12 Հունիս 2014 - 08:15 AMT
Վերջին 10 տարում Ադրբեջանը՝ չափերով Իռլանդիայի պես մի երկիր, որի նավթի պաշարները գրեթե երկու անգամ գերազանցում են Տեխասինը, կարողացել է բարեկամներ գտնել ու ազդեցություն ստանալ ԱՄՆ Կոնգրեսում, բրիտանական խորհրդարանում ու ԵԽԽՎ-ում, գրում է Interpreter ռեսուրսի խմբագիր Մայքլ Վայսը Foreign Policy-ում: Այնտեղ, որտեղ չէին գործում վճարված ուղևորությունները Բաքու, իշխանությունները միլիոնավոր դոլարներ էին տալիս առաջատար լոբբիստներին, խորհրդատվական ու PR-ընկերություններին իրենց երկրի իմիջն արտերկրում լավագույնս ներկայացնելու համար:
Ալիևի ռեժիմն առանց ավելրոդ աղմուկի ճանապարհ է հարթել անդրատլանտյան կազմակերպություններ երեք համոզիչ փաստարկների օգնությամբ:
Առաջինն այն է, որ Ադրբեջանը աշխարհի միակ պետությունն է մահմեդական բնակչությամբ, որն ուրախ է գործակցել ԱՄՆ ու ՆԱՏՕ-ի հետ ահաբեկչության դեմ պայքարում, ինչպես նաև լինել Իսրայելի առևտրային ու դիվանագիտական դաշնակիցը:
Երկրորդը, ադրբեջանական նավթային բումը, որի շնորհիվ երկրի ՀՆԱ-ն 2001 թվականից մինչև 2011 թ. աճեց 10 անգամ, կարևոր հակակշիռ է Ռուսաստանի մենաշնորհային ու ագրեսիվ էներգետիկ քաղաքականությանը: Վերջապես, գտնվելով Ասիայի ու Եվրոպայի խաչմերուկում, Ադրբեջանն Արևմուտքի ռազմավարական գործընկերն է Իրանի միջուկային սպառնալիքի դեմ և Պուտինի տարածաշրջանը «վերախորհրդայնացնելու» փորձերի դեմ, գրում է Վայսը: Իսկ եթե Արևմուտքը երբևէ դադարի դա գնահատել կամ տեսնել, Ալիևի ռեժիմը միշտ կարող է շրջվել դեպի Մոսկվան կամ Թեհրանը՝ նրանք անհամբեր թակում են նրա դուռը, ասվում է հրապարակման մեջ:
«Ալիևի լոբբիի իսկական նպատակն էր ազդանշան ուղարկել տուն այն մասին, որ ոչինչ չի կարելի անել այդ ընտանիքին իշխանությունից հեռացնելու համար,-գտնում է «Ամերիկաբնակ ադրբեջանցիները հանուն ժողովրդավարության» (AZAD) կազմակերպության նախագահ Էլամր Շախտախտինսկին:-Երբ ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամը կամ նախկին կոնգրեսականը շնորհավորում են Ալիևին հաղթանակի առթիվ, դա չի նշանակում, թե ռեժիմի դիրքերն Արևմուտքում ամրապնդվում են, սակայն հզոր ազդակ է ուղարկում բնակչությանն այն մասին, որ դրա ետևում Արևմուտքն է կանգնած ու աշխարհն Ադրբեջանից այն կողմ այդքան էլ չի տարբերվում»:
Ըստ իրավապաշտպան Ռեբեկկա Վինսենտի, որը ԱՄՆ դիվանագիտական կորպուսի նախկն աշխատակցուհի է, Ալիևն Ադրբեջանում «վախի մթնոլորտ» է ստեղծել. 2013 թ. հունվարից քաղբանտարկյալների քանակը 65-ից աճել է, հասնելով 100-ի:
Իլհամ Ալիևը իշխանության եկավ 2003 թվականին, նախագահի պաշտոնում փոխարինելով հորը՝ Հեյդարին, որը կառավարում էր երկիրը 1969 թվականից, հիշեցնում է հեղինակը. «Այժմ նրա որդին է ղեկավարում աշխարհում ամենահին բռնտաիրական տոհմը և գլխավորում կլանը, որը WikiLeaks-ի հրապարակած դիվանագիտական հեռագրերում հաճախ համեմատում են միջնադարյա ֆեոդալական իշխանության կամ Սոննի Կոռլեոնեի կլանի հետ «Կնքահայրից»:
Ըստ մի շարք զեկույցների, նրա ռեժիմն անհուսալիորեն կոռումպացված է. «Չնայած, որ նախագահի պաշտոնական աշխատավարձը տարեկան 228 հազար դոլար է, նրա երեխաները միլիոնավոր դոլարների սեփականություն ունեն»: Ինչպես 2010թ. գրել էր The Washington Post-ը, երբ Իլհամ Ալիևի որդին՝ Հեյդարը, ընդամենը 11 տարեկան էր, նրա անունով առանձնատներ գնվեցին Դուբայի Պալմ Ջուբեյրա արհեստական կղզու վրա 44 մլն դոլար արժողությամբ: Բացի այդ, ինչպես վերջերս պարզեց Վայսը, պատանի Հեյդար Ալիևը տեխնիկապես տիրում է ռուսական «Վնեշտորգբանկի» ադրբեջանական բաժանմունքի բաժնեմասի 48, 99 տոկոսին:
Հասարակական կյանքը երկրի ներսում վերահսկվում է ահաբեկման, գրաքննության ու դատավարությունների միջոցով: Ավելի բարդ է երկրի կերպարի բարելավումն արտերկրում: «Եվ, ինչպես ցանկացած երկրում, որը հիշեցնում է «Կնքահոր» մասին, դա ընտանեկան գործ է»,-ասվում է հոդվածում:
Լոբբիստական ջանքերն արտերկրում երեք ընտանիք է վերահսկում՝ Ալիևների (նրանց են հարում նաև Փաշաևները՝ առաջին տիկնոջ ընտանիքը), Մամեդովների ընտանիքը, որը գլխավորում է տրանսպորտի նախարար Զիա Մամեդովը, որի որդին՝ Անարը, ղեկավարում է լոբբիստական գործողություններն ԱՄՆ-ում, և Հեյդարովների ընտանիքը արտակարգ իրավիճակների նախարար Քյամալեդդին Հեյդարովի գլխավորությամբ (նրա որդին պատասխանատու է լոբբինգի համար Եվրոպայում):
«Օտարերկրացի գործակալների գրանցման մասին» (FARA) 1938 թ. ակտը պարտավորեցնում է բոլոր ամերիկյան ընկերություններին զեկուցել արտերկրի կառավարություններից ստացած միջոցների մասին: Ուշադիր ուսումնասիրելով ԱՄՆ արդարադատության նախարարության համապատասխան փաստաթղթերը, պարզվում է, որ մի շարք իրավաբանական, խորհրդատվական ու լոբբիստական ֆիրմաներ վարձատրվում են Ալիևի կողմից:
Բաքվի շահերը Վաշինգտոնում ակտիվորեն առաջ մղող կազմակերպություններից մեկը «Ամերիկայի ադրբեջանական միությունն» է (ААА): Ըստ արդարադատության նախարարության տվյալների, կազմակերպությունը 2,4 մլն դոլար է վճարել Fabiani & Company հեղինակավոր ընկերությանը «ադրբեջանական ժողովրդի, երկրի, մշակույթի ու միջազգային հարաբերությունների ուսումնասիրության ու առաջ մղման ռազմավարություն մշակելու համար»: Ասվում է նաև, որ կազմակերպության աշխատակիցները հանդիպել են Ներկայացուցիչների պալատի 85 անդամների, 21 սենատորներրի, Heritage Foundation, Jamestown Foundation և Atlantic Council կազմակերպությունների անդամների հետ: Բացի այդ, AAA-ն համոզել է յոթ նահանգների օրենսդիր ժողովներին բանաձևեր ընդունել ու Ադրբեջանի հետ բարեկամության մասին հռչակագրեր, հաճախ օգտագործելով ձևակերպումներ, որոնք զարմացնում են իրավապաշտպան կազմակերպությունների ու ընդդիմության ներկայացուցիչներին:
Եվրոպայում Ադրբեջանի շահերն առաջ է տանում Տալե Հեյդարովը: «Տալեն կրթված ու դաստիարակված մարդ է, շփվում է արքայազն Հարրիի հետ և շատ միջոցներ է ծախսում Ադրբեջանի իմիջի բարելավման համար: Նա ուզում է, որ երկիրը ներկայանա որպես հուսալի էներգետիկ գործընկեր, որի հետ կարելի է գործ բռնել»,-ասում է բրիտանացի լրագրող ու գրող Օլիվեր Բուլլոուն: Նրա գլխավոր գործիքն այդ գործում «Եվրոպայի ադրբեջանական ընկերակցությունն» է (TEAS):
Արևմտյան Եվրոպայի հետ կապերի հաստատումը TEAS-ի համար ճոխ ուղևորությունների կազմակերպումն է Ադրբեջանում խորհրդարանի անդամների համար: Ըստ The Guardian-ի, կազմակերպությունն առնվազ 71740 ֆունտ է ծախսել Պահպանողական կուսակցությունից պատգամավորների ուղևորությունների վրա և առնվազն 9700 ֆունտ՝ ազատականների ուղևորությունների համար: Բացի այդ, TEAS-ը տարեկան 6 հազար ֆունտ է վճարել Մար Ֆիլդին՝ Համայնքների պալատի հետախուզության կոմիտեի անդամին:
