Հունիսի 1-ին հրաժարական է տվել ինքնահռչակ Աբխազիայի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբը: Դրան նախորդեց բողոքների ալիքն ու Անկվաբին հասցեագրված Աբխազիայի խորհրդարանի առաջարկը նախագահի լիազորություններից հրաժարվելու վերաբերյալ: «Երկրում կայունությունը պահպանելու նպատակով, Աբխազիայի Հանրապետության Սահմանադրության 65-րդ հոդվածի համաձայն, ես հրաժարական եմ տալիս Աբխազիայի Հանրապետության նախագահի պաշտոնից: Կոչ եմ անում բոլորին հանգստություն պահպանել, պահպանել քաղաքացիական խաղաղությունը, նոր ընտրություններն անցկացնել նորմալ իրավիճակում»,-ասվում է Անկվաբի ժողովրդին ուղղված ուղերձում:
Մայիսի 29-ին Աբխազիայի խորհրդարանն անվստահություն հայտնեց վարչապետ Լեոնիդ Լակերբային, իսկ նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբին առաջարկեց կամավոր վայր դնել լիազորությունները:
Մայիսի 28-ին ինքնահռչակ հանրապետության խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ որոշում կայացրեց ընթացիկ տարվա օգոստոսի 24-ին արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին:
Ալեքսանդր Անկվաբի պաշտոնանկությունն Աբխազիայի նախագահի պաշտոնից պայմանավորված է նրանով, որ Մոսկվան չի ցանկանում թույլ տալ, որ խաղաղ քաղաքացիների դեմ ուժ կիրառվի, համարում են փորձագետները: Նրանց կարծիքով, առաջիկա նախագահական ընտրություններում առաջատարը լինելու է «Ժողովրդական միասնության համաժողով» կուսակցության ղեկավար, ընդդիմադիր Ռաուլ Հաջիմբան:
Ըստ Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի ռազմաքաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Միխայիլ Ալեքսանդրովի, Անկվաբի պաշտոնանկությունը պայմանավորված է նրանով, որ նա լուրջ սխալներ թույլ տվեց պետության կառավարման գործում:
«Հավանաբար, Անկվաբը ծանր ու թեթև արեց ամեն ինչ ու հասկացավ, որ ուժերի դասավորությունը հօգուտ իրեն չէ և որոշեց հրաժարական տալ: Կարծում եմ, որ Մոսկվայի դիրքորոշումը ծանրակշիռ դեր ունեցավ, քանի որ գլխավորը, ինչ ասվեց Անկվաբին, այն էր, որ խաղաղ քաղաքացիների դեմ ուժի կիրառում չի թույլատրվի: Այս իրավիճակում, նա համարեց, որ իշխանությունը պահելու այլ միջոց չկա»,-ասել է փորձագետը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Քաղաքական տեխնոլոգիաների կենտրոնի փոխնախագահ Ալեքսեյ Մակարկինը ենթադրում է նաև, որ Անկվաբը չստացավ Ռուսաստանի աջակցությունը, որը առանցքային դերակատարություն ունի Աբխազիայում: «Բացի այդ, նա ինքը հակված չէր գնալ քաղաքացիական պատերազմի: Աբխազիան 20 տարի առաջ պատերազմեց Վրաստանի հետ և երկրում կան հոգեբանական սահմանափակիչներ, որ նրանք չեն կարող միմյանց վրա կրակել: Քաղաքացիական պատերազմ սանձազերծել ու ընդդիմության դեմ ուժային ռեսուրսը կիրառել անհնար է հոգեբանորեն ու քաղաքականապես»,-ասել է Մակարկինը: Ըստ Ալեքսանդրովի, այժմ ընդդիմության առաջնորդը Հաջիմբան է, հավանաբար, նա էլ կլինի նախագահական ընտրությունների առաջատարը: Միևնույն ժամանակ փորձագետները չեն անտեսում նաև մեկ այլ հնարավոր թեկնածուի՝ ընդդիմության առաջնորդներից մեկին, նախկին վարչապետ Սերգեյ Շամբային: «Շամբան առավելություն ունի՝ նա կապված չի եղել ոչ Արձինբայի խմբավորման հետ, որին հարում է Հաջիմբան, ոչ Բաղապշի ու Անկվաբի խմբավորումների հետ: Նա ինքնուրույն ֆիգուր է եղել և չի միջամտել բոլոր գործերին, կապված կոռուպցիայի, «օտկատների» և այլնի հետ»,-ասել է Ալեքսանդրովը:
Ըստ փորձագետների, Աբխազիայի բանակը կպահպանի հավատարմությունը իշխանության մյուս թևերին նախագահի պաշտոնանկությունից հետո: «Աբխազիայի բանակը շատ յուրահատուկ է, հիմնականում՝ դա զինված աշխարհազորայիններ են: Այնպես որ բանակն որպես այդպիսին ոչ մի դեր չի կատարում: Բայց եթե նրանք սկզբում ասացին, որ պահպանում են հավատարմությունը նախագահին, քանի որ նախագահը հեռացավ պաշտոնից, նրանք արդեն պետք է հավատարիմ լինեն իշխանության մյուս թևերին: Այս դեպքում՝ խորհրդարանին»,-ասել է Ալեքսանդրովը: Աբխազիայի առաջնորդ, «Ժողովրդական միասնության համաժողով» կուսակցության ղեկավար Ռաուլ Հաջիմբան գտնում է, որ Աբխազիայի նախկին նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբին պետք է անվտանգության երաշխիքներ տրամադրվեն: Նախագահի պաշտոնակատար է դարձել Վալերի Բգանբան:
Աբխազիան անկախություն հռչակեց 1994 թվականի նոյեմբերի 26-ին: Այժմ հանրապետությունը ճանաչել են ՄԱԿ անդամ չորս երկրներ, առաջինը դա արեց Ռուսաստանը 2008 թվականին: Վրաստանի կառավարությունը դիտարկում է Աբխազիան որպես Ռուսաստանի կողմից օկուպացված Վրաստանի տարածք: ՌԴ-ից բացի Աբխազիան ճանաչել են Վենեսուելան, Նիկարագուան և Նաուրուն:
Ալեքսանդր Անկվաբը մասնակիորեն ճանաչված Աբխազիայի Հանրապետության երրորդ նախագահն է: Նա պաշտոնավարում էր 2011 թ. օգոստոսի 28-ից: Քրիստոնյա է, ակտիվորեն դեմ է հանդես գալիս Աբխազիայի իսլամականացմանը: Աբխազիայում Անկվաբի դեմ վեց մահափորձ է կատարվել՝ չորսը վարչապետ լինելու օրոք, մեկը՝ փոխնախագահ, մեկն էլ նախագահության ժամանակ: Մահափորձերի արդյունքում նա երկու անգամ վիրավորվել է, զոհվել են նրա երկու թիկնապահները: Մահափորձերից ոչ մեկը չի բացահայտվել: Անկվաբն ունի Աբխազիայի Հանրապետության ու ՌԴ քաղաքացիություն:

