28 Մայիս 2014 - 12:20 AMT
Վերջերս Ադրբեջանի համար միջազգային ասպարեզում բավականին սև շրջան է սկսվել: Հատկապես նրա բախտը չի բերում ԵԽԽՎ դեպքում: Այն, որ Ադրբեջանին քննադատում են ամեն տեսակի իրավապաշտպան կազմակերպություններ, արդեն ոչ ոքի չի զարմացնում, քանի որ իրավիճակը մարդու իրավունքների և այլ ոլորտներում այդ երկրում մեղմ ասած բարվոք չէ: Ճիշտ է դատարկ քննադատությունը միայն նպաստում է, որ Բաքուն ավելի հավատա իր անպատժելիությանն ու ավելի լկտիանա:
Իսկ վերջին օրերին Ադրբեջանի համար տհաճ հայտարարություններ են հնչում արդեն ԵԽԽՎ-ում, ընդ որում միանգամայն տարբեր առիթներով, բայց միանգամայն հիմնավորված: Այդպես, մայիսի 23-ին ԵԽԽՎ Մշտական կոմիտեի բյուրոն որոշեց պատժել Ադրբեջանին ԵԽԽՎ փոխնախագահ Ռենե Ռուքեի դեմ «պատժամիջոցների» համար՝ չեղյալ հայտարարելով ԵԽԽՎ կոմիտեների ցանկացած նիստ Բաքվում առաջիկա երկու տարում: Պատճառն այն է, որ ադրբեջանական իշխանությունները վերջին պահին չեղյալ էին համարել մայիսի 22-23-ը Բաքվում ԵԽԽՎ Բյուրոյի ու Մշտական խորհրդի նիստներին մասնակցելու նպատակով ԵԽԽՎ փոխնախագահ, Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Ռենե Ռուքեին արդեն իսկ տրամադրված մուտքի վիզան: Ռուքեն Լեռնային Ղարաբաղ այցելած ֆրանսիացի օրենսդիրներից է: Նա նաև ֆրանս-ղարաբաղյան բարեկամության խմբի անդամ է: ԼՂ այցից հետո Ադրբեջանը նրան persona non grata է հայտարարել:
Բոլորն են հիշում ադրբեջանական ԱԳՆ «սև ցուցակ» անվանումով շոուն, որում ներառված է մոտ 350 ազգանուն, որոնց մեծ մասը Ռուսաստանի քաղաքացիներ են: Նրանց թվում են հայտնի դեմքեր: Ադրբեջանի վայ-«մասնագետները», սեփական նկրտումներին հագուրդ տալով, դեռ կիմանան թե իրենք իրենց համար ինչ փոս են փորել: Գործնականում, նույն օրը, մայիսի 23-ին ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը հոդված հրապարակեց European Voice-ում՝ «Եվրոպայի խորհուրդը կույր չէ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման հարցում» վերնագրով: «Ոմանք, հավանաբար, ենթադրում են, որ Եվրոպայի խորհուրդն ինչ-որ առումով կույր է այդ երկրում իրավունքների խախտումների լավ փաստագրված դեպքերի հանդեպ, սակայն, ես կտրականապես հերքում եմ այդ տեսակետը»,-գրել էր ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղարը:
Եվ ահա, մայիսի 27-ին ԵԽԽՎ-ն նոր «հարված» հասցրեց ադրբեջանցիների ինքնասիրությանը: ԵԽԽՎ իրավական հարցերի և մարդու իրավունքների հանձնաժողովը դատապարտել է Ռամիլ Սաֆարովի գործով Ադրբեջանի կողմից դատապարտվածների հանձնման վերաբերյալ Եվրոպական կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածի կիրառումը: Հանձնաժողովն այն որակել է որպես «միջազգային հարաբերություններում և օրենքի գերակայության հարցերում բարի մտադրությունների սկզբունքի խախտում»:
Իսկ Բաքվում, հավանաբար, կարծում էին, թե աշխարհն արդեն մոռացել է վախկոտ մարդասպանի հերոսացման աղաղակող փաստի մասին, որին հայրենիքում ոչ միայն արդարացրեցին, այլ նաև անմիջապես ազատ արձակեցին, կոչում տվեցին, բնակարան նվիրեցին, կենդանի օրինակ դարձնելով երիտասարդների համար:
Բնական է, որ Ադրբեջանը հայտնվել է հատուկ ուշադրության կենտրոնում, հերթականության սկզբունքով ստանձնելով նախագահությունը ԵԽԽՎ Նախարարների կոմիտեում: Սակայն սկզբնապատճառը դա չէ, այլ այն, որ Բաքուն անհեռատես և նույնիսկ երբեմն ապշեցուցիչ հիմար քայլեր է կատարում դիվանագիտական տեսակետից, ինչպես հենց նույն «սև ցուցակը», քայլեր, որ կարող են արձագանք ստանալ նույնիսկ տարիներ հետո:
Մնում է միայն հուսալ, որ գործը կհասնի նաև կոնկրետ ու խիստ պատժամիջոցներին, այդ թվում ադրբեջանական բանակի մշտական սադրանքների համար Ղարաբաղի ԶՈւ հետ շփման գծում ու Հայաստանի հետ սահմանին, որոնք մարդկային զոհերի պատճառ են դառնում:

28 Май 2014 - 11:19 AMT
