Ստամբուլում շարունակվել է Տրաբզոնի ժանդարմերիայի նախկին պետ Ալի Օզի դատը, որին կասկածում են 2007 թ. հունվարի 19-ին «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությանն առնչվող փաստերը թաքցնելու մեջ: Ինչպես գրում է akunq.net-ը, ինքը Օզը ներկա չի եղել նիստին: Նիստին չեն մասնակցել նաև Դինքի ընտանիքի փաստաբան Հասան Բաքիրչիօղլուն և Օզի փաստաբան Ալի Սուրմենը: Այդ պատճառով դատական նիստը կրկին հետաձգվել է, հաջորդ նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 11-ին:
Հունիսի 7-ին հաղորդագրություն տարածվեց, որ Թուրք պաշտոնյաները, որոնց մեղադրում են հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործում անփութության և թերանալու համար, կարող են կրկին պատասխանատվության կանչվել, քանի որ Ստամբուլի դատարանը չեղյալ է համարել նախորդ որոշումը: Նախորդ որոշման համաձայն Ստամբուլի նախկին նահանգապետ Էրգուն Գունգորը, Ստամբուլի ոստիկանության ղեկավար Ջելաեդդին Ջերան, Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզության նախկին պետ Ահմեդ Իլհան Գյուլերը և ևս 6 ոստիկաններ անմեղ ճանաչվեցին 2007 թ. սպանության գործով:
Ստամբուլի դատարանը խորհուրդ է տվել վերսկսել հետաքննությունը 9 մարդու հանդեպ՝ հետևելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշմանը: Դինքի ընտանիքի փաստաբան Հասան Բաքիրչիօղլուն հաստատել է, որ ներկայումս հետաքննությունը կարող է իրավաբանորեն վերսկսվել, գրում է Hurriyet Daily News-ը:
Սպանության գործով գլխավոր մեղադրյալ Էրհան Թունջելն ազատ արձակվեց Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հրամանով մարտի 11-ին:
«Էրգենեկոնի» և «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործերով նոր դատախազ նշանակվեց Մուրատ Ինամը, որը փոխարինեց Մուամմեր Աքաշին, որին հեռացրեցին պաշտոնից 2014 թվականի հունվարին: Ինամն արդեն ստացել է գործերի բոլոր նյութերը:
Աքաշը հեռացվեց պաշտոնից, քանի որ մտադիր էր ընդլայնել կոռուպցիայի համար մեղադրվող պաշտոնյաների ցուցակը և քանի որ ինքն էր արտոնել «Մեծ կաշառքի» գործով ձերբակալությունները: Ստամբուլի ոստիկանապետ Սելամի Ալթինոկն այն ժամանակ հրաժարվեց կատարել դատախազի արտոնած ձերբակալությունները: Մուամմեր Աքաշը հունվարի 16-ին նշանակվեց աշխատանքի գլխավոր դատախազ Թեքիրդակի գրասենյակում Թուրքիայի Դատավորների ու դատախազների գերագույն խորհրդի որոշմամբ:
2012 թվականի հունվարի 17-ին դատարանը մեղավոր ճանաչեց 19 մարդու «ահաբեկչական կազմակերպության անդամներ» մեղադրանքով: Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, անմիջական հանցագործ Օգյուն Սամասթը՝ 23 տարվա ազատազրկման: Մեղադրյալներն անցնում էին Թուրքիայի ՔՕ 220 հոդվածով՝ սպանության կազմակերպում ու իրագործում:

20 Июнь 2014 - 08:53 AMT
В Стамбуле продолжился суд над бывшим начальником жандармерии Трабзона Али Озом, которого подозревают в сокрытии фактов, касающихся убийства главного редактора газеты Agos Гранта Динка 19 января 2007 года. Как пишет akunq.net, сам Оз не присутствовал на заседании. На заседании не было также адвоката семьи Динк Хасана Бакирчиоглу и адвоката Оза Али Сурмена. По этому случаю судебное заседание вновь было отложено. Следующий суд назначен на 11 сентября.
7 июня сообщалось, что турецкие чиновники, обвиненные в небрежности и халатности по поводу убийства главного редактора армяно-турецкой газеты Agos Гранта Динка могут быть снова привлечены к ответственности, так как суд Стамбула отменил предыдущее постановление. В прошлом решении бывший вице-губернатор Стамбула Эргун Гунгор, глава стамбульской полиции Джелаэттин Джерра, экс-начальник разведки полиции Стамбула Ахмет Илхан Гюлер и еще 6 полицейских были признаны непричастными к убийству 2007 года, а также экс-глава жандармерии Трабзона Али Оз.
Суд Стамбула порекомендовал возобновить расследование против 9 человек, следуя решению Европейского суда по правам человека (ECHR). Адвокат семьи Динк Хасан Бакирчиоглу подтвердил, что в настоящее время юридически возможно возобновление расследования.
В марте 2014 года экс-глава полицейской разведки был обвинен в «халатности» в связи с убийством Гранта Динка и отстранен от работы после длительного внутреннего расследования, хотя административный суд первоначально отклонил требования по его отставке. Судебные инспекторы якобы установили, что уничтоженная информация может быть связана с периодом, когда Динк был убит после получения угроз.
Эрхан Тунджел, один из главных фигурантов по делу об убийстве главного редактора газеты Agos Гранта Динка, был освобожден по приказу президента Турции Абдуллы Гюля 11 марта.
17 сентября 2013 года в Стамбуле возобновился суд над подозреваемым в подготовке убийства Гранта Динка Эрханом Тунджелем. Суд выдал ордер на арест бывшего полицейского информатора и проходящего по делу об убийстве главного редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка Эрхана Тунджела. Тунджел был освобожден по первому вердикту суда по убийству Гранта Динка.
Новым прокурором по делу об «Эргенекон» и убийству главного редактора газеты Agos Гранта Динка назначен Мурат Инам, сменивший Муаммера Аккаша, отстраненного от должности в январе 2014 года. Аккаш был отстранен от должности из-за того, что намеревался расширить список подозреваемых в коррупции чиновников и был прокурором, санкционировавшем аресты по делу «Большая взятка».К суду вновь привлекаются 18 подозреваемых, из которых Эрхан Тунджел и Эрсин Йолчу были оправданы на первом заседании.