30 Մայիս 2014 - 11:20 AMT
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովում քննարկվել է կայքերի գրանցման ոլորտում իրականացվող չարաշահումների հարցը: Պարզվել է, որ .am տիրույթում գործում է մոտ23.000 կայք, որոնցից յուրաքանչյուրը տարեկան 12.000 դրամ է վճարում «Ինտերնետ տեխնոլոգիաների կենտրոնին»:
Հանձնաժողովին է դիմել «Հարկ վճարողների և գործարարների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ-ն` տեղեկացնելով համակարգչային գլոբալ ցանցի .am տիրույթում գրանցում իրականացնող տնտեսվարողների միջև հնարավոր հակամրցակցային հանձնարարությունների մասին: Բացի այդ, բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են .am տիրույթում նոր կայք գրանցել, այդ ծառայության համար չհիմնավորված բարձր գին են վճարում:
Հարցը զեկուցել է Վահե Աբրահամյանը` նշելով, որ հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում պարզվել է` ՀՀ-ում .am տիրույթում գործող էլեկտրոնային կայքերի գրանցման և սպասարկման ծառայություններն իրականացնում է «Ինտերնետ տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՍՊԸ-ն, որն այս ոլորտում ունի մենաշնորհային դիրք:
«Վերոնշյալ ընկերությունը կայքերի գրանցման ծառայությունները սպառողներին մատուցել է մի շարք միջնորդների միջոցով: Տպավորություն է ստեղծվել, որ դաշտում առկա է ազատ մրցակցություն, քանի որ գործում են տասնյակ ընկերություններ: Սակայն, ուսումնասիրությունները պարզեցին, որ միջնորդներից մեկը` «ԷյԲիՍիդոմենը», տնօրինում է շուկայի ավելի քան 70%-ը: Պարզվեց նաև, որ այս ընկերությունը փոխկապակցված է «Ինտերնետ տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՍՊԸ-ի հետ: Փաստացի կենտրոնը ստեղծել է այս ընկերությունը` երկրորդային, կամ այլ կերպ ասած` միջնորդների շուկան վերահսկելու նպատակով: Շուկայի մնացած 30%-ը տնօրինվել է մի շարք այլ միջնորդ ընկերությունների կողմից, որոնք, սակայն, հնարավորություն չեն ունեցել ինքնուրույն որոշելու իրենց գնային քաղաքականությունը, ինչը մրցակցային օրենսդրության խախտում է: Այսպես. բոլոր միջնորդները ինտերնետային տիրույթում կայք գրանցելու համար սպառողներից գանձել են 12 հազար դրամ, որը ամբողջությամբ վճարել են «Ինտերնետ տեխնոլոգիաների կենտրոնին»:
Վերջինն իրականացրել է կայքի գրանցումը, ապա բոլոր միջնորդներին «վճարել» կամ այլ կերպ ասած` վերադարձրել է 6.000 դրամը` այսպիսով վերահսկելով վերջինների գործունեությունը: Ստացվում է, որ միջնորդները պարտադրված են եղել սպառողներից գանձել հենց 12.000 դրամ, որից իրենց բաժին է հասել միայն 6-ը: Մինչդեռ, եթե կենտրոնի նման քաղաքականութուն չիրականացվեր, հնարավոր էր սպառողներին ավելի մատչելի գին առաջարկել, հայտնում է Armlur.am կայքը:
Հանձնաժողովի դիտարկմամբ, կենտրոնը չարաշահել է իր մենաշնորհային դիրքը` սահմանափակելով ազատ մրցակցությունը: Փաստացի կայքերի գրանցման ծառայությունները 6.000 դրամով վաճառել է միջնորդներին, բայց իր հերթին նաև հիմնադրել է «ԷյԲիՍիԴոմեն» ընկերությունը, որի միջոցով տնօրինել է շուկայի 70%-ը և այս կերպ հավելյալ եկամուտներ ստացել: Իրավախախտ ընկերությունը ենթարկվել է ֆինանսական պատասխանատվության` 10 մլն դրամի չափով:
ՏՄՊՊՀ-ում ներկայացվել է ևս մեկ հարց, այս դեպքում, սակայն, գործը տուգանքներին չի հասել: Բանն այն է, որ «ԱրմենՏել» ընկերությունը խոչընդոտել է «Ռոստելեկոմ» ընկերության գործունեությանը և միայն ՏՄՊՊՀ միջամտությունից հետո հարթել խնդիրը:
