Իրաքում գրոհայինները կայծակնային գրոհի արդյունքում պատանդ են վերցրել Մոսուլ քաղաքում գտնվող Թուրքիայի դեսպանատան աշխատակիցներին: Թուրքիան զգուշացրել է «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորման գրահայիններին, որ անհապաղ կարձագանքի, եթե երկրի 80 քաղաքացիներից գոնե մեկը տուժի: Պատանդների թվում են Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսը, երեք երեխաներ և դիվանագիտական ներկայացուցչությանը կցված թուրքական հատուկ ծառայությունների մի քանի անդամներ:
ՆԱՏՕ-ի դեսպանները արտակարգ հանդիպում են հրավիրել Բրյուսելում Անկարայի հարցումով, իսկ թուրք վարչապետ Էրդողանը հանդիպել է նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ, հետախուզության ղեկավարի ու գլխավոր շտաբի պետի հետ, ինչպես նաև քննարկել է իրավիճակը հեռախոսով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ:
Ըստ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի, որը միջադեպի պատճառով ընդհատել է այցն ԱՄՆ, «այժմ ամենակարևորը անձնակազմն ու նրանց ընտանիքներին ողջ և առողջ Թուրքիա վերադարձնելն է: Լինի դա Սիրիայում, թե Իրաքում, բոլոր նրանք, ովքեր սպառնում են մեր մարդկանց կյանքին, համապատասխան արձագանք կստանան, ըստ արժանվույն: Ոչ ոք չի կարող փորձել Թուրքիայի վճռականության ու նպատակասլացության աստիճանը»:
«Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինների արագ առաջխաղացումն Իրաքի հյուսիսում լրացուցիչ սպառնալիք է հարևան Թուրքիայի համար, որն արդեն ստիպված է դիմակայել իսլամիստների հարձակմանը Սիրիայի հետ նրա սահմանի մոտ:
Թուրքիան սերտ տնտեսական ու քաղաքական կապեր ունի Մոսուլից դեպի հյուսիս գտնվող իրաքյան Քրդստանի հետ, որը դեռ հարձակման չի ենթարկվել: Անկարան պաշտպանում է տարածաշրջանում բնակվող թուրքոմանների (թուրքմենների) փոքրամասնության շահերը:
ՄԱԿ ԱԽ-ն արձագանքեց գրոհայինների հարձակումներին ու թուրքական հյուպատոսության գրավմանը Մոսուլում՝ դատապարտելով այդ գործողություններն ու պահանջելով անհապաղ ազատել պատանդներին: «ԱԽ անդամները վճռականորեն դատապարտում են հարձակումը թուրքական հյուպատոսության վրա ու նրա աշխատակիցներին պատանդ վերցնելը և պնդում են, որ ողջ անձնակազմը անհապաղ ու անվտանգ վերադարձվի»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որը հրապարակեց ՄԱԿ ԱԽ ներկայիս նախագահ, ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը:
Մոսուլի մոտ կես միլիոն բնակիչներ ստիպված էին լքել քաղաքը, երբ այն անցավ իսլամիստների վերահսկողության տակ: Քաղաքից հեռացողների թվում են նաև իրաքյան բանակի զինվորներն ու սպաները: Շատերը թողել են զենքն ու զգեստափոխվել ու լքում են քաղաքը քաղաքացիական հագուստով: Գրոհայինները վերահսկում են ոչ միայն Մոսուլը, այլ նաև Նինեվիայի ամբողջ գավառը: Քրդստանի իշխանությունները դիմել են ՄԱԿ փախստականների գծով գործակալությանը՝ կոչ անելով օգնել, իսկ Իրաքի վարչապետ Նուրի Մալիկին հորդորել է խորհրդարանին արտակարգ իրավիճակ հայտարարել:
Մոսուլը գրաված ջիհադականները ազատ են արձակել հարյուրավոր բանտարկյալների տեղի բանտերից ու գրավել են տեղի օդանավակայանը: Ըստ Իրաքի անվտանգության ուժերի տվյալների, այդ խմբավորումը 3-5 հազար զինյալ գրոհային ունի:
ԱՄՆ-ն Իրաքի երկրորդ Մոսուլ քաղաքի գրավումը համարել է սպառնալիք ամբողջ տարածաշրջանի համար: Վաշինգտոնը կոչ է արել վարչապետ Մալիկիին, որը շիաների համայնքից է, ընդհանուր լեզու գտնել սունիների հետ, որոնք փոքրամասնություն են կազմում, և վերականգնել կարգուկանոնը երկրում: Մոսուլից հեռացել են նաև 65 հայ ընտանիքներ:

12 Июнь 2014 - 05:49 AMT
Турция предупредила боевиков группировки “Исламское государство Ирака и Леванта” (ISIS), что немедленно отреагирует, если пострадает хотя бы один из 80 граждан страны, захваченных исламистами в ходе молниеносного нападения на турецкое консульство и еще двух инцидентов в городе Мосул на севере Ирака. Среди заложников – генконсул Турции, трое детей и несколько прикомандированных к диппредставительству бойцов турецкого спецназа.
Послы НАТО провели чрезвычайную встречу в Брюсселе по запросу Анкары, а турецкий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган встретился с президентом Абдуллой Гюлем, главой разведслужбы и начальником генштаба, а также обсудил ситуацию по телефону с вице-президентом США Джо Байденом.
По словам главы турецкого МИД Ахмета Давутоглу, прервавшего из-за инцидента с заложниками визит в США, «сейчас самое важное – вернуть наш персонал и их семьи в Турцию живыми и невредимыми. В Сирии ли, в Ираке ли те, кто угрожает жизни наших людей, получит соответствующий ответ, получит по заслугам. Никому не следует испытывать на прочность решимость и целеустремленность Турции».
Стремительное продвижение боевиков ISIS на севере Ирака создает дополнительную угрозу для соседней Турции, которой уже приходится противостоять наступлению исламистов к ее границе с Сирией.
Турция поддерживает тесные экономические и политические связи с расположенным к северу от Мосула иракским Курдистаном, который пока еще не стал объектом нападения боевиков. Анкара отстаивает интересы проживающего в регионе туркоманского (туркменского) меньшинства.
Совет Безопасности ООН отреагировал на атаки боевиков и захват турецкого консульства в городе Мосул в Ираке заявлением с осуждением этих действий и требованием немедленно освободить захваченных сотрудников дипмиссии Турции. «Члены Совета Безопасности решительно осудили захват заложников в турецком консульстве и настаивают на немедленном и безопасном возвращении всего персонала», — говорится в заявлении, которое огласил нынешний председатель СБ ООН, российский постпред Виталий Чуркин.
Около полумиллиона жителей Мосула были вынуждены покинуть город после того, как он перешел под контроль исламистов. Среди тех, кто в спешке покидает город – солдаты и офицеры иракской армии. Многие из них бросили оружие и переоделись в гражданскую одежду. ISIS контролирует не только Мосул, но и всю провинцию Ниневия. Власти Курдистана обратились к агентству ООН по делам беженцев с призывом о помощи, а премьер-министр Ирака Нури Малики призвал парламент ввести режим чрезвычайного положения.
Захватившие Мосул джихадисты выпустили на свободу сотни заключенных из местных тюрем и захватили местный аэропорт. По сведениям иракских сил безопасности, под ружьем в этой группировке находится от трех до пяти тысяч боевиков.
США назвали наступление боевиков-исламистов в Ираке, захвативших второй по величине город в стране Мосул, угрозой всему региону. Вашингтон призвал премьер-министра Малики, выходца из шиитской общины, найти общий язык с представителями суннитского меньшинства, чтобы восстановить порядок в стране.