31 Մայիս 2014 - 09:14 AMT
ԱՄՆ-ն կրկին մերժել է Կիևին սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի մատակարարման հարցում: Բացասական պատասխանը հնչեցրել է լրագրողների համար ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին: «Նախագահ Օբաման հավանություն է տվել ուկրաինական զինվորականների համար նախատեսված օգնության երեք փաթեթի՝ սնդդամթերք, վրաններ, սաղավարտներ, դեղորայք: Մենք կշարունակենք քննել նրանց հարցումները, սակայն զենքի առաքման հարցում մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է»,-ասել է Փսակին՝ պատասխանելով լրագրողների խնդրանքին մեկնաբանել Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի խնդրանքը: Ավելի վաղ պետքարտուղարի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ զենքի առաքումների մասին խոսք չկա:
Անմիջապես ընտրություններից հետո Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հարցազրույց տվեց Washington Post-ին, որտեղ խնդրեց Վաշինգտոնին անմիջական ռազմական օգնություն ցուցաբերել ու նոր համաձայնագիր կնքել անվտանգության ոլորտում, ռազմատեխնիկական կապեր ու խորհրդատվական գործակցություն հաստատել, կառուցել Ուկրաինայի ԶՈւ:
Այդ խնդրանքով Կիևի իշխանություններն արդեն դիմել են իրենց արտերկրի հովանավորներին: Մարտին Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի կողմից վարչապետ նշանակված Արսենի Յացենյուկը եղավ Վաշինգտոնում և, հանդիպելով Օբամայի հետ, նույնպես ռազմական օգնություն խնդրեց: Սակայն մերժում ստացավ: Հնավարո է, Պորոշենկոն կարծում էր, որ ընտրություններից հետո, որով Արևմուտքը ցանկանում էր օրինականացնել հեղաշրջումն Ուկրաինայում, Սպիտակ տունը կփոխի դիրքորոշումը, սակայն այդպես չեղավ:
«Եթե խոսելու լինենք ուկրաինացի զինվորականներին զենքի առաքումների մասին հարավ-արևելքում աշխարհազորայինների դեմ պայքարում, ապա տեսնելով պատժիչ գործողության ծավալները, չես ասի, թե նրանց ինչ-որ բան պակասում է: Գործի են դրվել ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ, հրետանի, իսկ ռազմական պահեստների թալանից հետո հրազենի պակաս Ուկրաինայի բնակչությունը չի զգում: Այնպես որ, զենքն առանց այդ էլ բավարար է, և Վաշինգտոնում, հավանաբար, դա հասկանում են, եթե մերժում են՝ նույնիսկ սատարելով բուն պատժիչ գործողությանը: Սակայն Պորոշենկոն հարցազրույցում որպես պոտենցիալ հակառակորդ ներկայացնում էր ոչ թե աշխարհազորայիններին, այլ Ռուսաստանը, բողոքում էր, որ պատժամիջոցները չեն գործում, ուստի անհրաժեշտ է ուղղակի ռազմական միջամտություն»: Այստեղ ուկրաինացի քաղաքական գործիչները, հավանաբար, ուզում են օգտագործել հակամարտության կողմ Ռուսաստանին ներկայացնելու Վաշինգտոնի փորձերը, շեշտը դնելով Ղրիմի վրա, քանի դեռ Արևմուտքը «չի սառել» և կարելի է անհատույց զենք ստանալ, թե չէ հետո ստիպված են լինելու գնել: Բայց այդ դեպքում էլ ԱՄՆ-ն իմաստ չի տեսնում ռազմական օգնության մեջ: Ինքը Օբաման ապրիլի վերջում հայտարարել է. «Մի՞թե ինչ-որ մեկը մտածում է, որ զենքի