Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրումը զերծ չմնաց փոքր սկանդալային շտրիխներից, և, ինչպես միշտ, աչքի ընկավ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը: Պարզվում է, Իլհամ Ալիևը նրան նամակ է գրել, թե «Հայաստանը կարող է միանալ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) այն սահմանների շրջանակում, որով անդամակցել է ԱՀԿ-ին»: Այս անգամ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն խելամտորեն լռեց, թեև նախկինում նա էլ է խոսել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցելու համատեքստում:
Մայիսի 29-ին Աստանայի գագաթաժողովում Նազարբաևը հայտարարել է. «Մենք նամակ ենք ստացել Ադրբեջանի նախագահից, որ ԱՀԿ-ին Հայաստանն անդամակցել է վերապահումով, որ պայմանագրի դրույթները տարածվում են Հայաստանի վրա նրա միջազգայնորեն, ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմանների շրջանակում: Սա քննարկման համար»: Թե ինչ քննարկման մասին է խոսքը, կարելի է միայն գուշակել: Հիշեցնենք, որ Հայաստանն ԱՀԿ-ին անդամակցել է 2003 թվականին՝ դառնալով այդ կազմակերպության 145-րդ անդամը:
Նուրսուլթան Նազարբաևին հասկանալ կարելի է՝ դա կոչվում է իսլամական համերաշխություն Իսլամական համագործակցության կազմակերպության շրջանակում, թեև ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Ղազախստանի նախագահին դժվար է կասկածել իսլամի, և կամ այլ կրոնի, արժեքներին հավատարիմ լինելու մեջ: Ընդհանուր էներգետիկ շահեր՝ այ սա կա, բայց ոչ երբեք ծագման կամ կրոնական ընդհանրություն:
Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ Ալիևը համառորեն պնդում է «Հայաստանն ամբողջությամբ մեկուսացնելու» մտադրությունների մասին, ապա այս նամակի հայտնվելը միանգամայն բացատրելի է:
Նուրսուլթան Նազարբաևի դերն այս ոչ այնքան պարկեշտ պատմության մեջ նախանձելի չէ. ստացվում է, որ ամբողջ աշխարհը պարտական է Իլհամ Ալիևին, այն դեպքում, երբ նա վերջնագրեր է ներկայացնում և միջամտում է գործերին, որոնք իրեն չեն վերաբերվում: Դա ոչ միայն Հայաստանի անդամակցությունն է ԵՏՄ-ին, դա նաև միջամտությունն է ԱՄՆ նահանգների օրենսդիր մարմինների գործերին, եվրոպական քաղաքների ու կազմակերպությունների որոշումներին: Մի խոսքով, մոլորակի որ կետում էլ հնչի Հայաստան բառը, Ադրբեջանն անմիջապես իր պարտքն է համարում «արձագանքել»:
Պետք է ասել, որ երբեմն նման դիրքորոշումն իր պտուղները տալիս է՝ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը, Բաքու-Կարս երկաթուղին: Բայց այնտեղ Ադրբեջանին սատարեցին Թուրքիան ու Վրաստանը: Ղազախստանը դա չի անի, ինչպես և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, որը մշտապես այցելում է Երևան, բայց հարկ է համարում նաև բարձրաձայնել Իլհամ Ալիևի կարծիքը:
Աստված նրանց հետ: Ամեն դեպքում ԵՏՄ պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին որոշումն ընդունելու է Վլադիմիր Պուտինը երկու նախագահների հետ և հազիվ թե Իլհամ Ալիևի խոսքն այստեղ ինչ-որ դեր խաղա: Հավանաբար, և Ալիևը, և Նազարբաևը հիանալի հասկանում են, որ իրենց դեմարշը կարող է միայն սին հայտարարություն լինել, բայց իրենց իսկ տրամաբանությամբ, փորձը փորձանք չէ՝ գո՞ւցե ինչ-որ բան ստացվի: Բանն այն է, որ ոչինչ չի ստացվի՝ իրենք չեն որոշում կայացնողները և դա, հավանաբար, լավ է:
Հարկ է նշել, որ «ՄԱԿ կողմից ճանաչված միջազգային սահմանները», ոչ այլ ինչ են, քան ֆիկցիա: Նույն ՄԱԿ-ի թույլտվությամբ մասնատվեց Հարավսլավիան, տրոհվեց Լիբիան: Այնպես որ, հղումները «տարածքային ամբողջականության» վրա գնալով ավելի քիչ են իրենց արդարացնում:

30 Май 2014 - 07:50 AMT
Подписание договора о Евразийском экономическом союзе не обошлось без небольшого налета скандальности и отличился, как всегда, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. Оказывается, Ильхам Алиев написал ему письмо, что «Армения может подключиться к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) в рамках тех границ, в которых она вошла в ВТО». На этот раз президент Беларуси Александр Лукашенко благоразумно промолчал, хотя ранее также говорил о связи урегулирования нагорно-карабахского конфликта с вступлением Армении в ЕЭС.
На саммите в Астане 29 мая Назарбаев заявил: «Мы получили письмо президента Азербайджана, что в ВТО Армения вступила с оговоркой, что положения должны распространяться на территорию Армении в рамках ее международных границ, признанных ООН, как в ВТО. Это для обсуждения». О каком обсуждении идет речь, можно только догадываться. Напомним, что Армения вступила в ВТО в 2003 году, став 145-й страной в организации.
Нурсултана Назарбаева понять можно – это называется исламская солидарность в рамках Организации Исламского сотрудничества, хотя президентов Азербайджана и Казахстана трудно заподозрить в приверженности ценностям ислама, да и любой другой религии. Общие энергетические интересы – это да, но уж никак не общность происхождения или религии. А если учесть то, что Алиев с завидным упрямством твердит о намерении «сделать изоляцию Армении полной», то появление данного письма вполне объяснимо.
Роль Нурсултана Назарбаева в этой, скажем так, не очень приличной истории, незавидна, однако получается так, что весь мир должен Ильхаму Алиеву, в то время, когда он выдвигает ультиматумы и вмешивается в дела, его не качающиеся. Это не только вступление Армении в ЕЭС, это и вмешательство в дела законодательных органов американских штатов, в принятие решений в европейских городах и организациях. Словом, в какой бы ни было точке земного шара звучит слово Армения, Азербайджан сразу считает своим долгом «откликнуться».
Надо сказать, что иногда такая позиция приносит плоды – нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, железная дорога Баку-Карс. Но там Азербайджану подыграли Турция и Грузия. Казахстан явно подыгрывать не будет, равно как и Александр Лукашенко, который приезжает постоянно в Ереван, но считает нужным также озвучивать мнение Ильхама Алиева.
Ну да Бог с ними. В любом случае решение о присоединении Армении к договору ЕЭС будет принимать Владимир Путин вместе с двумя президентами и вряд ли в данном случае слово Ильхама Алиева может стать решающим. Скорее всего, и Алиев, и Назарбаев прекрасно понимают, что их демарш будет лишь сотрясением воздуха, но по их же логике, попытка не пытка – вдруг что-нибудь получится. В том-то и дело, что не получится – не они решают и это, наверное, хорошо.
Следует отметить, что «международные границы, признанные ООН» не более, чем фикция. С санкции той же ООН была расчленена Югославия, раздроблена Ливия. Так что ссылки на «территориальную целостность» чем дальше, тем не оправдывают себя.