Ըստ որոշ տվյալների, Սահակաշվիլին իր նախագահության վերջին ամիսներին Վրաստանի մի մասը Թուրքիային է տվել: Փորձագետները կարծում են, որ այդ նվերը յուրօրինակ վարձատրություն է Թուրիքայի և ԱՄՆ հետ Ռուսաստանի դեմ ռազմական և ռազմավարական դաշինքի համար:
Հունիսի սկզբին ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություններ հայտնվեցին այն մասին, որ Վրաստանի տարածքի մի մասը անհայտ պատճառներով անցել է Թուրքիային: «Կովկասի վեստնիկը» գրում է, որ առաջինն այդ մասին իմացան աջարական Կիրնատի գյուղի բնակիչները: Դաշտային աշխատանքների դուրս եկած գյուղացիներին կանգնեցրել են անսպասելի հայտնված թուրք սահմանապահները ծառայողական շների հետ: Նրանք հայտարարել են, թե գյուղացիները գտնվում են թուրքական հողում և հրամայել են նրանց հեռանալ: Սեփական աղբյուրի վրա հղումով, պարբերականը պնդում է, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին ընտրություններում պարտվելուց առաջ Թուրքիային է վաճառել Վրաստանի Կիրնատի գյուղի մերձակա դաշտերը խորհրդանշական 1 լարի գումարով:
Թե որքանով է այդ տեղեկատվությունը հավաստի, դժվար է դատել, սակայն ակնհայտ է, որ Թուրքիան բոլոր անհրաժեշտ լծակներն ունի ստիպելու համար Սահակաշվիլիին դիմել այդ կասկածելի գործարքին: Նման լծակներից մեկը Վրաստանի մասնակցությունն է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարի կառուցմանը: Այն նախատեսված է ադրբեջանական նավթը թուրքական Ջեյհան նավահանգիստ տեղափոխելու համար, որը գտնվում է Միջերկրական ծովի ափին: Այդ նախագիծը կարևոր աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունի: Նավթամուղի շինարարության հիմնական նպատակը Ռուսաստանը շրջանցող նավթամուղի ստեղծումն է դեպի համաշխարհային շուկաներ Ադրբեջանից, իսկ հետո նաև Ղազախստանից: Սա առաջին նավթամուղն է ԱՊՀ-ում, որը շրջանցում է Ռուսաստանը և կառուցվել է ԱՄՆ ու Մեծ Բրիտանիայի անմիջական մասնակցությամբ:
Նավթամուղից բացի կառուցվում է նաև Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին: «Ստեղծվում է տրանսպորտային միջանցք: Հասկանալի է, որ այն ունի աշխարհառազմավարական նշանակություն,-ասում է Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի Ռազմաքաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովը:-Անհրաժեշտության դեպքում այդ միջանցքով կարող են հեշտությամբ շարժվել ՆԱՏՕ-ի զորքերը: Եթե Ռուսաստանը հակամարտություն ունենա ՆԱՏՕ-ի հետ, նրանք կկարողանան արագ տեղափոխել զորքերը, անջատելով մեր տարածքից ռուսական ռազմակայանը Հայաստանում»: Որպես հաստատում Ալեքսանդրովը բերում է ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցչի խոսքը, որը 2003-ին ասել է թե դաշինքի զորքերը, հավանաբար, պաշտպանության տակ կառնեն Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարը: «Հետո, ճիշտ է, նրանք այլևս հրապարակավ չեն արտահայտվել այդ հարցի շուրջ»,-ասում է փորձագետը:
Ուստի, շարունակում է Ալեքսանդրովը, Սահակաշվիլին աշխատում էր առավելագույնս կապեր հաստատել Թուրքիայի հետ: «Նա բացեց նրանց առջև սահմանը Աջարիայում և փաստացի թույլատրեց թուրքական բիզնեսին ազատ առևտուր անել երկրում,-ասում է քաղաքագետը:-Դա արվում էր արևմտյան հովանավորների հուշումով, ստեղծելու համար Թուրքիա-Վրաստան-Ադրբեջան միջանցքը: Ալեքսանդրովը կարծում է, որ Թուրքիան կարող էր օգտվել Արևմուտքից Սահակաշվիլիի կախյալ վիճակից և ճնշում գործադրել նրա վրա տարածքների հարցում, և վերջինս ստիված է եղել համաձայնվել, չփչացնելու համար հարաբերությունները, գրում է «Արգումենտի ի ֆակտին»:
Չնայած Արևմուտքի հովանավորությամբ իրականացվող համագործակցությանը, Վրաստանի ու Թուրքիայի հարաբերություններն անամպ չեն եղել: «Մի կողմից, թուրքերը միշտ ճանաչել են Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ,-ասում է ռուս փորձագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը,-սակայն, մյուս կողմից, թուրքերի համար միշտ բաց է եղել «աբխազական պատուհանը»: Փորձագետը պարզաբանում է, որ Թուրքիան, շրջանցելով Թբիլիսիին, սերտ առևտրային հարաբերություններ ուներ Աբխազիայի հետ, դա շատ էր նյարդայնացնում վրացական ղեկավարությանը: «Բազմաթիվ սկանդալներ եղան, կապված թուրքական բեռնանավերի արգելանքի հետ, եղել է և գործակցություն Աբխազիայի շրջափակման ժամանակ»,-ասել է Մարկեդոնովը: Նա հավելել է, որ առևտրային հարաբերոթյունները Թուրքիայի ու Աբխազիայի միջև շարունակվում են մինչ օրս: Ինչ վերաբերում է վրացական տարածքի մի մասը Թուրքիային վաճառելու հնարավորությանը, Մարկեդոնովը չի բացառում, որ դա ճիշտ է: «Սահակաշվիլիից կարելի էր նման բան ակնկալել: Նա հակված է արտառոց արարքների,-նշում է փորձագետը:- Հեռանկարում ռուսական ուղղության դեմ դաշնակից ստանալու միտումով նա կարող էր նաև նման քայլի գնալ»:

По некоторым данным, Саакашвили в последние месяцы своего президентства отдал Турции часть грузинской территории. Эксперты полагают, что этот подарок мог стать платой за военно-стратегический союз Грузии с Турцией и США против России.