առաքումն Ուկրաինա թույլ կտա դիմագրավել ռուսական բանակին»,-գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Անդրադառնալով բարձր ճշգրտության արդիական զենքին՝ պետք է նշել, որ այստեղ ևս խնդիրներ կան: Առաջինը, այդ զենքից պետք է կարողանալ օգտվել: Իսկ Վաշինգտոնում բազմիցս են խոստովանել, որ ուկրաինական բանակը բարվոք վիճակում չէ, այդ թվում նաև կադրերի պատրաստության առումով, և խորը բարեփոխման կարիք ունի: Ակնհայտ է, որ բարեփոխումները ժամանակակից զենքի մատակարարումներով չեն սկսվում:
Երկրորդը, ԱՄՆ-ն իրականում այնքան էլ զուսպ չի ռազմական օգնության ցուցաբերման հարցում՝ չէ, որ նրանք, օրինակ զենք են ուղարկում սիրիական ընդդիմությանը, որի շարքերում ով ասես չի կռվում: Սակայն դա վերաբերում է սովորական ու թեթև զենքին, և որպես կանոն, ոչ վերջին սերնդի:
Իսկ եթե անդրադառնանք ժամանակակից սպառազինություններին ու ռազմական տեխնիկային, ապա այստեղ գործընկերների ընտրության չափանիշներն շատ ավելի խիստ են: Թեժ կետերում, ինչպիսիք են Աֆղանստանն ու Իրաքը, ամերիկացիները գերադասեցին իրենք կիրառել այդ զենքը՝ չփոխանցելով դաշնակիցներին: Եվս մեկ օրինակ: Երբ 2012 թվականին Կոլումբիայի զինված ուժերը, որը ԱՄՆ հիմնական դաշնակիցն է Հարավային Ամերիկայում, և որի հետ ԱՄՆ սերտ գործակցության ավելի քան 10 տարվա փորձ ունի, դիմեցին Վաշինգտոնին անօդաչու թռչող սարքեր գնելու խնդրանքով, մերժվեցին: Հիմնական պատճառներից մեկն այն էր, որ ամերիկացիները մտավախություն ունեին, որ, ի վերջո, այդ զենքը կարող է հայտնվել ծայրահեղականների ձեռքում: Այսօր ԱՄՆ իշխանություններն ու ՌԱՀ-ը հազիվ թե վստահ կարող են լինել, որ ուկրաինական զորքերն ամբողջապես հավատարիմ են Կիևին և այդ առաքումների միջոցով փող աշխատելու գայթակղություն չի առաջանա:
Ավելի վաղ Wall Street Journal թերթը կոչ էր արել ԱՄՆ-ին ու մյուս արևմտյան երկրներին ռազմական օգնություն ցույց տալ Ուկրաինային՝ պատճառաբանելով նրանով, որ նորընտիր նախագահ Պորոշենկոն պետք է կարողանա պաշտպանել Ուկրաինայի անկախությունը ռուսական գրոհներից:
Մայիսի 25-ին կայացած Ուկրաինայի նախագահի արտահերթ ընտրություններում հաղթեց Պյոտր Պորոշենկոն 54,49 տոկոսով: Երկրորդ տեղում Յուլիա Տիմոշենկոն էր 12,88 տոկոսով, երրորդը՝ Օլեգ Լյաշկոն էր 8,38 տոկոսով:

США вновь отказали Киеву в поставках вооружений и военной техники. Отрицательный ответ озвучила журналистам представитель госдепартамента США Джен Псаки. «Президент Обама одобрил три пакета помощи украинским военным (имеются ввиду нелетальная помощь, в том числе продовольственные пайки, палатки, каски, медикаменты – РГ), и мы продолжим рассматривать их запросы, но по поставкам оружия наша позиция не изменилась», – подчеркнула Псаки в ответ на просьбу журналистов прокомментировать обращение лидирующего по итогам выборов кандидата в президенты Украины Петра Порошенко. Ранее представитель госдепа заявляла, что речи о поставках вооружений на Украину не идет.