Հանձնաժողովի վերլուծության և մրցակցության գնահատման վարչության գլխավոր մասնագետ Աննա Պետրոսյանը ներկայացրել է խնդիրը` նշելով, որ «Ռոստելեկոմ» ընկերությունը դիմել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին և հայտնել, որ իր ծառայությունների աշխարհագրությունը ընդլայնելու և բաժանորդներին ինտերնետ կապ տրամադրելու նպատակով անհրաժեշտ է վարձակալել «ԱրմենՏել» ընկերությանը պատկանող որոշ ենթակառուցվածքներ:
«Ռոստելեկոմը» տեղեկացրել է նաև, որ օրենսդրության պահանջին համապատասխան կատարել է բոլոր վճարումները: Սակայն «ԱրմենՏել»-ը «Ռոստելեկոմին» ներկայացրել է պայմանագիր, որտեղ բացի օրենսդրությամբ սահմանված վարձակալական գումարից, ներառված են եղել նաև լրացուցիչ այլ վճարներ, որոնք տարեկան հաշվով կազմում են մոտ 1. 720.000 դրամ: Փաստացի «Ռոստելեկոմը» չի կարող այդ ծառայությունները ստանալ մեկ այլ ընկերությունից, քանի որ նման ենթակառուցվածքներ ունի միայն «ԱրմենՏելը»:
«Ռոստելեկոմը» նաև նշել է, թե վստահ լինելով, որ ընկերությունն այլընտրանք չունի, «ԱրմենՏելը» փորձել է վերջինիս պարտադրել պայմաններ և լրացուցիչ գումարներ գանձել: Մինչդեռ «ԱրմենՏելը» պարտավոր է բավարարել ցանկացած ընկերության դիմում, եթե վերջինս կատարել է համապատասխան ֆիքսված վճարումները:
«ԱրմենՏելը» վարչական վարույթի մասին տեղեկանալուց հետո համաձայնության է եկել մրցակից ընկերության հետ և լուծել է խնդիրը: «Ռոստելեկոմի» գործադիր տնօրենը նշել է, որ Հանձնաժողովի միջամտությամբ «ԱրմենՏելը» լիովին բավարարել է իրենց պահանջը, որից հետո իրենք նախորդ դիմումը կարճելու հայց են ներկայացրել Հանձնաժողովին, գրում է Tert.am-ը:
ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանն էլ նշել է, թե Հանձնաժողովի նպատակը խնդիրների լուծումն է. «Բայց մենք չենք ուզում, որ նման երևույթները դառնան օրինաչափություն»:
ՏՄՊՊՀ հերթական նիստում քննարկման ներկաայցված մյուս հարցը վերաբերում էր «Ջերմուկ» ընկերության ներկայացրած դիմումին: Ըստ այդմ պարզվել է, որ «Ջերմուկ Գոլդ» և «Արփի» ընկերությունները արտադրանքի պիտակավորման ժամանակ օգտագործում են «Ջերմուկ» ապրանքային նշանը, որը շփոթություն է առաջացնում իրենց ընկերության արտադրանքի նկատմամբ: Հանձնաժողովի հաշվառման և հսկողության իրականացման բաժնի առաջատար մասնագետ Տիրուհի Հովեյանը, ներկայացնելով հարցը, նշել է, որ հարուցված վարչական վարույթի ընթացքում հանձնաժողովը պարզել է նաև` բացի ուրիշին պատկանող ապրանքային նշանի նմանակումից, առկա է նաև ևս մեկ խնդիր. համաձայն օրենքի, տվյալ ապրանքատեսակը կարող է կոչվել այս կամ այն աշխարհագրական տեղանվան անունով, եթե այն արտադրված է հենց տվյալ վայրում: Տվյալ դեպքում «Ջերմուկ Գոլդ» և «Արփի» ընկերությունների գործունեությունը հակասում է օրենքին:
Հանձնաժողովը որոշել է անբարեխիղճ մրցակցություն դրսևորելու համար «Ջերմուկ Գոլդ» և «Արփի» ընկերությունները խիստ նախազգուշացում անել՝ խախտումը վերացնելու հանձնարարականով: Նշված ընկերություններն արդեն իսկ ընդունել են խախտումը և գրությամբ դիմել են հանձնաժողովին՝ հայտնելով, որ հստակ ժամկետներում կվերացնեն այն:

30 Май 2014 - 12:38 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении оштрафовала ООО «Центр Интернет-технологий» на 10 млн. драмов за злоупотребление монопольным положением, ограничивающим свободную конкуренцию в сфере регистрации доменов «.am», заявил председатель ГКЗЭК Артак Шабоян.
