9 Հունիս 2014 - 08:13 AMT
Բոլորն են փոխվում, հատկապես անգործ մնացած քաղաքական գործիչները: Ով գեղանկարչությամբ է զբաղվում, ինչպես Ջորջ Բուշ կրտսերը, ով բնապահպանական խնդիրներով, ինչպես Բիլլ Քլինթոնը, մյուսները դասախոսություններ են կարդում՝ օրվա հացի փող վաստակելով: Բայց գրեթե ոչ ոք իր խորհուրդներով չի խցկվում մեկ այլ երկիր, ինչպես դա անում է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին: Հասկանալի է, որ Սահակաշվիլին ջանում է հաստատել իր նշանակությունը, իսկ որտե՞ղ դա կարելի է ավելի հեշտ անել, եթե ոչ Ուկրաինայում: Ուստի Սահակաշվիլին խորհուրդներ է տալիս նորընտիր նախագահ Պորոշենկոյին՝ չդադարեցնել պատժիչ գործողությունները Ուկրաինայի հարավ-արևելքում և ավելին՝ խոստացել է օգնել: Օգնությունը, հավանաբար, այն կլինի, որ Սահակաշվիլին համոզի ԱՄՆ-ին մահաբեր զենք առաքել Ուկրաինա:
Ավելին՝ նախկին նախագահը Պորոշենկոյին անվանել է «պատերազմական ժամանակի նախագահ, որին աջակցություն է հարկավոր», իսկ ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա Սահակաշվիլին գտնում է, որ Կիևն ուղղակի պարտավոր է «ամուր պահել իր դիրքերը»: Օրինակ, «ոչ մի քայլ հետ», ինչպես դա արեց ինքը Սահակաշվիլին, ավելի ճիշտ, ինչպես իրեն է թվում թե արեց, քանի որ բոլորի հիշողության մեջ դեռ վառ է ռուսական ինքնաթիռից մահու աստիճանի վախեցած Վրաստանի նախագահի դեմքը: Անմիջապես հիշվում է նաև ԱՄՆ 1947-1949 թթ. ՊՆ ղեկավար Ջեյմս Ֆորեստոլը, որն ուղղակի մանիա ուներ «ռուսների ներխուժման» հարցում: 1949 թվականի մարտի 28-ին հոգեկան խնդիրների պատճառով Ֆորեստոլը հեռացվեց պաշտոնից և 5 օր անց տեղափոխվեց ազգային ռազմածովային բուժկենտրոն: Պաշտոնապես հայտարարվեց, որ նախկին նախարարը «նյարդային ու հոգեբանական հյուծվածություն» ունի, սակայն նրա բժիշկը, կապիտան Ջորջ Ռայնսը նրան «դեպրեսիա» ախտորոշումը տվեց: Ըստ չհաստատված տեղեկությունների, հիվանդության ժամանակ Ֆորեստոլն անդադար կրկնում էր. «Ռուսներն են գալիս, ռուսներն են գալիս: Նրանք ամենուր են, ես տեսել եմ ռուս զինվորներին»: Մայիսի 22-ին նրա դին հայտնաբերեցին երրորդ հարկի տանիքում՝ 16-րդ հարկի խոհանոցի պատուհանների տակ, որը գտնվում էր նրա հիվանդասենյակի դիմաց:
Ճիշտ է, Սահակաշվիլին, որքան էլ ատի ռուսներին, մտադիր չէ «հետևել» Ֆորեստոլի օրինակին, սակայն հիվանդության ախտանիշերն ակնհայտ են: «Ուկրաինան ամեն գնով պետք է միանա Եվրոպային, նույնիսկ անկախ հնարավոր հետևանքներից: Գլխավորը, Ռուսաստանից հեռու լինելն է»: Ամենատխուրն այն է, որ Կիևում կարող են լուրջ ընդունել Սահակաշվիլիին և դրանով էլ ավելի խորացնել պառակտումն Ուկրաինայում, թեև կարծես խորացնելու տեղ էլ չի մնացել: Նշենք, որ Եվրոպային միանալու «հնարավոր հետևանքները» կարող են ի հայտ գալ արդեն աշնանը և հազիվ թե հուսադրող լինեն: Ուկրաինային ոչ ոք այդպես էլ փող չտվեց, թեև միլիարդներ խոստացան: Այժմ շատ ավելի քիչ են խոստանում, բայց չեն տալիս: Իսկ կտան արդյոք, մեծ հարց է: Արևմուտքն, ի վերջո, պարտավոր չէ վճարել Ռուսաստանին գազի համար կուտակված պարտքերը:
Եվ վերջին նրբությունը: Վերջերս Կիև-Թբիլիսի հեռուստակամուրջի ժամանակ Սահակաշվիլին անսպասելի հայտարարություն արեց. «Շատ եմ կարոտում Վրաստանը, բայց մի շարք պատճառներով, չեմ կարող վերադառնալ»: Խորամանկում է նախկին նախագահը. նա, անշուշտ, կարող է վերադառնալ Վրաստան, բայց նրան անմիջապես հարցաքննության կկանչեն ու կարող են նույնիսկ բանտարկել: Իսկ դա «հանուն Ուկրաինայի ազատության ու ժողովրդավարության մարտիկը» չի ուզում: Շատ ավելի հաճելի է ապրել Կիևում կամ ԱՄՆ-ում ու ժամանակ առ ժամանակ հիշեցնել իր մասին: Հավանաբար, որ վրացիները հիշեն, թե ումից և ինչից են փրկվել։

