբեջանը գտնվում է վտանգավոր տարածաշրջանում՝ հավելելով, որ «այս ճակատագրական գործընթացները, բողոքարկիչ դատավարություններն ու կայացված վճիռները տագնապալի են: Ուստի, նոր արդար որոշումները կարող էին հաջողության ցուցանիշ դառնալ: Հաջողություն կարելի կլիներ համարել նաև հարձակումների նվազումը լրագրողների դեմ, երկխոսության վերսկսումը քաղաքացիական հասարակության հետ»:
Մորնինգսթարը հայտարարեց նաև, որ Ադրբեջանի կառավարությունը միատարր չէ, ու կա ուկրաինական իրադարձությունների կրկնվելու վտանգ: Միակ բանը, որ չեն կարողանում հասկանալ Բաքվում՝ կարելի է ընդհանրապես փակել երկիրը, դիվանագիտական առաքելությունները, ՈԿԿ-ները: Կարելի է, բայց միայն վնասը դրանից շատ ավելի մեծ կլինի, քան օգուտը նույնիսկ Իլհամ Ալիևի համար, որը շատ է սիրում կրկնել, թե Բաքուն «որքան ժողովրդավարական ու հանդուրժող քաղաք է»: Լրացնելով վերոնշյալը՝ ասենք, որ ամենահեղինակավոր հետազոտական կենտրոններից մեկը՝ The Economist Intelligence Unit-ը ներկայացրեց ավանդական ամենամյա զեկույցը աշխարհի երկրներում բիզնես միջավայրի մասին: Ըստ զեկույցի, Ադրբեջանի դեպքում այդ պայմաններն անբավարար են, այն գտնվում է Պակիստանի հետ հարևանությամբ:
Կենտրոնն իր հետազոտություններն անցկացնում է 5 տարին մեկ: Առաջատար կորպորացիաներն ու բիզնես վերնախավն ուսումնասիրում են այս կազմակերպության հետազոտության արդյունքները ներդրումներ անելիս այս կամ այն երկրում:
Եվ վերջինը. «Իրական բարեփոխումներից հրաժարվելն Ադրբեջանի նման երկրներում հղի է քաղաքական համակարգի մարումով և նույնիսկ պետության փլուզմամբ»,- ասել է «Թուրան» գործակալությանը հայտնի ամերիկացի վերլուծաբան Կառլ Ռադերը՝ մեկնաբանելով Ալիևի վարչակազմի ներկայացուցիչների արտահայտությունները դեսպանի հարցազրույցին ի պատասխան:
Եվրամայդան կանխատեսելով Ադրբեջանում` «իրականում ԱՄՆ դեսպանը ոչ մի նոր բան չի ասել, իսկ հարցազրույցը բավականին անմեղ էր: Անձամբ իմ արձագանքը հարցազրույցին այն էր, որ դեսպանի մտորումները բավականին խելամիտ են, բայց ոչ մի բանով աչքի չեն ընկնում, ուստի վրդովմունքը զարմացրեց: Սակայն, պետք է հաշվի առնել այդ պաշտոնյաների աշխարհահայացքը, իսկ ավելի ճիշտ, հետապնդման նրանց իռացիոնալ զգացողությունը»,-ասել է Ռադերը:
«Երգչախմբի» մյուս անդամների՝ Արազ Ազիմովի, Ալի Հասանովի ո Ռամիզ Մեհտիևի ելույթները կանխատեսելի էին, ներառյալ ԱՄՆ դեսպանին ուղղված մեղադրանքները Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու վերաբերյալ: Այդ մարդկանց համար ՈԿԿ-ների առկայությունը, որոնք ֆինանսավորվում են ԱՄՆ կողմից, դավադրություն են թվում, որի նպատակն է խարխլել Ալիևի կառավարության հիմքերը: Պարադոքսն այն է, որ Մորնինգսթարը առանձնապես անկեղծ էլ չէր մարդու իրավունքների հարցում դեսպան աշխատելիս: Հակառակը, նա զուսպ էր, հավասարակշռված, սակայն վերջերս երկկողմ հարաբերությունները «գրգռող» գործոնները շատ ավելի են, քան Բաքվում նրա պաշտոնավարման տարիներին»,-ասել է Ռադերը:

До своего назначения послом в Азербайджан Ричард Морнингстар служил спецпредставителем госсекретаря США по энергетическим вопросам в Евразии. Именно он продвигал «проект века» – нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан и присутствовал на подписании соглашения по Nabucco. Словом, все шло хорошо до последнего момента, когда посол США вздумал говорить о нарушениях прав человека и антидемократичном правлении Ильхама Алиева. Сначала посла комментировали на самом высоком уровне, обвиняя его чуть ли не предательстве интересов Баку. Еще немного – и Морнингстара объявят «креатурой армянского лобби».
