Ոստիկանները Ստամբուլում հունիսի լույս 1-ի գիշերը 154 մարդ են ձերբակալել չարտոնված հանրահավաքից հետո, որը նվիրված էր Գեզի պուրակում բողոքի զանգվածային ցույցերի տարելիցին: Հանրահավաքը վերածվեց բախումների իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը AP վրա հղումով:
Ոստիկանության և ցուցարարների բախումները սկսվել էին արդեն շաբաթ օրը, երբ ցուցարարները փակեցին Թաքսիմ տանող փողոցները, իսկ ոստիկանները սկսեցին ցրել չարտոնված հանրահավաքը: Ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ ու ջրցան մեքենաներ կիրառեց:
Ըստ ոստիկանության տվյալների, բախումների արդյունքում 11 ոստիկաններ ու 12 քաղաքացիական անձիք վիրավորվեցին, նրանք բոլորը հոսպիտալացվեցին: 154 մարդուց, որոնց ձերբակալեցին անկարգությունների ժամանակ, 62 մարդ մնաց կալանքի տակ:
Երկրի վարչապետ Էրդողանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ոստիկանները ձերբակալելու են բոլոր նրանց, ով կփորձի խախտել երկրի իշխանությունների ցույցեր անցկացնելու արգելքը Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում շաբաթ օրը՝ զանգվածային բողոքի ցույցերի տարելիցի օրը:
«Գեզիի բողոքների» տարելիցի օրը մոտ 1500 մարդ բողոքի ցույց անցկացրեց նաև Անկարայում: Նշվում է, որ չարտոնված հանրահավաքի ժամանակ ոստիկանությունը 17 մարդ է ձերբակալել, որոնց թվում են նաև երկու անչափահասներ:
Բողոքի ցույցերը Թուրքիայում սկսվեցին 2013 թ. մայիսին, երբ կառավարությունը ցանկանում էր քանդել Գեզի այգին ու այդ վայրում առևտրի համալիր կառուցել: Ամառային ակցիաների հետևանքով 5 մարդ զոհվեց, մի քանի հազար մարդ վիրավորվեց ու ձերբակալվեց: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ մահակներ ու արցունքաբեր գազ կիրառեց:

Полицейские в Стамбуле задержали в ночь на воскресенье 154 человек после того, как несанкционированный митинг в день годовщины начала массовых протестов перерос в столкновения с представителями правоохранительных органов, передает РИА Новости с ссылкой на AP.
Столкновения полиции с демонстрантами начались в субботу после того, как манифестанты перекрыли улицы близ площади Таксим, и стражи порядка начали разгонять несанкционированной митинг. Полиция применяла слезоточивый газ и водометы.
По данным полиции, в результате столкновений 11 полицейских и 12 гражданских были ранены, все они госпитализированы. Из 154 человек, задержанных во время беспорядков, 62 человека оставили под стражей.
Премьер-министр страны Реджеп Тайип Эрдоган ранее объявил, что полицейские задержат любого, кто попытается нарушить запрет властей страны на проведение демонстраций на стамбульской площади Таксим в субботу — в день годовщины массовых протестов.
В годовщину начала "Гези-протестов" около 1,5 тысячи человек также провели акцию протеста в столице Турции Анкаре. Сообщалось, что во время несанкционированного митинга полиция задержала 17 человек, среди которых было двое несовершеннолетних.