Ըստ Վրաստանի հաշտեցման ու քաղաքացիական հավասարակշռության հարցերի պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլիի, այժմ Աբխազիայում պայքար է գնում իշխանության համար: «Մարդիկ, որոնք պահանջներ են ներկայացնում Աբխազիայում, հայտարարում են, որ Աբխազիայում բնակվող որոշ ազգային խմբերի վրա պետք է ճնշում գործադրել: Կարծում եմ, որ XXI-րդ դարում նման արժեքների կիրառումը լավ արդյունքի չի հանգեցնի: Հատկապես այն դեպքում, երբ Վրաստանի կառավարությունը վերջին շրջանում կտրուկ փոխել է քաղաքականությունն ու հարաբերությունները վրաց-աբխազական շփումներում: Մենք աբխազներին երկխոսություն ենք առաջարկում և բոլոր հարցերի քննարկում, ինչը նրանց չեն առաջարկել նախորդ իշխանությունները: Այն ֆոնի վրա, որ բաժանարար գծում լարվածությունը չեզոքացվել է, մարդիկ չեն անհետանում և չկան կասկածներ ահաբեկչական գործողությունների առումով, դա կատարվում է նոր իշխանությունների օրոք՝ 2012 թ. հետո, ոչ թե մինչ այդ: Այս ֆոնին Գալիի շրջանում բնակվող քաղաքացիների հանդեպ ճնշումը համարժեք չէ և չի համապատասխանում հակամարտության հաշտեցման ու կարգավորման միտումին»,-ասել է Զաքարեիշվիլին:
Ըստ նրա, Մոսկվան իր կանոններն է հաստատում Աբխազիայում: «Հիմա Աբխազիայում պայքար է գնում իշխանության համար: Այնտեղ քաղաքական վերնախավը հոմոգեն է: Տեղի բնակչությունը չպետք է ներքաշվի այդ պայքարին: Հուսով ենք, որ իրավիճակը կկարգավորվի, և բնակչությունը, առնվազն, հնարավորություն կունենա ապրել այնպես, ինչպես մինչ այդ: Մոսկվան սեփական կանոններն է հաստատում հանրապետությունում: Վրաստանի տարածքն օկուպացված է: Աբխազիան մեր հետ շփվում է Ռուսաստանի միջնորդությամբ»,-ասել է Զաքարեիշվիլին:
Մինչդեռ, Աբխազիայի կառավարության նոր ղեկավարը հայտնի կդառնա հունիսի 2-ին, հայտարարել է ընդդիմության առաջնորդներից մեկը՝ «Ժողովրդական միասնության համաժողով» կուսակցության ղեկավար Ռաուլ Հաջիմբան:
Մեկնաբանելով վարչապետ Լակերբայի որոշումը, որը չցանկացավ հրաժարական տալ, Հաջիմբան նշել է, որ երբ նախագահը հեռանում է պաշտոնից, ըստ օրենքի, հաջորդն առաջ է գալիս վարչապետի հրաժարականի հարցը: Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես հաջողվեց ստիպել Աբխազիայի նախագահին հրաժարական տալ, Հաջիմբան նշեց, որ, նրա կարծիքով, «երկու կողմերը հասկացան, որ այդպես այլևս չի կարող շարունակվել»:
«Չեմ կարող ասել, թե ինչը վերջին կաթիլը դարձավ, բայց ժամանակը գնում էր, և հաջորդ օրվա հանրահավաքի հեռանկարները խմորումներ էին առաջացնում մեր մարդկանց շրջանում, դա կլիներ հերթական դիմակայությունը, որից պետք էր խուսափել»,-ասել է նա:

2 Июнь 2014 - 06:15 AMT
По заявлению государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равновесия Пааты Закареишвили, сейчас в Абхазии идет борьба за власть. «Люди, которые ставят требования в Абхазии, заявляют, что на определенные этнические группы, проживающие на территории Абхазии, должно быть осуществлено давление. Думаю, что манипулирование такими ценностями в XXI веке не приведет к хорошим результатам. Особенно, тогда, когда правительство Грузии в последний период резко изменило свою политику и отношение в грузино-абхазских отношениях. Когда мы предлагаем абхазам диалог и рассмотрение всех вопросов, возможность чего им не была предоставлена при предыдущей власти. На фоне того, когда на разделительной линии снято любое напряжение, не теряются люди и не существует никаких подозрений в террористических актах, и это происходит в условиях новых властей – точно после 2012 года, а не до того. На фоне этого давление на граждан, проживающих в Гальском районе, является неадекватным, и не соответствует настроению примирения и урегулирования конфликта», – сказал Закареишвили.
По его же словам, Москва устанавливает свои правила в Абхазии. «Сейчас в Абхазии идет борьба за власть. Политическая элита там гомогенна. Местное население не должно быть вовлечено в эти битвы. Надеемся, что ситуация там будет урегулирована, и население, как минимум, получит возможность жить так, как было до этого. Москва устанавливает собственные правила в Абхазии. Территория Грузии оккупирована. Абхазия контактирует с нами при посредничестве России», – отметил Закареишвили.
Между тем, новый глава правительства Абхазии будет известен в 2 июня, заявил один из лидеров оппозиции, глава партии «Форум народного единства» Рауль Хаджимба.
Комментируя отказ премьера Леонида Лакербая уйти в отставку, Хаджимба заметил, что после того, как ушел президент, по местным законам, следующим встает вопрос и об отставке премьера.
Отвечая на вопрос, как удалось заставить президента Анкваба подать в отставку, Хаджимба отметил, что, на его взгляд, «обе стороны понимали, что дальше так продолжаться не может».
«Я не могу сказать, что стало последней каплей, но время шло, и завтрашние предпосылки проведения митинга (перед администрацией президента) будоражили наших людей, это было бы очередное противостояние, которого следовало бы избежать», — сказал он.