31 Մայիս 2014 - 07:53 AMT
Ֆրանսիան Եվրոպայում առաջինն է իսլամիստ ծայրահեղականների քանակով, ուստի մյուս երկներից առավել է ենթակա ահաբեկչական սպառնալիքին: Նման տվյալներ է բերում ահաբեկչական հոսանքների դինամիկայի մասին ամենամյա զեկույցում ԵՄ ոստիկանության Եվրոպոլ ծառայությունը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը ֆրանսիական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
«Ահաբեկչական սպառնալիքն Եվրամիությանը մնում է սուր ու դիվերսիֆիկացված»,-ասվում է փաստաթղթում: Ըստ զեկույցի, ընդհանուր առմամբ 2013 թվականին ԵՄ երկրներում ձերբակալվել է 216 մարդ իսլամիստական ահաբեկչական ընդհատակին մասնակից լինելու կասկածանքով: Նրանցից գրեթե երկու երրորդը՝ 143-ը ձերբակալվել են Ֆրանսիայում: Ընդ որում նման տիպի պոտենցիալ վտանգավոր տարրերի բացահայտումը Ֆրանսիայում մեկ տարում գրեթե կրկնակի անգամ ավելացել է՝ 2012-ին իշխանություններն ահաբեկչության կասկածանքով ձերբակալել էին միայն 91 մարդու:
Ինչպես նշում են Եվրոպայում, հիմնականում խոսքը Եվրամիության քաղաքացիների մասին է: Բացի այդ, որպես կանոն, այդ մարդիկ ոչ մի կապ չունեն «Ալ Քայիդայի» պես կազմակերպված իսլամիստական ցանցերի հետ՝ երիտասարդները «իրենք են ծայրահեղականում» տաբեր տեքստեր կարդալով ինտերնետում: Այս պատկերը գնալով բնորոշ է դառնում Բելգիայի, Գերմանիայի, Իսպանիայի, Իտալիայի համար:
Եվս մեկ մտահոգիչ միտում՝ աճում է երիտասարդ եվրոպացիների թիվը, որոնք մեկնում են պատերազմելու Սիրիա մոջահեդների կողմից: Ըստ Եվրոպոլի գնահատականների, 2013 թվականի վերջում նրանց թիվն այնտեղ կազմում էր 1-2 հազար, և առաջին 5 ամսում այդ թվերը շարունակում են աճել: «ԵՄ սահմաններում փորձառու ահաբեկիչների ներուժի առկայությունը, որի մասին վկայում է ձերբակալությունների քանակը 2013 թվականին ահաբեկչությունների հետ կապված լուրջ առիթ է մտահոգության համար»,-ասել է Եվրոպոլի տնօրեն Ռոբ Ուեյնռայթը:
Իսլամը երկրորդ խոշորագույն կրոնն է Եվրոպայում քրիստոնեությունից հետո, իսկ ավելի ուշ եղել է ամենաարագ աճողը: Ըստ մոտավոր կանխատեսումների, 2030 թվականին Արևմտայն Եվրոպայի բնակիչների մոտ 8 տոկոսը մահմեդականներ կլինեն, իսկ 2100-ին՝ արդեն յուրաքանչյուր չորրորդը:

31 Май 2014 - 07:16 AMT
Франция занимает первое место в Европе по числу активистов радикального ислама и, таким образом, больше других европейских стран подвержена террористической угрозе. Такие данные приводит в ежегодном докладе о динамике террористических течений полицейская служба ЕС Европол, сообщает ИТАР-ТАСС с ссылкой на французские СМИ.
«Террористическая угроза Евросоюзу остается острой и диверсифицированной», – указывается в документе. Согласно этому отчету, в общей сложности за 2013 год в странах ЕС было задержано 216 человек по подозрению в причастности к исламистскому террористическому подполью. Из них почти две трети – 143 задержания – имели место во Франции. Притом всего за год частота выявлений потенциально опасных элементов такого рода во Франции увеличилась почти вдвое – в 2012 году власти республики по подозрению в терроризме задержали только 91 человека.
Как отмечают в Европоле, в большинстве случаев речь идет о гражданах Евросоюза. Кроме того, как правило эти люди не имеют никакой связи с организованными исламистскими сетями наподобие "Аль-Каиды": молодые люди "саморадикализируются", читая различные тексты в интернете. Такая картина в последнее время становится все более характерной для Бельгии, Германии, Испании, Италии, Франции.
Еще одна настораживающая тенденция – рост числа молодых европейцев, отправляющихся воевать на стороне моджахедов в Сирию. По оценкам Европола, к концу 2013 года их число там составляло от 1 тыс. до 2 тыс. человек, и за первые пять месяцев текущего года эти цифры продолжали расти. "Присутствие потенциала опытных террористов в пределах ЕС, о чем свидетельствует число арестов за 2013 год по обвинениям, связанным с терроризмом, является серьезным поводом для беспокойства", – подчеркнул директор Европола Роб Уэйнрайт.
Ислам является крупнейшей второй религией в Европе после христианства, а также самой быстрорастущей. По примерным прогнозам в 2030 году 8% жителей Западной Европы будут мусульманами, а в 2100 году — каждый четвёртый.