Դեռ նախորդ դարի 70-ականներին հայերը հանգիստ ապրում էին Մերձավոր Արևելքում, ակտիվորեն մասնակցում հյուրընկալած երկրների կյանքին: Աղետները սկսվեցին 1975 թվականին, երբ Բեյրութում քաղաքացիական պատերազմ սկսվեց մահմեդականների ու քրիստոնյաների միջև՝ հրահրված Յասիր Արաֆատի գլխավորած պաղեստինցի գրոհայինների կողմից: Պատերազմը շարունակվեց մինչև 1990 թվականը: Լիբանանում քաղաքացիական պատերազմում մոտ 100 հազար մարդ զոհվեց: Los Angeles Times թերթը գրել է, որ Լիբանանի պաշտոնական ոստիկանական վիճակագրության վրա հղումով, արդեն 1992 թվականի քաղաքացիական պատերազմում զոհված էր համարում 144 հազար մարդ, վիրավորների թիվը հասնում էր 200 հազարի: Հայերը սկսեցին հեռանալ Լիբանանից և մի քանի տարում հայ համայնքը գրեթե կեսով չափ նվազեց: Հիմնականում մեկնում էին ԱՄՆ ու Կանադա, ավելի հազվադեպ Եվրոպա, էլ ավելի սակավաթիվ մարդիկ՝ Հայաստան:
Սիրիայում հայերը համեմատաբար հանգիստ էին ապրում՝ նրանք ներկայացված էին խորհրդարանում, զգալի դերակատարություն ունեին տնտեսության մեջ: Եվ այդպես էր ամբողջ Մերձավոր Արևելքում: Որքան էլ տարօրինակ թվա, ամեն ինչ ավարտվեց 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին, երբ ԱՄՆ-ն պատերազմ հայտարարեց իսլամին ԱՀԿ աշտարակների վրա գրոհից հետո: Բայց այդ պատերազմը մի տեսակ տարօրինակ էր. ստացվեց այնպես, որ ծայրահեղական իսլամը գնալով հզորանում է, իսկ քրիստոնյաները, որոնք դարեր շարունակ դժբախտություն ունեին այնտեղ ապրելու, վերածվեցին հալածյալ փոքրամասնության:
Իսկ ամենասարսափելին այն է, որ այդ մարդիկ գրեթե այլևս հույս չունեն, որ կվերադառնան իրենց օջախը, նույնիսկ փրկվելու հույսն են կորցրել:
Ահա հայկական Նոր Գյուղ թաղամասում բնակվող հալեպահայերի կոչը: Սա նույնիսկ կոչ չէ, այլ օգնելու աղաղակ: «ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն անպայման պետք է հանգանակություն սկսի «Փրկենք Նոր Գյուղը» կարգախոսով: Հանգանակությունը կարելի է ավարտել միայն այն ժամանակ, երբ քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում ավարտվի: Դրանից հետո անհապաղ ձեռնամուխ լինել հայկական թաղամասի վերականգնմանը: ՀՀ ԱԳՆ-ն պետո է հանդես գա բողոքի նոտաներով ու հայտարարություններով: Արդեն գաղտնիք չէ, որ Սիրիայի հայ բնակչությունը բնաջնջման է ենթարկվում թուրքամետ ու թուրքական զինյալ ջոկատների կողմից: Այս պայմաններում լռությունն ու դիվանագիտական անգործությունը հղի են բացասական հետևանքներով:
Մենք հորդորում ենք ՀՀ բնակչությանը համախմբվել: Պետք է մի կողմ թողնել քաղաքական ու կուսակցական, կրոնական և այլ տարաձայնությունները: Հարկավոր է անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել սիրիահայ համայնքը փրկելու համար: Սփյուռքի բոլոր կառույցներն ամբողջ աշխարհում պետք է ճշմարտությունը հասցնեն աշխարհին սիրիահայերի վիճակի մասին և ճշմարիտ տեղեկություններ հաղորդեն այն ամենի մասին, ինչ կատարվում է Սիրիայում»,-ասվում է հայտարարության մեջ: Ամենատխուրն այն է, որ Սիրիայի և հիմա արդեն նաև Իրաքի հայերի աղետի վրա աշխարհում ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում, ինչպես և 100 տարի առաջ:
