3 Հունիս 2014 - 10:50 AMT
Ադրբեջանական բանակում տեղի է ունեցել հերթական զինված միջադեպը: Ինչպես հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը, դեպքը գրանցվել է շփման գծում տեղակայված Ադրբեջանի ԶՈւ «N» զորամասում: Զորամասի զինվոր Նաիդ Նամիգ օղլու Միրզոևը, «խախտելով զենքից օգտվելու անվտանգության կանոնները», կրակել է ծառայակցի՝ 19-ամյա Զոհրաբ Իլյաս օղլու Մամեդովի վրա: Վիրավոր զինվորին տեղափոխել են հիվանդանոց:
Սա արդեն երրորդ արյունալի միջադեպն է ադրբեջանական բանակում վերջին 24 ժամում: Հունիսի 2-ին ժամկետային զինծառայող Տուրալ Ալովսեթ օղլու Բայրամովը առաջացած վեճի արդյունքում դանակահարել է ծառայակցին՝ ժամկետային զինծառայող Մահիր Յաղուբ օղլու Ռուստամովին: Վիրավոր զինծառայողը տեղափոխվել է հոսպիտալ: Բժիշկները նրա վիճակը գնահատում են որպես բավարար, հայտնում է Bakililar.az կայքը:
Նույն օրը Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հատվածում հրազենից սպանվել է Ադրբեջանի ԶՈւ զինվոր Զաուր Հասանլին, 1995 թ. ծնված, զորակոչված ժամկետային զինծառայության Տերտերի շրջանից, հայտնում է Vesti.az-ը: Այս մահվան համար մեղքը ադրբեջանական կողմը շտապել է բարդել Հայաստանի ԶՈւ վրա:
Տարեսկզբինց պաշտոնական Բաքուն ճանաչել է իր 35 զինվորականների մահը, որից 23-ը՝ ոչ մարտական պայմաններում: Նրանցից 9 ինքնասպան են եղել, 4 մահացել են հիվանդություններից, 5-ը՝ ՃՏՊ-ներից, ևս առնվազն 4-ը՝ սպանվել են ծառայակիցների կողմից: Եվս 63 ազերի զինծառայող վիրավորվել է, այդ թվում 15-ը տուժել են ոչ կանոնադրական հարաբերություններից, 5-ը՝ ինքնասպանությունների արդյունքում, 10-ը՝ շփման գծում փոխհրաձգության, 8-ը՝ ականների պայթյունից, 21-իը՝ ՃՏՊ-ներից, 2-ը՝ զորավարժությունների ժամանակ, մեկը՝ թունավորվել է:

В азербайджанской армии произошел очередной вооруженный инцидент. Как сообщает АПА, случай зафиксирован в дислоцированной на близ линии фронта «N»ой военной части Министерства обороны Азербайджана. Солдат военной части Наид Намиг оглу Мирзоев «из-за несоблюдения правил безопасности пользования оружием» выстрелил в сослуживца, 19-летнего Зохраба Ильяс оглу Мамедова. Раненый солдат доставлен в госпиталь.
Это уже третий кровавый случай в азербайджанской армии за последние сутки. Так 2 июня, солдат-сверхсрочник Турал Аловсет оглу Байрамов на почве возникшего конфликта ударил ножом сослуживца, сверхсрочника Махира Ягуб оглу Рустамова. Раненый военнослужащий помещен в госпиталь. Врачи оценивают его состояние как удовлетворительное, сообщал сайт Bakililar.az.
В тот же день на участке Нахчыванской Автономной Республики был застрелен солдат Вооруженных сил Азербайджана Заур Гасанли, 1995 года рождения, призванный на действительную воинскую службу из Тертерского района, сообщает Vesti.az. Вину за эту смерть азербайджанская сторона поспешила свалить на ВС Армении.
С начала года официальный Баку признал смерть уже 35 военнослужащих, 23 из которых – в небоевых условиях. Из них 9 совершили самоубийство, 4 скончались от болезней, 5 погибли в ДТП, еще как минимум 4 были убиты сослуживцами. Еще 63 азербайджанских военнослужащих получили ранения, в том числе 15 пострадали от неуставных отношений, 5 в результате попыток самоубийства, 10 – в результате перестрелок на линии соприкосновения войск, 8 – подрыва на минах, 21 – в ДТП, двое – во время учений, один – отравился.