Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն, գլխավորելով Ուկրաինայի Միասնական էներգետիկ համակարգերը (ՈւՄԷՀ), հավանաբար, գործակցել է քրեական հեղինակություն Սեմյոն Մոգիլևիչի հետ, ասվում է WikiLeaks-ի նյութերում:
Կիևում ԱՄՆ դեսպանի հաղորդագրության մեջ, որը Վաշինգտոն է ուղարկվել 2006 թ. ապրիլի 14-ին, ասվում է, որ Տիմոշենկոն կարող էր կապված լինել կազմակերպված հանցավորության ներկայացուցիչների հետ: ԱՄՆ դեսպանությունը մատնանշում է «Ուկրաինական պրավդա» նորությունների կայքը, որը հայտնել էր Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության նյութերում Մոգիլևիչին վերաբերող տեղեկատվության ապօրինի ոչնչացման մասին Տիմոշենկոյի այն ժամանակվա թիմակիցներ Ալեքսանդր Տուրչինովի և Անդրեյ Կոժեմյակինի կողմից:
«Մարտի 16-ի հոդվածում, ՈւԱԾ-ում աղբյուրների վրա հղումով ասվում է, որ տեղեկատվությունը կարող էր ոչնչացվել, քանի որ այն ապացույցներ էր պարունակում Տիմոշենկոյի մրցակիցների, օրինակ, Պյոտր Պորոշենկոյի հեռախոսազրույցների ապօրինի գաղտնալսման մասին, և/ կամ ապացույցներ ստվերային գործարքների մասին Մոգիլևիչի և Տիմոշենկոյի միջև, երբ նա գլխավորում էր ՈւՄԷՀ-ն 1990-ականների վերջում»,-հայտնում է WikiLeaks-ը: Յուլիա Տիմոշենկոն 2005 թ. հունվարի 8- ից մինչև սեպտեմբերի 24-ը և 2007 թ. դեկտեմբերի 18-ից մինչև 2010 մարտի 4-ը Ուկրաինայի վարչապետն էր: 2004 թ. նա ստեղծեց Յուշչենկոյի հետ միասին «Ժողովրդի ուժը» կոալիցիան, որը ղեկավարում էր Նարնջագույն հեղափոխությունը: 2011 թ. հոկտեմբերին դատապարտվեց 7 տարվա ազատազրկման ՌԴ հետ գազի վերաբերյալ պայմանագրերի կնքման ժամանակ ծառայողական պարտականությունները գերազանցելու համար: 2014թ. փետրվարին Գերագույն ռադան ազատ արձակեց Տիմոշենկոյին, նա առաջադրվեց նախագահի պաշտոնում: Մայիսի 25-ին կայացած ընտրություններում նրա օգտին ձայն տվեց ընտրողների 12,86 տոկոսը:
Գործարար Սեմյոն Մոգիլևիչը, որը հայտնի է որպես Սերգեյ Շնայդեր, ԱՄՆ ՀԴԲ կողմից ներառվել է «ամենաորոնվող հանցագործների ցուցակում»: Ըստ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների, նա մեղսակից է ռեկետի մոտ 40 դեպքի, տարբեր խարդախությունների, փողի լվացմանն ու տնտեսական այլ հանցագործությունների մի քանի երկրներում: Անցյալ տարվա ապրիլին Foreign Policy հանդեսը ընդգրկեց նրան աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանց ցանկում:

Бывший премьер-министр Украины Юлия Тимошенко, будучи главой компании Единые энергетические системы Украины (ЕЭСУ), возможно, сотрудничала с криминальным авторитетом Семеном Могилевичем, говорится в материалах WikiLeaks.
В сообщении посла США в Киеве, направленном в Вашингтон 14 апреля 2006 года, говорится, что Тимошенко могла быть связана с организованной преступностью Украины. Посольство США указывает на сайт новостей «Украинская правда», который сообщил о незаконной ликвидации информации о Могилевиче в материалах службы безопасности Украины (СБУ) тогдашними соратниками Тимошенко Александром Турчиновым и Андреем Кожемякиным.
«В статье от 16 марта со ссылкой на источники в СБУ говорится, что информация могла быть удалена, так как в ней содержались доказательства незаконного перехвата телефонных разговоров конкурентов Тимошенко, таких как Петра Порошенко, и/или же доказательства теневых сделок между Могилевичем и Тимошенко, когда она возглавляла ЕЭСУ в середине и конце 1990-х», — сообщает WikiLeaks.
Юлия Тимошенко занимала пост премьер-министра Украины с февраля по сентябрь 2005 и с декабря 2007 по март 2010 года. В 2004 году она вместе с Ющенко была сопредседателем коалиции «Сила народа», которая руководила событиями Оранжевой революции. В октябре 2011 года была осуждена на семь лет тюремного заключения по делу о превышении служебных полномочий при заключении газовых контрактов с РФ в 2009 году. В феврале 2014 года Верховная Рада освободила Тимошенко. Юлия Тимошенко баллотировалась на пост президента Украины. На выборах, которые состоялись 25 мая 2014 г., за нее проголосовали 2 млн 310 тыс. 130 избирателей (или 12,82%).
Бизнесмен Семен Могилевич (известный как Сергей Шнайдер) включен ФБР США в список «самых разыскиваемых преступников». По утверждению американской спецслужбы, Могилевич причастен более чем к 40 случаям рэкета, разным видам мошенничества, отмыванию денег и другим экономическим преступлениями в нескольких странах мира. В апреле прошлого года журнал Foreign Policy включил его в список самых влиятельных людей мира.