Порошенко сразу после выборов на Украине дал интервью изданию Washington Post, в котором попросил у Вашингтона прямой военной помощи и предложил США заключить новое соглашение в сфере безопасности, налаживать военно-техническое и консультационное сотрудничество, строить вооруженные силы Украины.
С этой просьбой киевские власти уже обращались к своим заокеанским покровителям. В марте назначенный Верховной радой премьер-министр Украины Арсений Яценюк побывал в Вашингтоне и, встретившись с Обамой, тоже запрашивал военную помощь. Но получил отказ. Возможно, Порошенко рассчитывал, что после выборов, которыми Запад стремился узаконить переворот на Украине, в Белом доме изменят свою позицию, но этого не произошло.
«Если говорить о поставках оружия украинским военным в борьбе против ополченцев на юго-востоке, то глядя на размах карательной операции никак не скажешь, что им чего-то не хватает. В ход идут самолеты, вертолеты, артиллерия, а уж стрелкового оружия после разграбления военных складов на руках на Украине более, чем достаточно. Так что в этом смысле куда уж еще? В Вашингтоне это, очевидно, понимают, раз отказывают даже несмотря на свою поддержку карательной операции.
Однако Порошенко в интервью изображал потенциальным противником вовсе не ополченцев, а Россию, жаловался, что санкции недостаточно действенны, поэтому необходима прямая военная помощь" Тут украинские политики видимо хотят обыграть попытки Вашингтона изобразить стороной украинского конфликта Россию, напирая на события в Крыму, использовать этот момент пока Запад еще «на взводе» и задаром запастись оружием, а то потом придется покупать. Но и в этом случае США не видят смысла в военной помощи. Сам Обама в конце апреля заявил: «Неужели кто-то думает, что поставки оружия на Украину позволят противостоять российской армии?», – пишет «Российская газета».
Если же говорить о поставках современных высокоточных вооружений, то есть тут и другие препятствия. Во-первых, такими вооружениями необходимо уметь пользоваться. А в Вашингтоне не раз признавали, что украинская армия находится в аховом состоянии, в том числе в смысле подготовки кадров, нуждается в глубоких реформах. И начинать их надо явно не с отправки туда современных вооружений.
А во-вторых, США на самом деле не так уж неразборчивы в вопросах военной помощи, как иногда может показаться. Вашингтон с одной стороны сложно заподозрить в излишней щепетильности: отправляют же, например, оружие сирийской оппозиции, в рядах которой кто только ни сражается, включая группировки откровенно террористической направленности. Однако это касается скорее стрелкового и легкого оружия, как правило не последнего поколения.
Если же говорить о современных вооружениях и военной технике, то тут критерии отбора партнеров куда более строгие. В горячих точках, таких как Афганистан или Ирак, американцы предпочитали сами использовать такое оружие, а не передавать его союзникам. Или другой пример. Когда в 2012 году вооруженные силы Колумбии – основного военного союзника США в Южной Америке, с которым американцы имеют опыт весьма тесного сотрудничества в борьбе с экстремистами и наркотрафикантами на протяжении более 10 лет – обратились к Вашингтону с просьбой даже не дать бесплатно, а приобрести беспилотные летательные аппараты, то получили отказ. Одна из основных причин: американцы опасались, что в конечном итоге такое оружие может каким-либо путем попасть в руки экстремистов. Сегодня американские власти и ВПК едва ли могут быть уверены в том, насколько лояльны украинские военные властям в Киеве и не возникнет ли у кого-либо из них соблазна подзаработать на таких поставках.
Ранее газета Wall Street Journal призвала США и другие западные страны оказать Украине военную помощь летального характера, мотивируя это тем, что избранному президенту Петру Порошенко необходимо защищать независимость Украины от российских атак.
На внеочередных президентских выборах на Украине, прошедших 25 мая, президентом страны избран Петр Порошенко, набравший 54.49% голосов избирателей. На втором месте – Юлия Тимошенко -12.88%, на третьем – Олег Ляшко с 8.38%.