17 Հունիս 2014 - 06:53 AMT
«Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման ահաբեկիչները մտադիր են քանդել բոլոր քրիստոնեական տաճարները Իրաքի հյուսիսում գրաված Մոսուլ քաղաքում, որը Բաղդադից հեռու է 396 կմ: Ըստ AL Mayadin հեռուստաալիքի, զինյալ ծայրահեղականները, որոնք կրոնական անհանդուրժողականության (թաքֆիրի) դոկտրինի հետևորնդներն են, իրազեկել են այդ մասին Մոսուլի բնակիչներին բարձրախոսներով, որոնք տեղադրված էին սև դրոշներով ավտոմեքենաների վրա, հայտնում է NEWSru.com-ը:
Հունիսի 14-ին թաքֆիրականները 12 մահեմդական աստվածաբանների մահապատժի ենթարկեցին, որոնք հրաժավել էին հավատարմության երդում տալ նրանց: Նրանց գնդակահարեցին Ալ Իսրա մզկիթի առջև: Դրանից հետո հայտարարվեց, որ արգելվում է ոգելից խմիչքի ու ծխախոտի վաճառքը: Կանանց կարգադրվեց մահմեդական ավանդական հագուստ՝ աբայի կրել:
Այսօրվանից հետապնդման թիրախ կդառնան Մոսուլի քրիստոնյաները, հայտնում է AL Mayadin-ը: Սիրիական Ռաքքա քաղաքում, որտեղ «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորումը հաստատվել է արդեն մեկ տարուց ավելի, քրիստոնյա տղամարդկանց կարգադրվել էր ոսկով տուրք վճարել՝ ջիզյա, իսլամ ընդունելուց հրաժարվելու համար:
Երեք օր առաջ թաքֆիրականներն արդեն հարձակվել էին Մոսուլի հայկական եկեղեցու վրա: Նրանց հայտնվելը Իրաքի երկրորդ քաղաքում քրդական ինքնավարության մայրաքաղաք Էրբիլեի բնակիչներին ստիպեց հեռանալ քաղաքից: Մոսուլում, որի բնակչությունը 1,8 մլն էր, քրիստոնյաներների քանակը Հուսեյնի օրոք մոտ 30 տոկոս էր կազմում: Հայերից բացի, այստեղ պատմականորեն ապրում են ասորիներ, քաղկեդոնացիներ, որոնք ևս հնագույն արևելյան եկեցեիների հետևորդներ են:
Մոսուլում մի քանի հին եկեղեցի կա՝ 13-րդ դարի Սբ Պետրոս առաքյալի տաճարը, 8-րդ դարի մատուռ, Թահիրա (Սբ Աստավածամոր) վանքն ու մի քանի այլ եկեղեցիներ: Մոսուլը հայտնի է նաև իր մզկիթներով: Իրաքի քրիստոնյաների 50 տոկոսը ապրում է Բաղդադում, 30-40 տոկոսը հյուսիսում՝ Մոսուլում, Էրբիլեում, Դահուկում և Քիրկուկում:
Իարքում «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինները հարձակում են սկսում Բաղդադի վրա: Կառավարության հետ իսլամիստների դիմակայությունը վերջին շաբաթում վերածվեց պատերազմի: Գրոհայինների առաջխաղացումը դեպի Բաղդադ կարող է «Սոմալիի սցենարի» կրկնությունը դառնալ:
Դիմակայությունը սկսվեց 2013-ի դեկտեմբերին, երբ Ռամադի քաղաքում ցրվեց սունիների ցույցը: Հուսեյնի տապալումից հետո նոր կառավարության կորիզը կազմեցին շիա փոքրամասնության ներկայացուցիչները, որոնք բնակվում են Իրանի հետ սահմանին: Դա ձեռնատու չէր սունի իրաքցիներին, որոնց հակակառավարական տրամադրությունները բորբոքում էին նաև «Ալ Քայիդային» հարող խմբավորումները, այդ թվում «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետությունը» : Հունվարի սկզբին «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորումը հսկողություն հաստատեց Ռամադիում և հարևան Ֆալուջայում: Հունիսի սկզբին կառավարական զորքերը սկսեցին ազատագրել ջիհադականների գրաված քաղաքները: Սակայն խմբավորման ջոկատները սիրիական սահմանի կողմից գրոհեցին Մոսուլի վրա: Քաղաքը լիովին գրավեցին ջիհադականներն արդեն հունիսի 10-ին: Ըստ միգրացիայի միջազգային կազմակերպության, մոտ մեկ շաբաթում Մոսուլից շուրջ 500 հազար մարդ հեռացավ: Ինչպես հայտնում է Foreign Affairs-ը, շուտով նրանց միացան սունի ցեղերն ու «Հուսեյնի նախկին «Բաաս» կուսակցության անդամները: Ապստամբները հունիսի 12-ին պաշարեցին Բայջիի նավթավերամշակման գործարանը, որը նավթով է մատակարարում Իրաքի գավառների մեծ մասը: Հետո նրանք գրավեցին Հուսեյնի ծննդավայրը՝ Տիկրիտ քաղաքը:
Մոսուլի անկումն ու իսլամիստների կայծակնային առաջխաղացումը դեպի Բաղդադ ստիպեց Իրաքի կառավարությանը արդեն հունիսի 11-ին ռազմական միջամտություն խնդրել ԱՄՆ-ից: Հունիսի 15-ին Պարսից ծոցի ջրային տարածք մտան մի խումբ ամերիկյան նավեր, «Ջորջ Բուշ» ավիակրի գլխավորությամբ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Սակայն Վաշինգտոնը չի ցանկանում անօդաչու սարքեր տրամադրել Իրաքի բանակին, քանի որ երկրի վարչապետ Նուրի ալ Մալիքին սերտ կապեր ունի Իրանի հետ:
