2 Հունիս 2014 - 12:34 AMT
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը որոշել է հետ չմնալ իր գերագույն հրամանատարից և օրերս խստորեն պահանջել է սպաներից լինել ավելի դաժան ու վճռական թշնամու հանդեպ: Նախարարը հանձնարարել է զինծառայողներին, որոնք ծառայում են շփման գծում, համարժեք պատասխանել հակառակորդի բոլոր քայլերին: «Նախարարը մեզ շատ խիստ պահանջներ է ներկայացրել և հատուկ հանձնարարություններ է տվել: Նա բացահայտ ասել է, որ հայ զինվորները պետք է հասկանան, որ իրենք արժանանալու են իրենց սպանված ծառայակիցների ճակատագրին: Նրանց պետք է սպանել կամ վերջնականապես շարքից հանել՝ վիրավորելով: Ադրբեջանական հողից կարող է վերադառնալ միայն օկուպանտի դին»,-գրում է ԱՊԱ-ն՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ում աղբյուրի վրա հղումով:
Ըստ նախարարի, այժմ շփման գծում ծառայություն անցնող զինծառայողների մարտական ոգին բարձր մակարդակի վրա է: Բարոյա-հոգեբանական տեսակետից անձնակազմը պատրաստ է կատարել հրամաններն ու հաձնարարությունները: Ոչ մի նոր բան Ադրբեջանը հնարել չի կարող, սակայն վիճակագրությունը միանգամայն հակառակն է վկայում: Այդպես, ընթացիկ տարվա առաջին 5 ամսում Ադրբեջանի պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում 38 մարդ է զոհվել: Վիրավորների թիվը հասել է 63-ի:
Զոհվածներից միայն 8-ն է մահացել մարտական պայմաններում, երեքը՝ ականի պայթյունից, ևս 27-ը՝ ոչ մարտական կորուստներ են, հայտնում է ադրբեջանական ռազմական հետազոտությունների «Դոկտրին» կենտրոնը:
Ոչ մարտական կորուստներ՝ 6 զոհված ավտովթարից, 1-ը՝ չպարզված հանգամանքներում, 4-ը՝ ոչ կանոնադրական հարաբերությունների հետևանքով, 6-ը՝ հիվանդություններից, 10-ը՝ ինքնասպանության արդյունքում:
63 վիրավորներից 15-ը տուժել են ոչ կանոնադրական հարաբերություններից, 5-ը՝ ինքնասպանության հետևանքով, 10-ը՝ մարտական գործողությունների ժամանակ, 8-ը՝ ականի պայթյունից, 21-ը՝ ավտովթարից, երկուսը՝ զորավարժությունների ժամանակ, մեկը՝ թունավորվել է:
Հավանաբար, մարտական ոգին ադրբեջանական զորամասերում իրոք «բարձր մակարդակի» վրա է՝ նախօրեին ժամկետային զինծառայողը դանակով հարվածել է ծառայակցին: Իսկ գուցե, իրոք, հենց ազերիներն են իրար թշնամի, այլ ոչ թե հայերը: Բաքվի անսանձ ռազմաշունչ հռետորաբանությունը հենց յուրայինների դեմ է գործում, ինչը սպասելի էր: Իրական, տեսանելի թշնամու բացակայության պարագայում, ընդ որում, ցանկալի է, որ թշնամին թույլ լինի, վրեժի ամբողջ ծառավն ուղղվում է շրջապատի վրա: Իսկ դա, իր հերթին, կարող է հանգեցնել բանակի բարոյալքման: Այն նույն բանակի, որի սպառազինությունն արդեն անցնում է բոլոր հնարավոր սահմանները, փոխարենը՝ մարտնչելու կարողությունը սառեցման կետի վրա է:

Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов решил не отставать от своего Верховного главнокомандующего и на днях строго потребовал у офицеров быть более жестокими и решительными в отношении врага. Министр поручил военнослужащим, проходящим службу на линии фронта, отвечать адекватно на все предпринятые врагом шаги. «Министр поставил перед нами очень строгие требования и дал особые поручения. Он открыто сказал, что армянские солдаты должны понимать, что их ждет та же участь, что и их погибших сослуживцев. Их надо или убивать, или окончательно выводить из строя, нанося ранения. С азербайджанской земли может вернуться домой только труп оккупанта», – пишет АПА с ссылкой на источник в МО АР.
По мнению министра, в настоящее время боевой дух проходящих службу на линии фронта военнослужащих находится на высоком уровне. С морально-психологической точки зрения личный состав готов к выполнению приказов и поручений. Ничего нового Азербайджан выдумать не в состоянии, однако статистика говорит совершенно обратное. Так, за первые пять месяцев текущего года в сфере обороны и безопасности Азербайджана погибло 38 человек. Число раненых в тот же период составило 63 человека.
Из погибших лишь 8 военных скончались в боевых условиях, трое – от подрыва на минах, еще 27 человек – это небоевые потери, сообщает центр военных исследований «Доктрина».
Небоевые потери: 6 погибших в автоавариях, один – при невыясненных обстоятельствах, 4 – в результате неуставных отношений, 6 – от болезней, 10 – совершили самоубийство.
Из 63 раненных, 15 пострадали от неуставных отношений, 5 в результате попыток самоубийства, 10 – в ходе боевых действий, 8 – от подрыва на минах, 21 – в автоавариях, двое – во время учений, один – отравился.
Судя по всему, боевой дух в азербайджанских частях действительно находится на высоком уровне – накануне сверхсрочник ударил ножом сослуживца. А может действительно, врагами являются сами азербайджанцы по отношению друг к другу, а вовсе не армяне. Неуемная милитаристская риторика Баку выплескивается на своих же, что и следовало ожидать. В отсутствии реального, зримого врага, причем врага желательно слабого, вся жажда мести направляется на окружающих. А это, в свою очередь, может повести за собой моральное разложение армии. Той самой армии, вооружение которой уже превосходит все мыслимые пределы, а умение воевать находится на точке замерзания.