До окончания срока послу остался еще год, но тем не менее, 1 августа он покидает Баку. Вообще не везет Азербайджану в последнее время на послов: всего год пробыл на этой должности Мэтью Брайза, не одобренный Сенатом, но назначенный прямым указом Обамы. И вот теперь Ричард Морнингстар.
В нашумевшем интервью Радио Свобода посол сказал: «США внимательно отслеживают ситуацию с правами человека в Азербайджане. Эта та тема, всегда нами поднимается на высоком уровне. Хиллари Клинтон в ходе визита в Азербайджан несколько лет назад, заявила, что США устанавливаются самые глубокие отношения только с самыми демократическими странами. Но сейчас такая ситуация, что мы не слышим друг друга в вопросе демократии. Ясно, что мы по-разному относимся к этому вопросу. Известно кто мы, и каковая наша позиция. Мы считаем, что права человека нарушаются, и мы говорим об этом. Часто правительство делает совершенно не нужные вещи, и мы вообще не понимаем, почему это происходит». По его словам, правительство аргументирует свои действия (нарушение прав человека) интересами сохранения стабильности и указывает на нахождение Азербайджана в очень опасном регионе, добавив, что «нынешние судебные процессы, апелляционные разбирательства, и принятые решения вызвали у нас тревогу. Поэтому, принятие новых справедливых решений могло бы стать показателем успеха. Успехом можно было бы считать и уменьшение атак на журналистов, возобновление диалога с гражданским обществом».
Ричард Морнингстар также заявил, что правительство Азербайджана не монолитно и есть риск повторения украинских событий. Единственное, чего не могут понять в Баку – можно вообще закрыть страну, дипломатические миссии, НПО. Все можно. Вот только вреда от этого будет больше, чем пользы даже для самого Ильхама Алиева, который очень любит повторять какой Азербайджан «демократичный, толерантный город». В дополнение ко всему вышесказанному отметим, что один из наиболее влиятельных международных исследовательских центров The Economist Intelligence Unit представил традиционный ежегодный доклад о бизнес-среде в странах мира. Согласно проведенному экспертному исследованию, в Азербайджане условия для развития бизнеса признаны как неудовлетворительные, и он занял место в рейтинге по соседству с Пакистаном.
Исследования центра проводятся раз в пять лет. И центр преследует цель – определить условия для свободного и успешного развития бизнеса во всех странах мира. Впоследствии многие передовые корпорации и бизнес-элита изучает ситуацию в тех или иных странах для вложения инвестиций именно основываясь на показатели рейтинга Economist Intelligence Unit.
И последнее. «Отказ от реальных реформ в таких странах, как Азербайджан, рискует постепенным затуханием политической системы или даже распадом государства", – сказал Turan известный американский аналитик Карл Радер, комментируя жесткую критику представителей администрации Ильхама Алиева в ответ на интервью посла Ричарда Морнингстара, предсказавшего Евромайдан в Азербайджане.
«На самом деле посол не сказал ничего нового, а само интервью было безобидным. Лично моя первая реакция на интервью была такова, что комментарии Морнингстара достаточно разумны, но ничем не примечательны, поэтому возмущение вызвало удивление. Однако надо учитывать мировоззрение этих чиновников, а точнее, их иррациональное ощущение преследования», – отметил Радер.
«Выступления остальных участников «хора» – Араза Азимова, Али Гасанова и Рамиза Мехтиева было предсказуемо, включая их обвинения об американском вмешательстве во внутренние дела Азербайджана. Для этих лиц наличие НПО, финансируемых США, кажется коварным заговором с целью подорвать основы правительства Алиева и механизм его поддержки. Парадокс в том, что Морнингстар не был особенно откровенен в вопросе прав человека во время работы послом. Наоборот, он был сдержан и очень сбалансирован и осторожен, однако в последнее время факторов, «раздражающих» двусторонние отношения, стало больше, чем за все время его пребывания в Баку», – подчеркнул Радер.