Տնտեսական առումով վտանգավոր է իսլամիստների կողմից նավթի հանքավայրերի ու վերամշակման գործարանների գրավումը Իրաքի հյուսիսում: Stratfor վերլուծական կենտրոնի համաձայն, հենց էներգետիկ օբյեկտներն են լինելու իրաքյան բանակի ուշադրության կենտրոնում: Ապստամբների ցրված լինելու պատճառով ԶՈւ հրամանատարությունը ստիպված է ընտրել ռազմավարական կետեր զորքերի տեղակայման համար:
Նավթամուղերը վեճերի լուրջ պատճառ են Բաղդադի ու քրդերի կառավարության միջև: Ելնելով Քրդստանի տարածաշրջանային կառավարության հայտարարությունից՝ գործարքներից ստացված եկամուտը փոխանցվելու է քրդերի կառավարության հաշվեհամարին թուրքական բանկում, ինչը դժգոհություն է առաջացրել Բաղդադում: Իրաքի իշխանություններն արգելք են դրել գանձարանը շրջանցող նավթի վաճառքի գործարքների վրա: Այնուամենայնիվ, հունիսի սկզբին Մոսուլում մարտերի ժամանակ, քրդական նավթը բարեհաջող կերպով տեղափոխպվեց Ջեյհան և գնվեց «Ռեսնեֆտի» կողմից՝ Գերմանիայում համատեղ գործարանում վերամշակելու համար: Ինչպես Reuters-ին հայտնեց Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը, հունիսի 16-ին նավթի առաքումները Քրդստանից նորմալ են ընթանում, հերթական տանկերը ուղևորվելու է հունիսի 22-ին: Ըստ էության, Անկարան քրդերի կողմն է բռնել կենտրոնական կառավարության հետ դիմակայությունում: Ըստ Stratfor-ի, այդ վեճին շուտով կարող է միջամտել նաև ԱՄՆ-ն, սակայն վերջինիս դիրքորոշումը մինչ օրս պարզ չէ: Մի կողմից, Իրանի հետ բանակցությունների ֆոնին Վաշինգտոնը չի շտապում սատարել քրդերին Բաղդադրի դեմ, մյուս կողմից, ԱՄՆ-ին հարկավոր է Թուրքիայի աջակցությունը Ռուսաստանին զսպելու գործում:

Террористы из группировки "Исламское государство Ирака и Леванта" (ISIS) собираются разрушить все христианские храмы в захваченном ими городе Мосул на севере Ирака, расположенном в 396 км от Багдада.
По информации телеканала AL Mayadin, вооруженные экстремисты, исповедующие доктрину религиозной нетерпимости (такфир), оповестили об этом жителей Мосула из громкоговорителей, установленных на автомобилях с черными флагами. Машины передвигаются по городу, сообщая населению о распоряжениях исламистов, пишет NEWSru.com.
14 июня такфиристы казнили в городе 12 мусульманских богословов, отказавшихся принести им присягу. Религиозные деятели были расстреляны перед мечетью Аль-Исра. После этого было объявлено о запрете на продажу спиртного и сигарет. Женщинам было предписано ношение абаи – традиционного облачения для мусульманок.
С сегодняшнего дня объектом преследования, судя по всему, станут христиане Мосула, сообщает AL Mayadin . В сирийском городе Ракка на Евфрате, где ISIS хозяйничает более года, христианам-мужчинам предписано платить золотом джизью – подушную подать – за отказ принять ислам.
Три дня назад такфиристы уже напали на армянский храм в Мосуле. Их появление во втором по величине городе Ирака вызвало массовый отток жителей в Эрбиль – столицу курдской автономии. Туда переместилось свыше 600 тыс. человек. В Мосуле, где проживают 1,8 млн человек, численность христиан достигала при режиме Саддама Хусейна 30%. Помимо армян, здесь исторически проживают ассирийцы, несториане, халдеи, принадлежащие к древним восточным церквям.
В городе имеется несколько старинных храмов – собор апостола Петра ХIII века (Эс-Сэфа), часовня апостола Фомы VIII века, монастырь Тахира (Пречистой Божией Матери) и ряд других. Мосул также известен своими мечетями, одна из которых построена на месте гробницы библейского пророка Ионы.50% процентов христианского населения Ирака живет в Багдаде, от 30 до 40% живут на севере, с крупнейшими христианскими общинами, расположенных в Мосуле, Эрбиле, Дахуке и Киркуке.
