3 Հունիս 2014 - 08:01 AMT
Մոսկվան պաշտոնապես իրազեկել է ԵԽԽՎ-ին գործակցությունը ժամանակավորապես դադարեցնելու և վեհաժողովի ամառային նստաշրջանին չմասնակցելու մասին, հայտնել է Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի ղեկավար Ալեքսեյ Պուշկովը:
«Ռուսական պատվիրակությունը չի մասնակցի ԵԽԽՎ հունիսյան նստաշրջանին: Մենք ժամանակավորապես դադարեցնում ենք համագործակցությունը Վեհաժողովի հետ, քանի դեռ մեր պատվիրակության դեմ պատժամիջոցներ են գործում: Այդ մասին մայիսի 26-ին իրազեկվել է ԵԽԽՎ Նախագահական կոմիտեի անդամ, «եվրոձախերի» խմբի ղեկավար Թինի Քոկսը, երբ այցելել էր Մոսկվա և հանդիպել Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինի հետ»,-ասել է Պուշկովը «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում: Նա հիշեցրել է, որ Նառիշկինը նաև նամակ է հղել ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Ուղերձում հիմնավորվում է Կրեմլի դիրքորոշումն ուկրաինական ճգնաժամի հարցում, քննադատության է ենթարկվում ԵԽԽՎ որոշումը ՌԴ պատվիրակությանը մի շարք լիազորություններից զրկելու մասին և ասվում է, որ մենք չենք հրաժարվում երկխոսությունից, բայց մերժում ենք պատժամիջոցների լեզուն, քանի որ դա անհնար է դարձնում գործակցությունը: Պետդումայի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել այցելել Ստրասբուրգ և ելույթ ունենալ այնտեղ, սակայն միայն ՌԴ պատվիրակությունների լիազորությունների վերականգնումից հետո»,-ասել է Պուշկովը: Ապրիլին ԵԽԽՎ-ն հակառուսական բանաձև ընդունեց ՌԴ-ին Ղրիմի բռնակցման կապակցությամբ և զրկեց ՌԴ խորհրդարանականներին քվեարկելու, մի շարք ղեկավար մարմինների աշխատանքին մասնացելու իրավունքից մինչև 2014 թ. ավարտը: Պետդուման իր հերթին հանդես եկավ հայտարարությամբ, որ քանի դեռ գործում են պատժամիջոցները, երկխոսությունն անհնար է:
ԵԽԽՎ-ին անդամակցեկլու ընթացքում ՌԴ-ին երկու անգամ եմ զրկել ձայնի իրավունքից: Առաջին անգամ 2000 թ. Չեչնիայում հակաահաբեկչական գործողության ժամանակ, և երկրորդ անգամ՝ 2014 թ.՝ երբ Ղրիմը միացավ ՌԴ-ին:

3 Июнь 2014 - 07:25 AMT
Москва официально уведомила ПАСЕ о приостановке сотрудничества с ней и об отказе от участия в летней сессии ассамблеи, сообщил глава комитета Госдумы по международным делам Алексей Пушков.
"Российская делегация не будет участвовать в июньской сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы. Мы временно прервали сотрудничество с ассамблеей — на то время, пока действуют санкции против нашей делегации. Об этом 26 мая был проинформирован член Президентского комитета ПАСЕ, руководитель группы "евролевых" Тини Кокс, когда он приезжал в Москву и встречался с председателем Госдумы Сергеем Нарышкиным", — сказал Пушков в интервью газете "Известия".Он напомнил, что Нарышкин также направил письмо председателю ПАСЕ Анн Брассер, передает РИА Новости.
"В послании содержится развернутое обоснование российской позиции по Крыму и украинскому кризису, подвергается критике решение ПАСЕ лишить российскую делегацию ряда полномочий и говорится о том, что мы не отказываемся от диалога, но отвергаем язык санкций, поскольку они делают сотрудничество невозможным. Председатель Госдумы выразил готовность посетить Страсбург и выступить там, но лишь после восстановления полномочий российской делегации", — отметил Пушков.
В апреле ПАСЕ приняла антироссийскую резолюцию в связи с присоединением Крыма к России и лишила российских парламентариев права голосовать, участвовать в работе руководящих органов ассамблеи и ее наблюдательных миссий до конца 2014 года. Вслед за этим Госдума приняла заявление о невозможности возобновления диалога в рамках ПАСЕ, пока в отношении России действуют санкции.
За время членства России в Ассамблее ее дважды лишали права голоса. Первый раз (2000 г.) введение этой санкции спровоцировали разногласия по контртеррористической операции в Чечне, второй (2014 г.) — присоединение Крыма к Российской Федерации.