30 Մայիս 2014 - 10:02 AMT
Թուրք իսլամիստները մտադիր են ցուցադրական նամազ կատարել Սբ Սոֆիայի տաճարում: Anadolu Genclik Dernegi կազմակերպությունը կոչ է արել իր կողմնակիցներին մայիսի 30-ին աղոթքի հավաքվել քրիստոնյաների այս սրբավայրում: Ինչպես հայտնում է «Սեդմիցա.ռու»-ն, Թուրքիայում Ստամբուլի Սբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու մասին խոսակցությունները վերջերս կրկին հաճախակի են դարձել: Որպես եկեղեցի կառուցված ու 1453 թ. Կոստանդնուպոլսի անկումից հետո որպես մզկիթ օգտագործվող տաճարն այժմ թանգարան է, որտեղ իսլամիստների աղոթքներն արգելված են: Սակայն Թուրքիայի ազգայնական ու իսլամիստ քաղաքական գործիչները հանդես են գալիս եկեղեցին մզկիթի վերածելու օգտին:
Թուրք մտավորականությունը ստորագրահավաք է սկսել Սբ Սոֆիայի տաճարը որպես թանգարան պահպանելու օգտին: Սուրբ Սոֆիայի կամ Այա Սոֆիա տաճարը բյուզանդական ճարտարապետության կոթողային հուշարձան է, Բյուզանդիայի «ոսկեդարի» խորհրդանիշ։ Բյուզանդական կայսրության գլխավոր քրիստոնեական տաճարը, Կոստանդնուպոլսի պատրիարքի նստավայր։ Oսմանցի թուրքերի կողմից Բյուզանդիայի մայրաքաղաքի գրավումից հետո ծառայել է որպես մզկիթ, ներկայումս՝ թանգարան է։ Իր ներկա տեսքով կառուցվել է 532-537թթ. Հուստինիանոս I կայսեր նախաձեռնությամբ ճարտարապետներ Իսիդոր Միլեթացու և Անթիմիոս Թրալացուկողմից։
2007 թվականին մի շարք ազդեցիկ ամերիկացի ձեռնարկատերեր ու քաղաքական գործիչներ «Սբ Սոֆիայի ազատագրման խորհուրդից» (Free Agia Sophia Council) գլխավորեցին կառույցին իր սկզբնական քրիստոնեական սրբության կարգավիճակը վերադարձնելուն ուղղված շարժումը: ԱՄՆ Կոնգրեսի մարդու իրավունքների կոմիտեի հանրային քննարկումների ժամանակ հայտարարվեց, որ «չի կարելի մարդկանց զրկել Մայր տաճարում աղոթելու իրավունքից, անհնար է ամեն օր հանդուրժել այդ սուրբ վայրի պղծումը, որն օգտագործվում է տոնավաճառների ու համերգների անցկացման համար, անթույլատրելի է հանդուրժել նման բացահայտ անարգանքն ուղղափառ եկեղեցու, և ընդհանրապես քրիստոնեության հանդեպ»:
2010 թ. հոկտեմբերի 1-ին թուրքական Ազգայնական շարժում կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բախչելին իր կողմնակիցների հետ նամազ արեց Անիի Մայր տաճարում:

30 Май 2014 - 09:12 AMT
Турецкие исламисты собираются провести демонстративное моление в храме Святой Софии. Организация Anadolu Genclik Dernegi призвала своих сторонников собраться 30 мая на молитву в христианской святыне.
Как передает Седмица.ru, в Турции споры о возможном использовании собора Святой Софии в Стамбуле качестве мечети в последнее время усилились. Построенная как церковь и использовавшая как мечеть после падения Константинополя в 1453 г. Святая София в настоящее время является музеем, в котором молитвы исламистов запрещены. Однако националистические и исламистские политики Турции выступают за преобразование церкви в мечеть.
Турецкая интеллигенция начала кампанию по сбору подписей за сохранение собора Святой Софии в качестве музея.
Собор Святой Софии – Премудрости Божией, Святая София Константинопольская или по-гречески Айя-Софья – бывший патриарший православный собор, впоследствии – мечеть, а сейчас – музей. Это – всемирно известный памятник византийского зодчества, символ "золотого века" Восточной Римской империи. Официальное название памятника на сегодняшний день Музей Айя-Софья. Во времена Византии собор находился в центре Константинополя рядом с императорским дворцом. В настоящее время находится в историческом центре Стамбула, район Султанахмет. После захвата города османскими турками собор был обращен в 1453 году в мечеть, а в 1935 году превращен в музей основателем современного турецкого государства Кемалем Ататюрком в рамках усилий по обеспечению светского характера турецкого государства, а также в качестве символа отхода от Османского прошлого.
В 2007 году ряд влиятельных американских предпринимателей и политиков из "Совета по освобождению Святой Софии" (Free Agia Sophia Council) возглавили движение за возвращение собору его первоначального статуса христианской святыни. На общественных слушаниях комитета по правам человека Конгресса США заявлялось, что "неприемлемо лишать людей права молиться в их Церкви-Матери, неприемлемо терпеть ежедневное надругательство над этим священным местом, которое используется для торговых ярмарок и концертов, неприемлемо позволять далее такое открытое неуважение к православному христианству, да и всему христианству".
1 октября 2010 года лидер турецкой партии Националистического движения (МНР) Девлет Бахчели со своими сторонниками совершил намаз в Кафедральном соборе Ани .