В Ираке боевики «Исламского государства Ирака и Леванта» (ISIS) разворачивают наступление на Багдад. Зревший более полугода конфликт исламистов с правительством страны за последнюю неделю расширился до полномасштабной войны. Продвигаясь со стороны ирако-сирийской границы, повстанцы удерживают значительную территорию на северо-западе Ирака. Их стремительное продвижение к столице угрожает стабильности региона и может привести к развалу Ирака по «сомалийскому сценарию».
Текущий конфликт начался в декабре 2013 года с разгона суннитской манифестации в городе Рамади на западе страны. После свержения режима Саддама Хусейна основу нового правительства составили представители шиитского меньшинства, которое проживает на востоке Ирака, вдоль границы с Ираном. Такое положение дел не устраивало иракцев-суннитов, чьи антиправительственные настроения подогревались близкими «Аль-Каиде» группировками, в частности ISIS.
В начале января ISIS поставило под свой контроль Рамади и соседнюю Фаллуджу. К началу июня правительственные войска начали операцию по освобождению захваченных джихадистами городов.Однако вскоре отряды ISIS со стороны сирийской границы атаковали Мосул — второй по величине город страны и центр нефтедобывающего района. Город был полностью захвачен джихадистами уже 10 июня. По данным Международной организации по миграции, меньше чем за неделю боев в Мосуле город покинули около 500 тыс. человек — более четверти его населения. Как сообщает Foreign Affairs, вскоре после захвата Мосула к боевикам ISIS присоединились местные суннитские племена и бывшие члены партии «Баас» Саддама Хусейна. Отряды повстанцев повернули на юг и к 12 июня окружили нефтеперегонный завод в городе Байджи на полпути между Мосулом и Багдадом. Проектная мощность НПЗ — 300 тыс. барр. в сутки, завод снабжает нефтепродуктами большинство провинций Ирака. Официальный Багдад заявляет, что завод все еще находится под правительственным контролем. После Байджи боевики продвинулись вниз по течению Тигра и захватили Тикрит, родной город Хусейна.
Падение Мосула и молниеносное продвижение исламистов к Багдаду вынудили иракское правительство уже 11 июня попросить военного вмешательства США. К 15 июня в акваторию Персидского залива вошла группа американских судов, возглавляемая авианосцем «Джордж Буш», пишет РБК.
Американские обозреватели объясняют нежелание Вашингтона поставлять беспилотники иракской армии тесной связью премьер-министра страны Нури аль-Малики с Ираном. Ранее Багдад предоставил Тегерану возможность транспортировать вооружение для правительственной армии Сирии через территорию Ирака, что вызвало недовольство администрации Обамы. В то же время, по данным The Wall Street Journal, Иран направил как минимум три батальона элитного Корпуса стражей исламской революции в помощь иракской армии.
С точки зрения экономики наибольшую опасность может представлять захват исламистами нефтяных месторождений и НПЗ на севере Ирака. Из доклада аналитического центра Stratfor следует, что именно объекты энергетики, кроме собственно Багдада, будут в центре внимания иракской армии: из-за распыленности сил повстанцев командованию вооруженных сил приходится выбирать стратегически важные точки для развертывания войск.
Пока что вне угрозы захвата находятся нефтяные месторождения на юге Ирака, которые обеспечивают 75% из более чем 3 млн барр. добываемых страной ежесуточно. Однако компании BP и Exxon Mobil, сообщает 16 июня Iraq Oil Report, эвакуировали большинство своих иностранных работников на месторождениях Румайла и Западная Курна на юге Ирака. Нефтяные поля на севере страны находятся под контролем Регионального правительства Курдистана — автономного региона в составе Ирака, фактически полунезависимого государства. Правительство курдов оперирует северным рукавом нефтепровода Киркук — Джейхан.
Вопрос владения нефтепроводом стал предметом серьезных споров между Багдадом и правительством курдов. Исходя из заявления Регионального правительства Курдистана, доход от сделок будет поступать на счета правительства курдов в турецком банке, что вызвало недовольство Багдада. Иракские власти наложили запрет на продажу нефти в обход казны. Тем не менее, в начале июня, в разгар боев за Мосул, курдская нефть была успешно переправлена в Джейхан и куплена «Роснефтью» для переработки на совместном с BP нефтезаводе в Германии. Как сообщил Reuters министр энергетики Турции Танер Йылдыз, на 16 июня поставки нефти из Курдистана идут в нормальном режиме, отправка очередного танкера ожидается 22 июня. По сути, Анкара встала на сторону курдов в конфликте с центральным правительством. По мнению агентства Stratfor, в этот спор скоро могут быть затянуты и Штаты, однако их позиция до сих пор неясна. С одной стороны, на фоне переговоров по иранской ядерной программе Вашингтон не спешит встать на сторону курдов против проиранского Багдада. С другой, США необходима поддержка Турции в сдерживании России.