20 Հունիս 2014 - 08:39 AMT
Իրաքի իշխանությունները հայտնում են «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորման ծայրահեղականների դեմ պայքարում հաջողությունների մասին: Տվյալներ կան, որ գրոհայինների կողմից գրավված Մոսուլի ազատագրման լայնածավալ ծրագրեր են մշակվում:
Գրոհայիններից ետ գրաված Քիրկուկում անվտանգության միջոցներն ապահովում են ինչպես կառավարական զորքերն, այնպես էլ «պեշմերգա» քրդական ջոկատները: Ավելի վաղ կառավարական զորքերին հաջողվեց գրոհայիններից հետ վերցնել Բայջի քաղաքում գտնվող խոշորագույն նավթավերամշակման գործարաններից մեկը:
Բաղդադի շրջանում հավաքագրման կետեր են գալիս բոլոր տարիքի իրաքցիներ. Շատերը չեն թաքցնում, որ իրենց որոշումը կրոնական և հայրենասիրական մղումների հետևանք է: Աշխարհազորի կոչով են իրաքցիներին դիմում նաև հոգևոր առաջնորդները, պետական ԶԼՄ-ները, որոնք մեծ քարոզարշավ են սկսել ու եթերը լցրել են զորահանդեսների ու համերգների տեսանյութերով, հայտնում է euronews-ը:
Մինչդեռ, 300 զինխորհրդական Իրաք գործուղելու Բարաք Օբամայի որոշումը միանշանակ չի ընդունվել ԱՄՆ-ում: Հանրապետականները քննադատել են ԱՄՆ նախագահին թուլամորթության համար: Մինչդեռ, վերլուծաբաններից ու մասնագետներից շատերը նման մոտեցումը համարել են «զգուշավոր ու հավասարակշռված»:
«Դա ցույց է տալիս, որ մենք պատրաստ ենք դիտարկել ռազմական գործողությունների հավանականության տարբերակը և հույս է ներշնչում բոլոր նրանց, ով հետագա քայլեր, մասնավորապես, ուժի կիրառում է ակնկալում ԱՄՆ-ից: Դա հնարավորություն է տալիս քաղաքական լծակներ կիրառել, որոնք ըստ իս, անհրաժեշտ են»,-վստահ է Իրաքում ԱՄՆ նախկին դեսպան Զալմայ Հալիլզադը: «Հարկավոր է ցույց տալ, որ մենք պատրաստ ենք ապահովել լրացուցիչ բարոյական ու նյութական օժանդակություն Իրաքի կառավարությանը երկրի համար այս ծանր պահին: Ըստ իս, կարևոր է կասեցնել գրոհայինների հարձակումը և վերադարձնել նրանց գրաված տարածքները»,-գտնում է ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին տեղակալ Ջոն Նեգրոպոնտեն:
Իրաքում պատերազմի սկզբից 11 տարի անց ամերիկացիները չեն ցանկանում նոր հակամարտության մեջ մտնել: Վերջին հարցումները ցույց տվեցին, որ Օբամայի արտաքին քաղաքականությանն այսօրվա դրությամբ սատարում է ԱՄՆ բնակիչների միայն 37 տոկոսը:
«Ամերիկացիները կտրականապես դեմ են ԱՄՆ ցանկացած միջամտությանն Իրաքի հակամարտությանը: Դա թույլ տվեց Օբամային նախագահ դառնալ: Իրաքյան ճգնաժամի հանգուցալուծումը դեռ արտացոլում է այդ դիրքորոշումը: Թեև ինչ էլ նա անի, Իրաքի խնդիրները չեն անհետանա, եթե չվատթարանան»:
Նախօրեին Օբաման հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է կետային հարվածներ հասցնել ISIS գրոհայիններին: «ԱՄՆ զինված ուժերը որոշակի հանգամանքներում պատրաստ են հասցեական ռազմական գործողությունների: Եթե դա անհրաժեշտ լինի, ես խորհրդակցություններ կանցկացնեմ ԱՄՆ Կոնգրեսի հետ, ինչպես նաև Իրաքի և տարածաշրջանի առաջնորդների հետ»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը:

Власти Ирака сообщают об успехах в борьбе с экстремистами из «Исламского государства Ирака и Леванта» (ISIS). Есть данные о масштабных планах по освобождению Мосула — занятого исламистами второго по величине иракского города.
В отбитом у боевиков Киркуке меры безопасности обеспечивают как правительственные войска, так и курдские отряды Пешмерга. Ранее правительственным войскам удалось отбить у боевиков один из крупнейших нефтеперерабатывающих заводов страны в городе Байджи.
В районе Багдада на вербовочные пункты приходят иракцы всех возрастов; многие не скрывают религиозно-патриотической подоплёки своего решения. «Вступать в ряды» иракцев призывают и религиозные лидеры, и государственные СМИ, развернувшие масштабную кампанию и заполнившие телеэфир кадрами концертов и военных парадов, передает euronews.
Между тем, решение Барака Обамы отправить 300 военных советников в Ирак вызвало неоднозначную реакцию у американцев. Республиканцы раскритиковали президента США за мягкотелость. Между тем, многие аналитики и специалисты по внешней политике назвали такой поход «осмотрительным и взвешенным».
«Это демонстрирует нашу готовность рассмотреть возможные военные действия и внушает доверие в нас тем, кто ждёт от США дальнейших шагов, в частности, применения силы. Это даёт нам возможность применять политические рычаги, на мой взгляд, необходимые», — уверен бывший посол США в Ираке Залмай Халилзад. «Необходимо было показать, что мы готовы обеспечить дополнительную моральную и материальную поддержку правительству Ирака в это непростое для страны время. На мой взгляд, сейчас важно остановить наступление боевиков группировки “Исламское государство Ирака и Леванта” и вернуть захваченные ими территории», — считает бывший заместитель госсекретаря США Джон Негропонте.
Спустя 11 лет после начала войны в Ираке, американцы не хотят ввязываться в новый конфликт. Последние опросы показали, что внешнюю политику Обамы на сегодняшний день поддерживают только 37 процентов жителей США.
«Американцы категорически против любого нового вмешательства США в конфликт в Ираке. Эта позиция позволила Обаме занять пост президента. Его решение иракского кризиса пока отражает эту позицию. Впрочем, что бы он ни делал, проблемы Ирака не исчезнут, или ухудшатся».
Обама также заявил накануне о готовности США к нанесению точечных ударов по экстремистам группировки ISIS . «Вооруженные силы США при определенных обстоятельствах готовы к адресным военным действиям. Если это будет необходимо сделать, то я проведу консультации с Конгрессом США, а также лидерами в Ираке и в регионе», – сказал президент США.
Ситуация в Ираке резко ухудшилась в последние дни, когда боевики группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» (ISIS) захватили крупные города Мосул и Тикрит и заявили о намерении развернуть наступление на Багдад. Иракские военнослужащие бежали из этих районов под напором сил экстремистов, многие военные были захвачены в плен и казнены боевиками. По некоторым данным боевики расстреляли около 1000 солдат правительственной армии.