Ադրբեջանը պայքար է սկսել ամերիկացի օրենսդիրների շրջանում ազդեցության համար, գործի դնելով իր նավթային հարստությունը: 2013 թվականի սկզբից ԱՄՆ 17 նահանգներում օրենսդիր ժողովների անդամներն այդ նախկին խորհրդային հանրապետության հետ կապված բանաձևեր են ներկայացրել: Նրանց մեծ մասը վերաբերում է 1992 թ. Խոջալուի իրադարձություններին, որն ամենադաժան ու հակասական միջադեպերից է Ադրբեջանի պատերազմում հարևան Հայաստանի հետ, գրում է Buzz Feed-ը:
Գրեթե բոլոր նախաձեռնողները 2013 թ. մայիսին Բաքվում մասնակցել են Ֆեթուլլահ Գյուլենի Թուրքական խորհրդի կազմակերպած հավաքին: Բանաձևերը ներկայացվել և ընդունվել են Յուտա, Նյու Մեքսիկո, Թեննեսի, Կանզաս, Հարավային Դակոտա, Միսսուրի, Արկանզաս, Ինդիանա, Օկլահոմա, Տեխաս, Արիզոնա, Փենսիլվանիա, Միսիսիպի, Իլլինոյս, Արևմտյան Վիրջինիա, Վայոմինգ ոը Հավայներ նահանգներում և լավ են ընդունվել Ադրբեջանում՝ մի երկրում, որը կառավարում է կոռումպացված ռեժիմն ու որը հայտնի է մարդու իրավունքների բազմակի խախտումներով: Ադրբեջանինախագահ Իլհամ Ալիևը մինչ օրս խուսափում է միջազգային հսկողությունից ու քննադատությունից մարդու իրավունքների ոլորտում: Այս ամիս երկիրը ստանձնեց Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը, որն առաջատար մարմին է Եվրոպայում մարդու իրավունքների հարցում, ընդդիմության ակտիվիստների հետապնդումների ֆոնի վրա: Միայն անցած ամսում Ալիևը դատապարտեց ութ երիտասարդ ակտիվիստների, որոնք 6-8 տարով ազատազրկվեցին, իսկ այժմ փորձում է դատել ևս հինգ մարդու, որոնք քննադատել են կառավարությանը Facebook-ում, ինչպես հայտնում է Human Rights Watch-ը:
Իմիջի բարելավման նպատակով Ադրբեջանն անցյալ տարի 2,3 մլն դոլար է ծախսել: ԱՄՆ-ում Ադրբեջանը լոբբինգ է իրականացնում երեք կազմակերպությունների միջոցով՝ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատան, Ադրբեջանա-ամերիկյան միության ու Պետական նավթային ընկերության միջոցով, որը գրասենյակ է բացել Վաշինգտոնում:
Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերությունը Վաշինգտոնում վարձել է Roberti + White ընկերությանը, որի միջոցով հովանավորում է կոնգրեսականների այցերը Բաքու: 2013 թ. մայիսին վերջին այցելության ժամանակ կոնգրեսականները նվեր ստացան ձեռագործ գորգեր, փողով ծրարներ ու չեխական բյուրեղապակյա սպասք: Նրանց թվում էին Օբամայի նախկին աշխատակազմի ներկայացուցիչներ Դևիդ Փլուֆը և Ռոբերտ Գիբսը, ինչպես նաև Օբամայի 2012 թ. ընտրարշավի մենեջեր Ջիմ Մեսինան:
Երբեմն կապը Բաքվի ու Խոջալուի վերաբերյալ բանաձևերի միջև ավելի ակնհյատ է: Թենեսիի ներկայացուցիչ Ջո Թաունսը հրավիրվել էր Բաքու 2013-ին և ստացել էր 10 հազար դոլար նախընտրական արշավի համար Հյուսթոնի ադրբեջանցիներից: Ճիշտ է, Թաունսը հերքում է կապը գումարի ու բանաձևի միջև:
Գյուլենի հետնորդ Քեմալ Օքսուզի գլխավորած Թուրքական խորհուրդը վճարել է օրենսդիրների ուղևորության համար: Օքսուզը գլխավորում է Ադրբեջանցիների բարեկամների վեհաժողովը (AFAZ) Հյուսթոնում SOCAR աջակցությամբ: Ճիշտ է, AFAZ փոխնախագահ Միլա Փերին Ջոնսը, Տեխասի նահանգապետ Ռիկ Փերիի քույրը, ժխտում է, որ Բաքու կատարած ուղևորությունը AFAZ-ն է ֆինանսավորել:
Օքսուզն ասել է Buzzfeed-ին, որ Խորհուրդը ուղևորություններ է կազմակերպում դեպի Թուրքիա, Ադրբեջան ու Ղազախստան, ապահովելու համար «այնտեղ կառվարական պաշտոնյաների, քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների, ԱՄՆ դեսպանության աշխատակիցների հետ հանդիպելու հնարավորությունը»: Թերթը պատմում է գրեթե բոլոր նահանգների այն օրենսդիրների մասին, որոնք ընդունել են Ալիևի հրավերն ու այցելել են Բաքու:
Փորձագետներն ասում են, որ ադրբեջանցիները ձգտում են մրցակցել ԱՄՆ հայկական լոբբիի հետ, ինչպես նաև ցույց տալ, որ ինչ-որ բան անում են: «Պետական մակարդակով լոբբինգն անիմաստ է, հիմնականում դա ներքին սպառման համար է»,-ասել է Էլմար Շախտախտինսկին, որը AFAZ-ին հակառկ է տրամադրված՝ հավելելով, որ ամեն ինչ արվում է Ալիևին հաճոյանալու համար:
«Այս ամենը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը խիստ քննադատության է ենթարկվում ամբողջ աշխարհում կառավարման իր մեթոդների համար: Եվրոպայի խորհուրդը մայիսին քննադատեց Ադրբեջանին՝ նշելով, որ իրավիճակը ԵԽ Նախարարների կոմիտեում նախագահությունը ստանձնած պետությունում, մտահոգիչ է»,-եզրափակում է Buzzfeed-ը:

4 Июнь 2014 - 02:41 AMT
В Азербайджане началась кампания по борьбе за влияние среди американских законодателей, используя свое нефтяное богатство. С начала 2013 года члены законодательного собрания штата в 17 штатах внесли резолюции, связанные с бывшей советской республикой. Большинство из них – поддержка или признания событий в 1992 году в Ходжалу, одних из самых жестоких и противоречивых инцидентов в войне Азербайджана с соседней Арменией, пишет Buzz Feed.