Все меняются, в особенности, политики, оставшиеся не у дел. Кто занимается живописью, как Джорж Буш-младщий, кто спасает экологию как Билл Клинтон, еще кто-то читает лекции, зарабатывая на хлеб насущный. Но почти никто не лезет с советами в другую страну, как это делает экс-президент Грузии Михаил Саакашвили. Вполне понятно, что оказавшись невостребованным, Саакашвили пытается утвердить свою значимость, а где это можно сделать легче всего, если не на Украине? Вот и дает Саакашвили новому президенту Порошенко совет не прекращать карательную операцию на юго-востоке Украины и более того, обещал помочь. Помощь, скорее всего будет состоять в том, что Саакашвили будет уговаривать США поставлять Украине летальное оружие.
Дальше больше: экс-президент назвал Порошенко «президентом военного времени, которому нужна поддержка», а что касается России, то Саакашвили считает, что Киев просто обязан «держаться прочной позиции». Типа «ни шагу назад», как это сделал сам Саакашвили, вернее представляет, что сделал, ибо еще свежи в памяти многих кадры перепуганного насмерть президента Грузии при виде российского самолета. Как тут не вспомнить министра обороны США в 1947-1949гг. Джеймса Форрестола, который был просто болен маниакальной идеей насчет «прихода русских». 28 марта 1949 года в связи с психическим кризисом Форрестол был снят с должности и пять дней спустя помещен в национальный военно-морской медицинский центр. Официально было объявлено, что у бывшего министра «нервное и психическое истощение», но его врач капитан Джордж Рэйнс поставил ему диагноз «депрессия». Во время болезни по неподтвержденным данным Форрестол повторял: «Русские идут, русские идут. Они везде. Я видел русских солдат». 22 мая его тело нашли на крыше третьего этажа под окнами кухни 16 этажа, находившейся напротив его комнаты.
Правда, Саакашвили даже при своей ненависти к русским явно не собирается следовать «примеру» Форрестола, но симптомы заболевания налицо. «Украине во что бы то ни стало нужно присоединиться к Европе, даже несмотря на возможные последствия. Главное, подальше от России». Самое грустное то, что в Киеве могут всерьез воспринимать Саакашвили и этим еще больше углубить раскол на Украине, хотя углублять вроде дальше некуда. Заметим, что «возможные последствия» присоединения к Европе могут начаться уже осенью, и они вряд ли будут обнадеживающими. Денег Украине так никто и не дал, хотя обещали миллиарды. Сейчас обещают на порядок ниже, но так и не дают. А дадут ли – большой вопрос. Запад, в конце концов, не обязан выплачивать России долги за газ.
Ну и последний штрих. Недавно в ходе телемоста Киев — Тбилиси Саакашвили сделал неожиданное заявление: «По Грузии очень скучаю, но по ряду причин не могу вернуться». Лукавит экс-президент: он, конечно, может вернуться в Грузию, но его сразу вызовут на допрос и могут даже посадить. А этого «демократу и борцу за свободу Украины» как-то не хочется. Куда приятнее жить в Киеве или США и время от времени напоминать о себе. Наверное, чтобы грузины помнили, от кого и от чего спаслись.