«Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորման սունի գրոհայինները վերջին երկու օրում հսկողության տակ են առել արդեն չորրորդ քաղաքը Անբար գավառում: Ռուտբա քաղաքը գտնվում է Հորդանանի հետ սահմանից դեպի արևելք 150 կմ հեռավորության վրա:
Ավելի վաղ Բաղդադի վրա հարձակման ժամանակ նրանք վերցրել էին Սիրիայի հետ սահմանակից մի քաղաք և երկու բնակավայր Իրաքի արևմուտքում: Բացի այդ, գրոհայինները երկու սահմանակետ են գրավել, մեկը Հորդանանի հետ սահմանին, մյուսը՝ Սիրիայի, հայտնում է ВВС-ին:
Ըստ Իրաքի իշխանությունների, ջիհադականները ձգտում են գրավել ամբողջ Անբար գավառը առավելապես սունի բնակչությամբ:
Կիրակի օրը կառավարությունը Բաղդադում հայտնեց, որ Տիկրիտ քաղաքի վրա ավիահարվածների արդյունքում սպանվել է 40 գրոհային, սակայն, ըստ ականատեսների, լիցքավորման կայանի ուղղությամբ հարվածի հետևանքով նաև բազում խաղաղ բնակիչներ են զոհվել:
Հանդես գալով Կոնգրեսում՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ «ISIS-ի բռնության գաղափարախոսությունը սպառնում է ոչ միայն Իարքին, այլ ամբողջ տարածաշրջանին»: Ստեղծված իրավիճակը նա անվանել է կրիտիկական և կոչ է արել Իրաքի առաջնորդներին «հաղթահարել միջկրոնական տարաձայնություններն ու կառավարություն ձևավորել, որը միասնական կլինի իր ժողովրդի ձգտումներն իրագործելու հարցում»:
Ավելի վաղ Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլա Ալի Համենեին դատապարտեց հնարավոր ամերիկյան միջամտությունն Իրաքում՝ նշելով, որ ԱՄՆ գլխավոր խնդիրն է պահպանել Իրաքն իր ազդեցություն գոտում: «Գլխավոր վեճն Իրաքում նրանց միջև է, ով ցանկանում է միանալ ամերիկյան ճամբարին, և նրանց, ով ուզում է անկախ տեսնել Իրաքը»,-հայտարարել է Իրանի հոգևոր առաջնորդը՝ ժխտելով միջդավանական թշնամանքի խնդիրը:
Իրանի ներքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) ահաբեկչական խմբավորումը սպառնալիք է ոչ միայն մերձավորարևելյան տարածաշրջանին, այլ ամբողջ աշխարհին: Նա կոչ է արել որոշ երկրների խուսափել քաղաքական շահարկումներից: Անդրադառնալով Իրաքի իրավիճակին՝ Զարիֆը հաստատել է, որ Իրաքի կառավարությունն ու ժողովուրդը կարող են դիմակայել ահաբեկչական խմբավորումներին, որոնք մերժված են հանրության բոլոր շերտերի կողմից, հայտնում է SANA գործակալությունը:
Իրաքի իշխանությունները նաև խոստովանել են, որ իրենց զորքերը, կորուստներ կրելով, թողել են սահմանային անցումը Կաիմ քաղաքի մոտ Սիրիայի հետ սահմանին: Ըստ ջիհադականների, կայազորների զինվորները, այդ թվում հրամանատարական կազմը, փախել են, թողնելով զենքն ու սպառազինությունը:
Իրաքի զինվորականներն իրենց հերթին պնդում են, որ դա «մարտավարական նահանջ է եղել վերախմբավորման նպատակով»: Այժմ սահմանակետի գրավումը թույլ կտա գրոհայիններին անարգել զենք տեղափոխել ու այլ բեռներ մարտական գործողությունների վայր:
Մինչդեռ Բաղդադում մտավախություն ունեն, որ բանակը չի կատարում իր խնդիրը, և որ խմբավորման գրոհայինները շատ ավելի պատրաստված, զինված ու փորձառու են, քան ենթադրվում էր: Նրանք հուսալի բազաներ ունեն, այդ թվում նաև Սիրիայում, որոնց բարդ է հարվածներ հասցնել՝ չվնասելով խաղաղ բնակիչներին:
Ըստ ԱՄՆ նախագահի, Իրաքի վարչապետ Նուրի Մալիքին ինքն է սպառնալիքի տակ դրել երկրի անվտանգությունը՝ անտեսելով սունիների կարծիքն ու առաջ տանելով շիա մեծամասնության շահերը:

Боевики-сунниты группировки «Исламское государства Ирака и Леванта» (ISIS) взяли под свой контроль четвертый за два дня город в провинции Анбар на западе Ирака. Город Рутба находится в 150 километрах к востоку от границы с Иорданией.