Почти все инициаторы присутствовали в Баку в мае 2013 года на конференции, организованный Турецким советом Фетуллаха Гюлена. Резолюции были внесены и приняты в штатах Юта, Нью-Мексико, Теннесси, Канзас, Южная Дакота, Миссури, Арканзас, Индиана, Оклахома, Техас, Аризона, Пенсильвания, Миссисипи, Иллинойс, Западная Вирджиния, Вайоминг и Гавайи, и хорошо были приняты в самом Азербайджане, стране, которая управляется коррумпированным режимом и известна широким нарушением прав человека. Президент Азербайджана Ильхам Алиев до сих пор избегает международного контроля и критики в части нарушений прав человека. В этом месяце страна взяла на себя председательство в Комитете министров Совета Европы, ведущего органа по правам человека в Европе на фоне возобновления репрессий против активистов оппозиции. Только в прошлом месяце Алиев приговорил восемь молодежных активистов, которые получили от шести до восьми лет лишения свободы, а в настоящее время пытается засудить пять человек, которые критиковали правительство в Facebook, согласно Human Rights Watch.
В целях улучшения имиджа Азербайджан в прошлом году потратил $ 2,3 млн. Азербайджан лоббирует в США через три основные организации: посольство в Вашингтоне, азербайджано-американский альянс и государственную нефтяную компанию ГНКАР, которая открыла офис в Вашингтоне.
ГНКАР наняла фирму в Вашингтоне Roberti + White и через нее спонсирует поездки конгрессменов в Баку. Во время последней поездки в мае 2013 года конгрессмены получили ручной азербайджанский ковер, конверты с деньгами и набор чешского хрусталя. Среди них были бывшие представители администрации Обамы Дэвид Плуфф и Роберт Гиббс, а также менеджер кампании президента Обамы в 2012 году Джим Мессина.
Иногда связь между Баку и резолюциями по Ходжалу была еще более прямой. В Теннесси, представитель Джо Таунс был приглашен в 2013 в Баку и получил $ 10,000 на предвыборную кампанию от азербайджанцев Хьюстона. Правда Таунс отрицает связь между переданной ему суммой и резолюцией.
Турецкий совет во главе с последователем Гюлена Кемалем Оксузом заплатил за поездки законодателей. Оксуз также возглавляет Ассамблею друзей Азербайджана (AFAZ) в Хьюстоне при поддержке SOCAR. Правда, вице-президент Ассамблеи Милла Перри Джонс, сестра губернатора Техаса Рика Перри отрицает, что поездка в Баку была оплачена AFAZ.
Оксуз сказал Buzzfeed, что Совет организует поездки в Турцию, Азербайджан и Казахстан, чтобы обеспечить возможность «встретиться там с правительственными чиновниками, лидерами гражданского общества, сотрудниками посольств США и представителями общественности и узнать больше об отношениях с США». Газета рассказывает о законодателях почти всех штатов, которые принимали приглашение Алиева и посещали Баку. Эксперты говорят, что азербайджанцы стремятся конкурировать с армянским лобби в США, а также показать, что они что-то делают. «На государственном уровне лоббирование бесполезно, в основном это для внутреннего потребления», – сказал Эльмар Шахтахтинский, противник AFAZ, добавив, что все делается для того, чтобы угодить Алиеву.
«Все это происходит в то время, когда Азербайджан вызывает резкую критику во всем мире своими методами подавления населения. Совет Европы в мае раскритиковал Азербайджан, отметив, что положение дел в государстве, занимающего пост председателя Комитета министров СЕ вызывает беспокойство», – пишет в заключение Buzzfeed.