17 Հունիս 2014 - 10:32 AMT
«Գազպրոմը» երկուշաբթի օրը դադարեցրել է բնական գազի առաքումն Ուկրաինա պարտքերը չվճարելու պատճառով՝ մտավախություն առաջացնելով, որ կարող է նվազել Եվրոպա առաքվող գազի ծավալը: Եվրոպայում գազի սակագներն աճել են, սակայն վերլուծաբանները հանգստացնում են. ժամանակը բարենպաստ է գազային վեճը հարթելու համար, գրում է ВВС-ին: Ըստ դիտորդների, և ՌԴ-ն, և Ուկրաինան ձգտում են տարաձայնության կարգավորումը բարդել ԵՄ վրա, սակայն կողմերից ոչ մեկը շահագրգռված չէ այն խորացնել:
«Գազպրոմը» «Նաֆտոգազ Ուկրաինայի» համար կկիրառի գազի առաքման դիմաց կանխավճարային համակարգը՝ երբ կսպառվի Կիևի կողմից 1,95 մլրդ դոլար պարտքի վճարման ժամկետը: Փաստացի դա նշանակում է, որ դադարեցվում է Ուկրաինայի գազամատակարարումը:
Էներգետիկայի գծով եվրահանձնակատար Գյունտեր Էթինգերը Վիեննայում հայտարարել է, որ «Հարավային հոսանք» նախագծում առաջացած խնդիրները հաղթահարելի են: «Դա նախագիծ է, որը մենք, անշուշտ, ընդունում ենք»,-ասել է եվրահանձնակատարը:
Ըստ Էթինգերի, նա հուսով է, որ հետագայում փոխզիջում կգտնվի գազի հարցում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև: Սակայն ԵՄ, ՌԴ, Ուկրաինա գազի հարցով նոր եռակողմ հանդիպման ամսաթիվը դեռ հայտնի չէ:
Եվրահանձնաժողովն առաջիկա օրերին կքննարկի և կներկայացնի նոր առաջարկներ գազի ճգնաժամի կարճաժամկետ հանգուցալուծման համար, ասել է նա:
Հանձնակատարը հավելել է, որ առաջիկա շաբաթներին եվրոպացի սպառողները գազի հետ կապված խնդիրներ չեն ունենա:
Մինչդեռ նորվեգական նավթագազային Statoil ընկերությունն արդեն հայտարարել է, որ չի կարողանա փոխարինել ռուսական գազի առաքումը Եվրոպա, ընկերությունը կարող է ավելացնել առաքման ծավալը, սակայն չի կարող ապահովել գազի պաշարներով աշխարհում երկրորդ տեղը զբաղեցնող Ռուսաստանի կողմից մատակարարվող գազի ծավալները:

17 Июнь 2014 - 09:53 AMT
"Газпром" в понедельник прекратил поставки природного газа на Украину за неуплату долгов, вызвав опасения по поводу того, что это может снизить объем газа, поставляемого в Европу. Цены на газ в Европе подскочили, однако аналитики успокаивают: лучшего времени для газового спора не найти, пишет ВВС. По мнению наблюдателей, и Россия, и Киев стремятся переложить урегулирование конфликта на ЕС, но ни одна из сторон не заинтересована в его чрезмерной эскалации.
"Газпром" перевел "Нафтогаз Украины" на предоплату поставок газа – после того как истек срок выплаты Киевом в счет погашения долга 1,95 млрд. долларов. Фактически это означает прекращение подачи газа Украине.
Еврокомиссар по энергетике Гюнтер Эттингер заявил в Вене, что проблемы, возникшие у проекта "Южный поток", вполне преодолимы. "Это проект, который мы, конечно, принимаем", – сказал Еврокомиссар.
По словам Эттингера, он надеется на дальнейшие поиски компромисса по газовому вопросу между Россией и Украиной. Однако дата новой трехсторонней встречи ЕС, РФ и Украины по газу пока не назначена.
Европейская комиссия обсудит в ближайшие дни, а затем представит новые предложения по краткосрочному решению газового кризиса, сказал еврокомиссар.
Он добавил, что в течение ближайших недель проблем для европейских получателей газа не будет.
Между тем, норвежская нефтегазовая компания Statoil уже заявила, что не сможет заменить российские поставки газа в Европу в случае эскалации конфликта между «Газпромом» и «Нафтогазом Украины». Компания может увеличить поставки, но не способна обеспечить объемы, которые поставляет Россия, являющаяся вторым по величине поставщиком в мире.