12 Հունիս 2014 - 11:02 AMT
2013 թվականին Գերմանիան գրեթե մեկ քառորդով ավելացրել է զենքի արտահանումը, ասվում է Գերմանիայի էկոնոմիկայի և էներգետիկայի նախարարության զեկույցում, որը ներկայացվել է ԳԴՀ կառավարության նիստում: Մասնավորապես, արտահանումը ավելացել է Սաուդյան Արաբիայի ու Քաթարի հետ առևտրի հաշվին և ընդհանուր առմամբ կազմել է 5,8 մլրդ եվրո:
Զեկույցի գրավոր ներածականում էկոնոմիկայի նախարար Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել է, որ ապագայում կառավարությունը կկարողանա հայտնել բոլոր հավանության արժանացած առաքումների մասին, բայց չի կարողանա բացահայտ խոսել արտահանման բոլոր մերժված հայտերի մասին: Պատճառը գաղտնիության պահպանման անհրաժեշտությունն է, սպառազինական կոնցեռնների շահերից ելնելով: Միևնույն ժամանակ նախարարը հայտարարել է, որ դեռ երբեք ԳԴՀ կառավարությունն այսքան բացահայտ չի խոսել զենքի արտահանման մասին, ինչպես այս զեկույցում:
Այնուամենայնիվ, փաստաթղթում ասվում է, որ 2013-ին ընդհանուր առմամբ մերժվել է ԳԴՀ-ից զենքի արտահանման 71 հայտ: Մերժված հայտերի ըդհանուր գումարը կազմել է 10,04 մլն եվրո: Ադրբեջանը, Վրաստանը, Իրանը, Ղազախստանն ու Ուկրաինան այն երկրների թվում են, ուր չի թույլատրվել զենք արտահանել:
Այնուամենայնիվ, զեկույցի հավելվածից պարզ է դառնում, որ առաքումներ Ուկրաինա կատարվել են, հիմնականում սպորտային ու որսորդական զենքի տեսքով: Արդբեջանի ու Իրանի համար զենքի առաքման էմբարգո է գործում: Այդ ցուցակում են նաև Չինաստանը, Իրաքը, Լիբանանը, Լիբիան, Սուդանը, Սիրիան, Բելառուսը, հայտնում է Contact.az-ը:
Մարտին Ստոկհոլմի Խաղաղության խնդիրների հետազոտման ինստիտուտը զեկույց հրապարակեց, ըստ որի Ադրբեջանը Եվրոպայում հիմնական սպառազինության տեսակների երկրորդ խոշոր ներկրողն է Մեծ Բրիտանիայից հետո: Մեծ Բրիտանիային բաժին է ընկնում ներկրման 12 տոկոսը, Ադրբեջանը երկրորդ տեղում է նույնպես 12 տոկոսով, իսկ երրորդը Հունաստանն է 11 տոկոսով:
Ընդ որում 2009-2013 թթ. 2004-2008 թթ համեմատ, սպառազինության ներկրումն Ադրբեջան ավելացել է 378 տոկոսով: Ըստ զեկույցի, վերջին 5 տարում Ադրբեջան ներկրվող զենքի 80 տոկոսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին: Ադրբեջանի մյուս մատակարարների թվում են Բելառուսը, Ուկրաինան, Իսրայելն ու Թուրքիան:
Պարբերաբար Ադրբեջանը նոր զենք ու զինամթերք է գնում, սակայն բանակները չեն գնահատվում միայն սպառազինության քանակով, մայիսի վերջում հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ մեկնաբանելով զենքի առաքումներն ադրբեջանական կողմին: «Այդ զենքը դեռ յուրացնել է հարկավոր, պատշաճ կերպով պահել ու շահագործել է պետք, այսինքն պետք է լինեն մարդիկ, որոնք կարող են դա անել պատշաճ կերպով: Այդ տեսակետից պաշտպանության նախարարությունն ու ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պահպանում են ուժերի հավասարակշռությունը առանց երրորդ ուժի միջամտության: Դա ապահովվում է շնորհիվ զինծառայողների որակական պատրաստվածության ու մարտական ոգու»,-ասել է նա: Օհանյանը տեղեկացրել է, որ բանակի ծախսերի 75 տոկոսը պահպանման ծախսերն են կազմում, մնացածը՝ կապիտալ ներդրումներ են, որոնք թույլ են տալիս պահպանել սպառազինության անհրաժեշտ մարտական պատրաստությունն ու նոր զենք ձեռք բերել:

12 Июнь 2014 - 10:34 AMT
Германия в 2013 году увеличила экспорт оружия почти на четверть, говорится в докладе Министерства экономики и энергетики Германии, представленном в среду на заседании правительства ФРГ. В частности, экспорт увеличился за счет торговли с Саудовской Аравией и Катаром и составил в общей сложности 5,8 миллиарда евро.
В письменной преамбуле к докладу министр экономики Зигмар Габриэль заявил, что правительство в будущем сможет сообщать обо всех одобренных поставках, но не сможет открыто говорить обо всех отклоненных заявках оружейных концернов на экспорт. Причиной этому является необходимость соблюдения конфиденциальности в торговых интересах оружейных концернов. В то же время министр заявил, что еще никогда прежде правительство ФРГ не говорило столь открыто об экспорте оружия, как в представленном докладе.
В документе, тем не менее, сообщается, что всего в 2013 году была отклонена 71 заявка на вывоз оружия из ФРГ. Общая сумма отклоненных заявок составила 10,04 миллиона евро. В числе стран, экспорт в которые не был разрешен – Азербайджан, Грузия, Иран, Казахстан, Украина.
Тем не менее, как следует из приложения к докладу, поставки на Украину все же были. В основном это спортивное и охотничье оружие. Азербайджан и Иран входят в список стран, на продажу оружия в которых действует эмбарго. Также в этом списке Китай, Ирак, Ливан, Ливия, Судан, Сирия, Белоруссия, передает Contact.az.
В пятерку крупнейших поставщиков основных видов вооружений в мире входят США (29% мирового экспорта вооружений), Россия (27%) , Германия (7%) , Китай (6%) и Франция (5%).
В конце мая министр обороны Армении Сейран Оганян, комментируя объемы закупаемого Азербайджаном оружия, заявил: «Естественно, Азербайджан периодически закупает новые вооружения, однако армию оценивают не по количеству оружия». «Необходима профессиональная армия способная освоить, хранить и должным образом эксплуатировать вооружения. С этой точки зрения Минобороны РА и Армия обороны НКР поддерживают баланс сил без участия третьих сторон благодаря профессиональной подготовке и боевому духу наших военнослужащих»,- отметил он. Оганян проинформировал, 75% расходов армии – это расходы на содержание, остальное – капитальные вложения, которые позволяют поддерживать вооружения в состоянии боевой готовности, а также приобретать новые.