В последнее время для Азербайджана на международной арене настала довольно черная полоса. Особенно не везет ему с ПАСЕ. То, что Азербайджан подвергают критике всевозможные правозащитные организации, уже никого не удивляет, так как ситуация с правами человека, да и вообще ситуация в этой стране, мягко говоря, оставляет желать лучшего. Голословная критика, правда, приводит только к тому, что бакинские власти все сильнее верят в свою безнаказанность и наглеют еще больше.
В последние же дни нелицеприятные для Азербайджана заявления звучат в ПАСЕ, причем по совершенно разным поводам и не безосновательно. Так, 23 мая Бюро Постоянного комитета Парламентской Ассамблеи Совета Европы решило наказать Азербайджан за «санкции» в отношении вице-президента ПАСЕ Рене Руке, отменив предполагающиеся течение 2 лет в Баку заседания комитетов ПАСЕ. Это решение было принято в связи отзывом властями Азербайджана уже выданной визы вице-президенту ПАСЕ, французского депутату Рене Руке для участия на заседании Бюро и Постоянного комитета ПАСЕ в Баку. Бюро ПАСЕ посчитало, что отказ в выдаче визы вице-президенту является нарушением Общего согласия о привилегиях и неприкосновенности свободного передвижения членов ПАСЕ и Парижского Протокола. За три дня до этого азербайджанские власти отказались дать Рене Руке визу для въезда в страну из-за того, что он посещал Нагорный Карабах, а азербайджанская сторона по этой причине «объявила его персоной нон-грата и запретила ему въезд на территорию страны».
Все помнят шоу азербайджанского МИД под названием «Черный список» от 2 августа 2013, в который было включено более 350 человек, посетивших Арцах. Горе-пиарщикам Азербайджана, в погоне за своими амбициями, еще предстоит узнать, какую свинью они подложили сами себе.
Практически в то же время, 23 мая, генсек ПАСЕ Тьорнборг Ягланд опубликовал в European Voice статью «Совет Европы не слеп в отношении нарушений прав человека в Азербайджане», в которой подверг Баку обстоятельной критике и особо подчеркнул, что СЕ не воздерживается от предупреждений по поводу ситуации с правами человека в Азербайджане.
И вот накануне, 27 мая, ПАСЕ нанесла еще один «удар» по азербайджанскому самолюбию. Комитет ПАСЕ по правовым вопросам и правам человека принял проект резолюции, осуждающей использование статьи 12 Европейской Конвенции о передаче осужденных лиц для экстрадиции из Венгрии в Азербайджан и освобождения убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова. Комитет назвал использование этой статьи в данном случае «нарушением добросовестности в международных отношениях и верховенстве закона».
В Баку же, наверное, считали, что в мире уже забыли о вопиющем факте героизации трусливого убийцы, которого на родине не только оправдали и сразу же выпустили, но еще и повысили в звании, подарили квартиру, сделали живым примером для подражания.
Естественно, что Азербайджан оказался в центре особого внимания из-за того, что в порядке живой очереди принял председательство в Комитете министров Совета Европы. Но первопричина не в этом, а в том, что Баку предпринимает недальновидные и порой поражающие своей дипломатической глупостью, как тот же «черный список», шаги, последствия от которых могут «аукнуться» через несколько лет.
Остается только надеяться, что дело дойдет и до конкретных и жестких санкций, в том числе и из-за постоянных провокаций азербайджанской армии на линии соприкосновения с ВС Карабаха и на границе с Арменией, которые приводят к человеческим жертвам.