Ավելի հեշտ էր իր կողմը քաշել ԵԽԽՎ-ին: «Ադրբեջանին պետք էր միայն ապահովել իրեն համակրող պատգամավորների ու մյուս մասնակից երկրների պատգամավորների ներկայությունն իրենց երկրում քվեարկության օրը»,-հայտնում է լրագրողը:
Հեռվից Ադրբեջանը կարևոր, ուշադրության արժանի պետության տպավորություն չի թողնում: «Սակայն անվտանգ ու կայուն մահմեդական երկրի կերպարը, որը սատարում է Արևմուտքին, ինչն Ադրբեջանը շահագործում է վերջին մեկ ու կես տասնամյակում, շատ գրավիչ է իշխող շրջանակների ներկայացուցիչների համար»,-ասվում է հոդվածում: «5 տարուց Կոռլեոնեի ընտանեկան գործը միանգամայն օրինական կդառնա»,-խոստանում է Մայքլ Կոռլեոնեն Քեյ Ադամսին «Կնքահայրը» ֆիլմում: «Մեծ ծախսերի գնով ու հմուտ քարոզչության միջոցով կասպիական Կոռելոնեների կլանը համոզել է Արևմուտքին, որ իրեն հաջողվել է դա անել, և ավելի շուտ: Ողբերգությունն այն է, որ բոլորը, կարծես, թքած ունեն դրա վրա»,-գրում է Վայսը:

12 Июнь 2014 - 06:41 AMT
За последние 10 лет Азербайджан – страна размером с Ирландию, чьи залежи нефти почти вдвое превышают техасские, – смогла завести друзей и обрести влияние на членов Конгресса США, британского парламента и ПАСЕ, пишет главный редактор ресурса Interpreter Майкл Вайс в Foreign Policy. Там, где не срабатывали полностью оплаченные поездки в Баку, власти давали миллионы долларов ведущим лоббистским, консалтинговым и PR-компаниям для отбеливания имиджа страны за рубежом.
Режим Алиева без лишнего шума проложил себе дорожку в трансатлантические организации с помощью трех убедительных аргументов.
Первый заключается в том, что Азербайджан – единственное светское государство с мусульманским большинством, которое радо сотрудничать с США и НАТО в борьбе с терроризмом, а также быть торговым и дипломатическим союзником Израиля.
Во-вторых, азербайджанский нефтяной бум, благодаря которому ВВП страны с 2001 по 2011 год вырос в 10 раз, – важный противовес монополистической и агрессивной энергетической политике России.
Наконец, будучи расположенным на перекрестке между Азией и Европой, Азербайджан – стратегический партнер Запада в борьбе с иранской ядерной угрозой и попытками Владимира Путина «ресоветизировать» регион, пишет Вайс. А если Запад когда-нибудь перестанет это ценить или замечать, режим Алиева всегда может развернуться к Москве или Тегерану: они с нетерпением стучатся в его двери, отмечается в публикации.
«Настоящая цель лобби Алиева – послать сигнал домой о том, что для отстранения этой семьи от власти сделать нельзя ничего, – полагает Эльмар Шахтахтинский, председатель организации «Азербайджанские американцы за демократию» (AZAD). – Когда член Конгресса США или бывший конгрессмен поздравляет Алиева с победой, это не обязательно улучшает положение режима на Западе, но посылает мощный сигнал населению о том, что за ним стоит Запад и что мир за пределами Азербайджана не сильно отличается».
По словам правозащитницы Ребекки Винсент, бывшей сотрудницы дипкорпуса США, Алиев создал в Азербайджане «климат страха»: с января 2013 года количество политзаключенных выросло с 65 до почти 100 человек.