Հյուսիսային Քրդստանում գտնվող Մոսուլ քաղաքը հայերի 65 ընտանիք է լքել։ Այդ մասին Բեյրութի «Ազդակ» թերթին տեղեկացրել է Իրաքի իշխանությունների ներկայացուցիչ Պարույր Հակոբյանը։ Նրա խոսքով, Մոսուլն ու դրա շրջանները լքում են ոչ միայն հայերի ընտանիքները, այլև ամբողջ բնակչությունը. «Հայերի մեջ զոհեր չկան»,- նշել է Հակոբյանը։ 100 տարի առաջ Առաջին համաշխարհային պատերազմն էր ընթանում և ոչ ոքի չէր հետաքրքրում ոչնչացվող ժողովրդի ճակատագիրը: Հիմա համաշխարհային օրակարգում Ուկրաինան է, ՌԴ-Արևմուտք դիմակայությունը և էլի հայերի ճակատագիրը ոչ ոքի չի հետաքրքրում: Պատմությունը հերթական անգամ ասում է, որ նամակներով, կոչերով ոչնչի հնարավոր չէ հասնել: Նման դեպքերում անմիջապես հիշում ես՝ 1878 թ. Բեռլինի կոնգրեսում Մկրտիչ Խրիմյանը (ապագա Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը) և Մինաս Չերազը (Բեռլինի կոնգրեսում հայկական պատվիրակության քարտուղարն ու թարգամանիչը) ուղերձ հղեցին բոլոր մեծ տերություններին: Հայտնի են Խրիմյանի խոսքերը, երբ նա կոնգրեսը համեմատեց հարիսայով լի կաթսայի հետ՝ նշելով, որ բոլորը եկել էին երկաթե շերեփներով ու հեշտությամբ վերցնում էին այն, ինչն իրենցն էր, իսկ նա միայն թղթե շերեփ ուներ, որը մնաց հարիսայի մեջ: Դրանից հետո Խրիմյան Հայրիկը կոչ արեց հայ ժողովրդին զինվել ու զենքը ձեռքին պայքարել իր ապագայի համար:
Եվ վերջինը: Թուրքիայի հայ համայնքը նույնպես անմասն չմնաց և քննադատեց Անկարայի անտարբերությունը սիրիահայերի, մասնավորապես, քեսաբահայերի հանդեպ, որոնք ապաստան են որոնում Թուրքիայում: Համայնքը նաև ուշադրություն է հրավիրում ՀԱԵ Կոստանդնուպոլսի պատրիարքի անհամաչափ կեցվածքին քեսաբահայերին օգնելու գործում, որոնք հաստատվել են Թուրքիայում:
Ըստ քաղաքացիական ակտիվիստ Հարութ Օզերի, թուրքահայերը ոչինչ չարեցին օգնություն ցուցաբերելու համար: «Ինչո՞ւ ենք մենք մեղադրում թուրքական կառավարությանը, երբ ինքներս չենք գործում: Մեր հիվանդանոցներն ու հիմնադրամները ոչինչ չեն անում, իսկ պատրիարքը հետևում է թուրքական կառավարության քաղաքականությանը, մեր համայնքին սատարելու փոխարեն: Մենք պետք է արդարացնենք մեր գոյությունը ու կասեցնենք բնակչության նվազումը: Փոխելու համար այդ իրողությունը թուրքական ու հայկական իշխանությունները պետք է փոխեն մտածելակերպը»,-ասել է Օզերը:

11 Июнь 2014 - 06:52 AMT
Буквально до 70-х годов прошлого столетия армяне на Ближнем Востоке жили спокойно, активно участвовали в жизни принявших их стран. Беды начались в 1975 году, когда в Бейруте началась гражданская война между мусульманами и христианами Ливана, спровоцированная палестинскими боевиками во главе с Ясиром Арафатом. Война продолжалась до 1990 года. В результате гражданской войны в Ливане погибло свыше 100 000 человек. Газета Los Angeles Times, ссылаясь на официальную ливанскую полицейскую статистику, уже в 1992 году оценивала число погибших в гражданской войне в 144 тысячи человек при более чем двухстах тысячах раненых. Армяне же начали уезжать из Ливана и за пару лет численность общины сократилась почти наполовину. Уезжали в основном в США и Канаду, реже в Европу, еще реже в Армению.