В начале июня в СМИ появилась информация о том, что часть территории Грузии по неизвестным причинам отошла к Турции. «Вестник Кавказа» пишет, что первыми об этом узнали жители аджарского села Кирнати. Крестьяне, вышедшие на полевые работы, были остановлены внезапно появившимися турецкими пограничниками со служебными собаками. Пограничники заявили, что крестьяне находятся на турецкой земле, и приказали им удалиться. Со ссылкой на свой источник издание утверждает, что экс-президент Грузии Михаил Саакашвили незадолго до поражения его преемника на выборах продал Турции кирнатские поля Грузии за символическую сумму в 1 лари.
Насколько эта информация достоверна, судить сложно, но очевидно, что Турция располагала всеми необходимыми рычагами для того, чтобы заставить Саакашвили пойти на эту сомнительную сделку. Один из таких рычагов — это участие Грузии в строительстве трубопровода Баку — Тбилиси — Джейхан. Он предназначен для транспортировки азербайджанской нефти к турецкому порту Джейхан, расположенному на берегу Средиземного моря. Этот проект имеет важное геополитическое значение. Основная цель строительства нефтепровода — создать независимый от России путь транспортировки нефти из Азербайджана (а впоследствии и Казахстана) на мировые рынки. Это первый нефтепровод в СНГ, проложенный в обход России и при непосредственном участии США и Великобритании.
Кроме трубопровода, идет также строительство железной дороги Баку — Тбилиси — Карс. «Создаётся транспортный коридор. Понятно, что он имеет геостратегическое значение, — говорит ведущий эксперт центра военно-политических исследований МГИМО Михаил Александров. — В случае необходимости по этому коридору могут легко выдвигаться войска НАТО: если у России будет конфликт с Североатлантическим альянсом, они могут быстро перебросить войска, отрезав российскую базу в Армении от нашей территории». В подтверждение Александров приводит слова представителя НАТО, который в 2003 году обмолвился о том, что войска альянса, возможно, возьмут под охрану трубопровод Баку — Тбилиси — Джейхан. «Потом, правда, они больше не высказывались публично на эту тему», — говорит эксперт.
Поэтому, продолжает Александров, Саакашвили старался максимально наладить отношения с Турцией. «Он открыл для них границу в Аджарии и фактически разрешил турецкому бизнесу свободную торговлю в стране, — говорит политолог. — Это делалось по наводке западных кураторов, чтобы создать коридор Турция — Грузия — Азербайджан». Александров полагает, что Турция могла воспользоваться зависимостью Саакашвили от Запада и оказать на него давление по вопросу территории, и ему пришлось согласиться, чтобы не портить отношения, пишет АиФ.
Несмотря на геополитическое сотрудничество под эгидой Запада, отношения Грузии и Турции не были безоблачны. «С одной стороны, турки всегда признавали территориальную целостность Грузии, — говорит доцент кафедры регионоведения и внешней политики РГГУ Сергей Маркедонов, — но при этом у турок всегда было отрыто «абхазское окно». Эксперт поясняет, что Турция в обход Тбилиси поддерживала торговые отношения с Абхазией, и это очень раздражало грузинское руководство. «Была масса скандалов, связанных с задержанием турецких сухогрузов, которые курсировали между территорией Турции и Абхазией, было взаимодействие и во время блокады Абхазии», — говорит Маркедонов. Он добавляет, что торговые отношения между Турцией и Абхазией продолжаются и сейчас. Что касается предполагаемой продажи Турции части грузинской территории, Маркедонов не исключает, что это правда. «От Саакашвили можно было ожидать чего-нибудь подобного: он склонен к эпатажным выходкам, — отмечает эксперт. — Чтобы заполучить себе в перспективе союзника на российском направлении, он вполне мог пойти на такой шаг».