31 Մայիս 2014 - 06:54 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կոչ է արել երիտասարդ թուրքերին չնշել բողոքի զանգվածային ցույցերի տարելիցը Թաքսիմ հրապարակում: Նա ելույթ է ունեցել ցույցերի նախօրեին, որոնք կայանալու են շաբաթ օրը:
Հրապարակի շուրջ արդեն կենտրոնացած են ոստիկանության պարեկախմբերը, հատուկ տեխնիկա է տեղակայված, այդ թվում նաև ջրանետ մեքենաներ:
Գեզի զբոսայգու վերակառուցման ծրագրերի հետ կապված բողոքներն անցյալ տարի վերաճեցին զանգվածային հակակառավարական ցույցերի, իսկ հետո ոստիկանության հետ բախումների:
Անկարգությունների արդյունքում մի քանի մարդ զոհվեց, մոտ հազար հոգի վիրավորվեցին: Անցած ուրբաթ մահացավ 64-ամյա մի կին, որը կոմայի մեջ էր ընկել դեկտեմբերին բողոքի ցույցերի ժամանակ արցունքաբեր գազով թունավորումից:
Ակցիաների գլխավոր կազմակերպիչն է «Թաքսիմ համերաշխություն» շարժումը, որը կոչ է արել կիրակի օրը նշել բողոքների տարելիցը մեծ հանրահավաքով: Ինչպես ակնկալվում է, բողոքներ տեղի կունենան շատ քաղաքներում, այդ թվում նաև մայրաքաղաք Անկարայում:
Դիմելով երիտասարդներին՝ Էրդողանն ասել է. «Մեկ տարի անց, մարդիկ, այդ թվում այսպես կոչված նկարիչները, կոչ են անում ցույցի դուրս գալ, բայց դու, թուրք երիտասարդություն, դու չես արձագանքի այդ կոչերին»: Ելույթ ունենալով մի խումբ երիտասարդների առջև ուրբաթ օրը՝ վարչապետը շարժումն անվանել է «ահաբեկչական կազմակերպություն», որն «օգտվելով երիտասարդների բարոյական ու ֆինանսական թուլությունից, փորձեց հարված հասցնել միասնությանն ու սպառնալիքի տակ դնել տնտեսությունը»:
Ինչպես ակնկալվում է, կառավարությունն անվտանգության լուրջ միջոցներ կձեռնարկի, թեև ամբողջությամբ չի փակի Թաքսիմ հրապարակը, ինչպես դա արվեց մայիսի 1-ին, հայտնում է ВВС-ին:
Բողոքի ցույցերը Թուրքիայում սկսվեցին 2013 թ. մայիսին, երբ կառավարությունը ցանկանում էր քանդել Գեզի այգին ու այդ վայրում առևտրի համալիր կառուցել: Ամառային ակցիաների հետևանքով 5 մարդ զոհվեց, մի քանի հազար մարդ վիրավորվեց ու ձերբակալվեց: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ մահակներ ու արցունքաբեր գազ կիրառեց:

31 Май 2014 - 06:31 AMT
Премьер-министр Турции призывает молодежь не отмечать годовщину протестов в парке Гези и на площади Таксим
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган призвал молодых турков не отмечать годовщину массовых протестов на площади Таксим. Он выступил с заявлением накануне демонстраций, которые запланированы на субботу.
Вокруг площади уже сконцентрированы усиленные отряды полиции, спецтехника, включая машины с водометами.
Протесты в связи с планами реконструкции парка Гези в прошлом году переросли в массовые антиправительственные выступления, а затем и в столкновения с полицией.
В результате беспорядков погибли несколько человек, тысячи получили ранения.
В минувшую пятницу скончалась 64-летняя женщина, которая впала в кому, надышавшись слезоточивым газом во время другой волны протестов в декабре.
Главный организатор акций – движение "Таксим солидарность" – призвала в воскресенье отметить годовщину протестов большим митингом. Протесты, как ожидается, пройдут во многих городах.
Акции протеста, как ожидается, могут пройти и в других турецких городах, включая столицу Анкару.
Эрдоган, обращаясь к молодежи, сказал: "Год спустя, люди, включая так называемых художников, призывают выйти на демонстрации, но ты, турецкая молодежь, ты не ответишь на это призыв".
Выступая перед группой молодежи в столице в пятницу, он назвал движение "террористической организацией", которая "воспользовавшись моральной и финансовой слабостью молодежи, попыталась нанести удар по нашему единству, поставить под угрозу экономику".
Правительство, как ожидается, примет самые серьезные меры безопасности, хотя полностью закрывать площадь Таксим, как это было сделано 1 мая, полиция не стала, передает ВВС.