В Сирии армяне жили в относительном спокойствии – они были представлены в парламенте, играли заметную роль в экономике. И так на всем Ближнем Востоке. Все закончилось, как это ни покажется странным 11 сентября 2001 года, когда США после атаки на башни Всемирного торгового центра объявили войну исламу. Только вот война была какая-то непонятная: получилось так, что радикальный ислам день ото дня набирал и набирает силу, а христиане, имеющие несчастье проживать там, где они жили веками, стали гонимым меньшинством.
А самое страшное то, что у этих людей почти не осталось надежды на не то что возвращение к родным очагам, но и на спасение. Вот призыв армян Алеппо, проживающих в армянском квартале Нор Гюх. Это даже не призыв, это вопль о помощи. «Министерство Диаспоры РА обязательно должно начать сбор средств под лозунгом «Спасем Нор Гюх». Завершить сбор средств только тогда, когда на территории Сирии закончится гражданская война. После этого незамедлительно приступить к восстановлению армянского квартала. МИД РА должен выступить с нотами протеста и заявлениями. Уже не секрет, что армянские поселения на территории Сирии подвергаются уничтожению со стороны протурецких и турецких вооруженных отрядов. В этих условиях молчание и дипломатическое бездействие чревато отрицательными последствиями.
Мы призываем население РА сплотиться в деле спасения своих сирийских соплеменников. Надо оставить в стороне политико-партийные, религиозные и другие разногласия. Необходимо предпринять любые шаги для спасения сирийской общины. Все структуры Диаспоры во всем мире должны донести правду о положении сирийских армян по всему миру и давать правдивую информацию обо всем, что происходит в Сирии», – подчеркивается в заявлении. Самое печальное то, что на беды армян Сирии и уже теперь и Ирака никто в мире не обращает внимания, также, как и 100 лет тому назад.
65 армянских семей покинули Мосул, находящийся в Северном Курдистане. Об этом бейрутской газете Azdaq сообщил представитель властей Ирака Паруйр Акопян. По его словам, Мосул и его окрестности покидают не только армянские семьи, но и все население. «Жертв среди армян нет», – подчеркнул Акопян.
100 лет тому назад была Первая мировая война и никому не было дела до погибающей нации. Сейчас в мировой повестке Украина, противостояние РФ-Запад и опять до армян никому нет дела. История лишь в очередной раз говорит, что письмами, призывами ничего не добиться. В этой связи почему-то всегда вспоминается: во время Берлинского конгресса в 1878 году Мкртич Хримян (будущий Католикос Всех армян) и Минас Чераз (секретарь и переводчик армянской делегации на Берлинском конгрессе 1878 г.) направили послание великим державам. Известны слова Хримяна, где он сравнил конгресс с поеданием харисы. Хримян с юмором подчеркнул, что у великих держав есть железные черпаки, которыми они могли легко брать причитающееся им, а он в отличие от них не смог взять свою долю ввиду того, что у него был бумажный черпак, остававшийся в харисе. После всего этого Хримян Айрик призвал армянский народ вооружаться и самостоятельно бороться за свое будущее.
И последнее. Армянская община Турции также не осталась в стороне и подвергла критике безразличие Анкары в отношении армян Сирии, в частности населения Кесаба, которое ищет убежища в Турции. Община также привлекает внимание к неадекватной реакции Константинопольского Патриархата ААЦ в оказании помощи армянам Кесаба, которые поселились в Турции.
По словам гражданского активиста Арута Озера, турецкие армяне ничего не сделали для оказания помощи. «Почему мы обвиняем турецкое правительство, когда мы сами бездействуем. Наши больницы и фонды ничего не делают, а Патриархат следует линии турецкого государства вместо того, чтобы поддерживать свое сообщество. Нам нужно оправдать наше существование и остановить сокращение населения. Для того чтобы сделать это, турецкие и армянские власти должны изменить свое мышление», – подчеркнул Озер.