«Фактически ООО «Центр Интернет-технологий» продавало услуги по регистрации сайтов за 6 тыс. драмов посредникам, а также основало компанию «ABCДомен», посредством которой контролировало 70% рынка и получало дополнительную прибыль», – сказал Шабоян на заседании ГКЗЭК в пятницу.
Как пояснил эксперт аналитического управления ГКЗЭК Ваге Абрамян, в Антимонопольную комиссию обратилась общественная организация «Защита прав налогоплательщиков и предпринимателей», сообщив о возможной договоренности между компаниями, осуществляющими регистрацию доменной зоне «.am», из-за чего приходилось платить неоправданно высокую цену.
По словам эксперта, в результате проведенного исследования выяснилось, что ООО «Центр Интернет-технологий» действительно занимает монопольные позиции на рынке, осуществляя свою деятельность через посредников. Остальные 30% рынка также обслуживались компаниями, которые не были независимы от Центра в плане ценообразования, что является нарушением конкурентного законодательства.
«Все компании, осуществляющие регистрацию домена «.am» на самом деле платили эти деньги ООО «Центр Интернет-технологий», который после осуществления регистрации возвращало посредникам 6000 драмов», – сказал Абрамян, передает АРКА.
Сегодня в домене «.am» зарегистрированы приблизительно 23 тыс. сайтов. Ранее владельцам сайтов приходилось платить ООО «Центр Интернет-технологий» 12 тыс. драмов в год. В дальнейшем компании-посредники начали заключать договора, предоставляя услуги по более низким ценам.
В свою очередь, генеральный директор компании Ростелеком Армения Айк Фарамазян заявил на заседании ГКЗЭК, что компании «АрменТел» и Ростелеком Армения пришли к соглашению в вопросе использования инфраструктуры, принадлежащей компании «АрменТел»,.
Как пояснила эксперт аналитического управления ГКЗЭК Анна Петросян, компания Ростелеком Армения обратилась в Антимонопольную комиссию, заявив, что с целью расширения географии предоставления услуг и Интернета абонентам, компании необходимо арендовать часть инфраструктуры «АрменТел». Ростелеком Армения осуществила весь объем выплат, согласно действующему законодательству.
«Однако компания «АрменТел» представила Ростелеком Армения договор, в который, кроме предусмотренной законодательством оплаты за аренду, были включены другие пункты, предусматривающие оплату в размере 1,72 млн. драмов в год», – сказала Петросян.
По словам эксперта, фактически Ростелеком Армения не может получить эти услуги у другой компании, так как инфраструктурой такого рода располагает только компания «АрменТел». Она отметила, что «АрменТел», будучи уверенным, что у Ростелеком Армения нет другого выхода, попыталась навязать свои условия и получить дополнительные суммы. Как отметила эксперт, «АрменТел» обязана удовлетворять заявку любой компании, если последняя осуществила фиксированные платежи.
Ранее Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении оштрафовала компанию ЗАО «АрменТел» (бренд Beeline) на 1 млн. драмов за нарушение правил предоставления в аренду свободных емкостей на трубопроводах фиксированной телефонной сети компании GNC-Alfa (дочка Ростелеком Армения).
По сообщению Armenia Today, ГКЗЭК также вынесла предупреждение двум компаниям, в связи с нарушением закона. Компания «Джермук» подала заявку в Комиссию о том, что «Джермук Gold» и компания «Арпи» во время производства своей продукции использовали бренд компании «Джермук», что привело к путанице. Было установлено, что помимо схожести товарного знака, принадлежащего другому лицу, есть и другая проблема. В соответствии с законом, продукт можно назвать этим или другим географическим наименованием, в случае если продукция производится в данном месте. Деятельность фирм «Джермук Gold» и «Арпи» противоречат закону.
По решению ГКЗЭК за недобросовестную конкуренцию компании «Джермук Gold» «Арпи» получили строгий выговор, им приказано устранить нарушения.
На совещания присутствовал представитель компания «Арпи», который сказал, что нарушение уже исправлено и логотип их продукции существенно отличается от логотипа компании «Джермук».