1 июня президент самопровозглашенной Республики Абхазия Александр Анкваб подал в отставку. Этому предшествовала волна акций протеста и адресованное Анквабу предложение парламента Абхазии о сложении полномочий президента. «В целях сохранения стабильности в стране, в соответствии со статьей 65 Конституции Республики Абхазия, я подаю в отставку с поста президента Республики Абхазия. Призываю всех к спокойствию, сохранению гражданского мира, проведению новых выборов в нормальной обстановке", – говорится в обращении Анкваба к народу.
29 мая парламент Абхазии объявил вотум недоверия премьеру Леониду Лакербая, а президенту Александру Анквабу предложил добровольно сложить полномочия.
Днем ранее парламент самопровозглашенной республики большинством голосов принял решение провести досрочные президентские выборы 24 августа этого года.
Отставка Александра Анкваба с поста президента Абхазии вызвана нежеланием Москвы допустить применение силы против мирных граждан, считают эксперты. По их мнению, лидером на предстоящей президентской гонке будет глава партии "Форум народного единства", оппозиционер Рауль Хаджимба.
По мнению ведущего эксперта Центра военно-политических исследований МГИМО, доктора политических наук Михаила Александрова, отставка Анкваба обусловлена тем, что он допустил серьезные ошибки в управлении государством.
«Видимо, Анкваб взвесил все за и против, понял, что соотношение сил не в его пользу, и решил подать в отставку. Я думаю, что позиция Москвы сыграла весомую роль, потому что главное, что сказали Анквабу, — это то, что не допустят применение силы против мирных граждан. В этой ситуации он посчитал, что других способов удержать власть у него не было», — сказал эксперт, передает РИА Новости.
Вице-президент Центра политических технологий Алексей Макаркин также полагает, что Анкваб не получил поддержки России, которая является ключевым игроком в Абхазии. «Кроме того, он сам не был склонен идти на гражданскую войну. Абхазия пережила 20 лет назад войну с Грузией, и в стране есть психологические ограничители, что они не могут стрелять друг в друга. Развязывать гражданскую войну и использовать силовой ресурс против оппозиции — невозможно психологически и политически», — отметил Макаркин. По словам Александрова, сейчас лидером оппозиции является Хаджимба и, видимо, он и будет лидером на президентских выборах. В то же время эксперт выделил и другого возможного кандидата — одного из лидеров оппозиции, бывшего премьер-министра Сергея Шамбу. «Шамба имеет преимущество: он не был связан ни с группировкой Ардзинбы, к которой принадлежит Хаджимба, ни с группировкой Багапша и Анкваба. Он был самостоятельной фигурой и не был замешан во всех делах, связанных с коррупцией, откатами и так далее», — подчеркнул Александров.
По мнению экспертов, армия Абхазии будет сохранять лояльность другим легитимным органам власти после отставки президента. «Армия в Абхазии очень специфичная, в основном — это вооруженное ополчение. Так что армия как таковая тут никакой роли не играет. Но они сказали вначале, что сохраняют лояльность президенту, но поскольку президент ушел, они уже должны сохранять лояльность другим легитимным органам власти. В данном случае — парламенту», — подчеркнул Александров.
Лидер оппозиции Абхазии Рауль Хаджимба, глава партии «Форум народного единства», считает, что экс-президенту Абхазии Александру Анквабу должны быть предоставлены гарантии безопасности. Исполняющим обязанности президента стал Валерий Бганба.
Абхазия провозгласила независимость 26 ноября 1994 года. В настоящее время республика признаётся четырьмя странами-членами ООН, первое было объявлено в 2008 году со стороны России. Правительством Грузии рассматривается как оккупированная Россией территория Грузии. Абазию кроме России, признали Венесуэла, Никарагуа и Науру.
Александр Анкваб -третий президент частично признанной Республики Абхазия с 28 августа 2011 года по 1 июня 2014 года. Добровольно подал в отставку с поста президента до окончания срока в связи с волнениями в республике. Исповедует православное христианство. Активно выступал против попыток исламизации Абхазии. На Анкваба в Абхазии совершено шесть покушений (четыре в период премьерства, одно в период вице-президентства, одно в период президентства), в результате которых сам он был дважды ранен, погибли два его охранника. Ни одно из покушений не было раскрыто. Анкваб имеет гражданство Республики Абхазия и Российской Федерации.