Ильхам Алиев пришел к власти в 2003 году, сменив на президентском посту своего отца Гейдара, который правил страной с 1969 года, напоминает автор: «Теперь его сын руководит старейшей в мире диктаторской династией и возглавляет семейство, которое в опубликованных WikiLeaks дипломатических телеграммах нередко сравнивают со средневековым феодальным княжеством или кланом Сонни Корлеоне из «Крестного отца».
Судя по ряду докладов, его режим также безнадежно коррумпирован: «Несмотря на то, что официальная зарплата президента составляет 228 тыс. долларов в год, его дети владеют собственностью на миллионы долларов». Как писала в 2010 году The Washington Post, когда сыну Ильхама Алиева Гейдару было всего 11 лет, на его имя были куплены особняки на искусственном острове Пальм Джумейра в Дубае стоимостью 44 млн долларов. Кроме того, как недавно выяснил сам Вайс, юный Гейдар Алиев технически владеет 48,99% азербайджанской дочки российского «Внешторгбанка».
Общественная жизнь внутри страны контролируется за счет запугиваний, цензуры и судебных процессов. Более сложная задача – улучшение образа страны за рубежом. «И, как в любой стране, напоминающей о «Крестном отце», это дело семейное», – говорится в статье.
Лоббистские усилия за рубежом контролируют три семьи: семья Алиевых (сюда же относятся Пашаевы – семья первой леди страны), семья Мамедовых, возглавляемая министром транспорта Зией Мамедовым, чей сын Анар руководит лоббистскими операциями в США, и семья Гейдаровых во главе с министром чрезвычайных ситуаций Кямаледдином Гейдаровым (его сын Тале отвечает за лоббирование в Европе).
«Акт о регистрации иностранных агентов» (FARA) 1938 года обязывает все американские компании докладывать о средствах, получаемых от иностранных правительств. При внимательном изучении соответствующих документов министерства юстиции США выясняется, что целый ряд юридических, консалтинговых и лоббистских фирм находятся на зарплате у Алиевых.
Одной из самых активных в Вашингтоне организаций, продвигающих интересы Баку, является «Азербайджанский американский альянс» (ААА). По данным минюста, AAA заплатил престижной фирме Fabiani & Company 2,4 млн долларов за «разработку и реализацию стратегий по изучению и продвижению азербайджанского народа, страны, культуры и международных отношений». Также сообщается, что сотрудники AAA встретились с 85 членами Палаты представителей, 21 сенатором, членами Heritage Foundation, Jamestown Foundation и Atlantic Council. Кроме того, AAA уговорил семь законодательных собраний штатов принять резолюции или манифесты о дружбе с Азербайджаном, зачастую с использованием формулировок, которые вызвали бы удивление у правозащитных организаций и оппозиции.
Лоббированием интересов Азербайджана в Европе занимается Тале Гейдаров. «Тале – воспитанный и образованный человек, общается с принцем Гарри и тратит много денег на улучшение имиджа Азербайджана. Ему хочется, чтобы он выглядел надежным энергетическим партнером, страной, с которой можно иметь дело», – говорит британский журналист и писатель Оливер Буллоу. Его главным инструментом в этом деле является «Европейское азербайджанское общество» (TEAS).
Выстраивание связей с Западной Европой означает для TEAS организацию шикарных поездок для членов парламента по Азербайджану. По данным The Guardian, организация потратила минимум 71740 фунтов на поездки парламентариев от Консервативной партии, и минимум 9700 фунтов – на визиты депутатов-лейбористов. Кроме того, TEAS выплачивала 6 тыс. фунтов в год депутату Марку Филду, члену комитета Палаты общин по разведке.
Еще легче было перетащить на свою сторону Парламентскую ассамблею Совета Европы. «Все, что требовалось Азербайджану, это обеспечить явку симпатизирующих депутатов других стран-участниц в день голосований по их стране», – сообщает журналист.
Издалека Азербайджан не производит впечатления важного, заслуживающей внимания государства. «Однако образ безопасной и стабильной мусульманской страны, поддерживающей Запад, который Азербайджан культивировал последние полтора десятилетия, очень привлекателен для представителей правящих кругов всех убеждений», – говорится в статье.
«Через пять лет дело семейства Корлеоне станет совершенно законным», – обещает Майкл Корлеоне Кей Адамс в «Крестном отце». «Ценой огромных расходов и с помощью умелой пропаганды каспийский клан Корлеоне убедил Запад, что ему удалось этого добиться, еще быстрее. Трагедия в том, что всем, кажется, наплевать», – пишет Вайс.