12 Հունիս 2014 - 10:52 AMT
ԱԺ-ն ընդունել է 2013-ի բյուջեի կատարողականը. Պակասուրդը կազմել է 71,5 մլրդ դրամ, եկամուտը` 1071.4 մլրդ
Ազգային ժողովը հունիսի 12-ին 67 կողմ, 40 դեմ և 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց ՀՀ 2013-ի պետակայն բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը: Դեմ են քվեարկել ՀՅԴ-ն, ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունը»:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը մինչև քվեարկությունը վարման կարգով հայտարարել է, որ քանի որ իրենք 2013-ին եղել են կոալիցիայի մաս, պարկեշտությունից ելնելով` ձեռնպահ կքվեարկեն, հայտնում է Armenia Today-ը:
Նախօրեին խորհրդարանական ոչ իշխանական ուժերը` ՀՅԴ-ն, ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունը» հայտարարել են, որ ինչպես որոշել էին քառյակի նախորդ նիստերից մեկի ժամանակ, միասնաբար դեմ կքվերակեն:
Հայաստանի 2013-ի պետբյուջեի ընդհանուր եկամուտները կազմել են ՀՆԱ-ի 25,1%-ը, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից շատ է 1,4 տոկոսային կետով։ Հարկային եկամուտները կազմել են ՀՆԱ-ի 23,5%-ը` մեկ տարի առաջ գրանցված 22%-ի դիմաց, գրում է Arka գործակալությունը։
Պետբյուջեի եկամուտների անվանական աճի ցուցանիշը կազմել է 13,2%` 2012–ին գրանցված 7,4%-ի դիմաց։
2013–ի պետբյուջեի ծախսերն ավելացել են 13,6%-ով, հիմնականում` ընթացիկ ծախսերի ավելացման հաշվին, իսկ ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը նվազել են։
Միաժամանակ ընթացիկ ծախսերի գծով արձանագրվել է 16%-ի անվանական աճ, որի դեպքում ՀՆԱ-ի նկատմամբ ծախսերի հարաբերակցությունը կազմել է 23,5%, իսկ ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը նախորդ տարի կազմել են ՀՆԱ-ի 3%` նախորդ տարի գրանցված 3,3%-ի համեմատ։
Այս ամենի արդյունքում պետբյուջեի ծախսերը կազմել են սահմանված ցուցանիշի 90,8%-ը, ինչը պայմանավորված էր արտաքին աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի կատարման ցածր մակարդակով, որոշ ծախսային ծրագրերով նախատեսված միջոցների տնտեսմամբ, ինչպես նաև մի շարք ծրագրերի շրջանակներում գնումների հետաձգմամբ։
Բյուջեի պակասուրդը կազմել է 71,5 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 1,7%-ը` կանխատեսված 2,6%-ի համեմատ և 2012-ին գրանցված 1,5%-ի դիմաց։
Հայաստանի 2013-ի պետբյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են մոտ 1071,4 մլրդ դրամ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ ավել է 125,2 մլրդ դրամով կամ 13,2%-ով։ Հարկային եկամուտների և պետական տուրքերի գծով ծրագրային ցուցանիշը կատարվել է 100%-ով։
Պետական հաստատությունների արտաբյուջետային եկամուտները կազմել են 31,2 մլրդ դրամ։ Առանց արտաբյուջետային միջոցների պետբյուջեի եկամուտները կազմել են 1040,2 մլրդ դրամ, ՀՆԱ-ի նկատմամբ եկամուտների հարաբերակցությունը` 25,11%, ինչը 1,44 տոկոսային կետով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից։
Պետբյուջեի եկամուտների 93,4%-ը կամ 1000,9 մլրդ դրամը բաժին է ընկել հարկային եկամուտներին և պետական տուրքերին (973.6 մլրդ դրամ` հարկեր և 27,3 մլրդ դրամ` պետական տուրքեր)։
2013-ի պետբյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 1142,9 մլրդ դրամ։ Միաժամանակ բյուջեի ծախսային մասի 88,8%-ն ուղղվել է ընթացիկ ծախսերին, 11,2%-ը` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ կապված գործառնություններին։ Փաստացի ծախսերը 2012–ին կազմել են 1006 մլրդ դրամ։
Ըստ հաշվետվության` արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2013–ին կազմել է 5956.8 մլն դոլար` նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 5,6%-ով։ Արտահանումն ավելացել է 7,2%-ով` կազմելով 1480,0 մլն դոլար, ներկրումը` 5,1%-ով (4476.8 մլն դոլար) ($1– 411.67 դրամ)։

Парламент Армении 12 июня принял отчет о выполнении госбюджета 2013 года. За принятие отчета проголосовало 67 депутатов, против – 40, еще 5 депутатов воздержались.
До начала голосования, глава фракции «Оринац Еркир» Эгине Бишарян заявила, что поскольку в 2013 году ОЕ состояла в коалиции власти, то, исходя из соображений добропорядочности, воздержится во время голосования, сообщает Armenia Today.
Некоалиционные фракции НС – «Процветающая Армения», «Наследие», АРФ «Дашнакцутюн» и Армянский национальный конгресс еще накануне сообщили, что проголосуют против.
Как передает АРКА, общие доходы госбюджета Армении 2013 года составили 25,1% от ВВП, что выше показателя предыдущего года на 1,4 п.п. Налоговые доходы составили 23,5% от ВВП против 22% годом ранее.
Показатель номинального роста доходов государственного бюджета составил 13,2%, против 7,4% в 2012 году.
Расходы госбюджета в 2013 году увеличились на 13,6% в основном за счет повышения текущих расходов, а по линии нефинансовых активов зафиксировано снижение расходов.
При этом, по линии текущих расходов зафиксирован номинальный рост в размере 16%, при котором соотношение расходов к ВВП составило 23,5%, а по линии нефинансовых активов расходы в минувшем году составили 3% от ВВП против 3,3% предыдущего года.
В результате, расходы госбюджета составили 90,8% от заложенного показателя, что было обусловлено низким уровнем выполнения программ, реализуемых при внешнем содействии, экономией средств, предусмотренных некоторыми расходными программами, а также отсрочкой закупок в рамках ряда программ.
Дефицит бюджета составил 71,5 млрд. драмов или 1,7 % к ВВП, вместо спрогнозированных 2,6% и против 1,5% 2012 года.
Фактические доходы госбюджета Армении в 2013 года составили порядка 1071.4 млрд. драмов, что выше показателя предыдущего года на 125,2 млрд. драмов или 13,2%. Программный показатель по линии налоговых доходов и госпошлин был выполнен на 100%.
Внебюджетные доходы государственных учреждений достигли 31,2 млрд. драмов. Без внебюджетных средств доходы госбюджета составили 1040.2 млрд. драмов, отношение доходов к ВВП – 25,11 %, что на 1.44 п.п. выше показателя предыдущего года.
93,4% доходов госбюджета или 1000.9 млрд. драмов пришлись на налоговые доходы и госпошлины (973.6 млрд. драмов – налоги, и 27,3 млрд. драмов – государственные пошлины).
Фактические расходы госбюджета в 2013 году составили 1142.9 млрд. драмов. При этом, 88.8% расходной части бюджета были направлены на текущие расходы, 11,2% – на операции с нефинансовыми активами. Фактические расходы в 2012 году составили 1006 млрд. драмов.
Согласно отчету внешний товарооборот в 2013 году составил 5956.8 млн. долларов, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 5,6%. Экспорт вырос на 7,2%, составив 1480.0 млн. долларов, импорт на 5,1% (4476.8 млн. долларов). ($1– 411.67 драма).