Ранее в ходе наступления на Багдад они взяли под контроль один пограничный с Сирией город и два населенных пункта на западе Ирака. Кроме того, боевики захватили два пограничных поста: один на границе с Иорданией, другой – с Сирией, передает ВВС.
По словам иракских властей, джихадисты стремятся захватить всю провинцию Анбар с преимущественно суннитским населением.
В воскресенье правительство в Багдаде сообщило о том, что в результате авиаударов по городу Тикрит, который находится в руках боевиков, было убито 40 боевиков, однако по словам очевидцев, от удара по заправочной станции погибло много местных жителей.
Выступая в Каире, госсекретарь США Джон Керри заявил, что «идеология насилия ИГИЛ угрожает не только Ираку, но и всему региону».
Он назвал сложившуюся ситуация критической и призвал лидеров Ирака «преодолеть межконфессиональные разногласия и сформировать правительство, единое в своем стремлении прислушаться и исполнить чаяния своего народа».
Ранее верховный лидер Ирана Аятолла Али Хаменеи осудил возможность американского военного вмешательства в Ираке, подчеркнув, что главной задачей США остается сохранение Ирака в сфере своего влияния. «Главный раздор в Ираке происходит между теми, кто хочет присоединиться к американскому лагерю, и теми, кто хочет видеть Ирак независимым», – заявил духовный лидер и Ирана, отметая проблему межконфессиональной вражды.
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что террористическая группировка «Исламское государство Ирака и Леванта», связанная с организацией «Аль-Каида», представляет угрозу не только Ближневосточному региону, но и всему миру. Он призвал определенные страны избегать политических спекуляций в использовании разного рода преступных террористических группировок.
Касаясь ситуации в Ираке, Зариф подтвердил, что правительство и народ Ирака в силах противостоять террористическим группировкам, которые отвергают все слои иракского общества, сообщает агентство SANA.
Иракские власти также признали, что их войска, понеся потери, оставили пограничный переход близ города Каим на границе с Сирией. По словам джихадистов, солдаты военных гарнизонов, в том числе охрана командного центра, бежали, бросив оружие и снаряжение.
В свою очередь представители иракских военных утверждают, что это было «тактическое отступление с целью перегруппировки». Теперь захват пограничного пункта позволит боевикам беспрепятственно транспортировать вооружения и другие грузы к местам боевых действий.
Между тем в Багдаде растут опасения, что армия не справляется со своей задачей, и что боевики ISIS оказались куда более подготовленными, оснащенными и опытными, чем предполагалось ранее. У них имеются надежные базы, в том числе на территории Сирии, по которым будет весьма сложно наносить удары, не причиняя вреда мирным жителям.
По мнению Барака Обамы, премьер-министр Ирака Нури Малики сам поставил под угрозу безопасность своей страны, проигнорировав мнение суннитов и проводя политику в интересах шиитского большинства.
Ситуация в Ираке резко ухудшилась в последние дни, когда боевики группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» (ISIS) захватили крупные города Мосул и Тикрит и заявили о намерении развернуть наступление на Багдад. Иракские военнослужащие бежали из этих районов под напором сил экстремистов, многие военные были захвачены в плен и казнены боевиками.