Հունիսի լույս 22-ի գիշերը բարձրացած փոթորիկը, որը չդադարեց ամբողջ օրը, պատառոտել է Ադրբեջանի գլխավոր դրոշը Բաքվի դրոշի հրապարակում:
Ինչպես գրում է Contact.az-ը, վայրկյանում 35-40 մետր արագության հասնող քամու հարվածներից ֆուտբոլի դաշտի մեծություն ունեցող դրոշը պատառոտվեց, իսկ հետո պոկվեց ձողից: Միջադեպը տեղի է ունեցել առավոտյան, այն նկարահանել են տեղի բնակիչները:
Ընդ որում, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, «սա արդեն երկրորդ նման միջադեպն է»: «Առաջին անգամ դրոշը նույնպես պատառոտվեց մոտ երկու տարի առաջ ուժեղ քամու ժամանակ: Որից հետո ուժեղ քամու ժամանակ դրոշն իջեցնում էին: Հավանաբար, այս անգամ հրապարակի ղեկավարությունն ուշադրություն չէր դարձրել եղանակի կանխատեսմանը»: Իրականում, չնայած «երկրորդ միջադեպի» մասին հաղորդագրություններին, սա, առնվազն, արդեն վեցերորդ նման միջադեպն է կապված «ադրբեջանական ժողովրդի հպարտության»՝ հսկայական դրոշի հետ:
2007 թվականի դեկտեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ Բաքվի Պետական դրոշի հրապարակի հիմնարկեքը, որտեղ տեղադրվեց Ադրբեջանի ամենամեծ դրոշը: Ամերիկյան Trient Support ընկերության հեղինակած նախագիծն իրագործեց ադրբեջանական Azenko ընկերությունը: Հրապարակի կառուցման համար ծախսվեց 35 մլն դոլար Ադրբեջանի պետբյուջեից:
2010 թ, սեպտեմբերի 1-ին՝ հրապարակի բացման հաջորդ օրը, 350 կգ քաշ ունեցող դրոշն իջեցվեց՝ պատռվելով ուժեղ քամուց: Այն ժամանակ գրանցվեցին նաև ձողի վտանգավոր տատանումներ՝ հարկ եղավ տարհանել մոտակա տների բնակիչներին:
Եվս մեկ «տհաճ« փաստ տեղի ունեցավ 2011 թ. մարտի 23-ին: Ուժեղ քամին պատառոտում էր դրոշը մոտ 14 ժամ, երբ դրոշը կիսով չափ իջեցվեց, այն արդեն ցնցոտիի էր վերածվել: Ոստիկանությունը շրջափակեց հրապարակը և բոլոր մերձակա փողոցները, մինչև որ, հանվեց այն, ինչ մնացել էր պետական դրոշից: Վերջին խոշոր արտակարգ դեպքը դրոշի հետ կապված տեղի ունեցավ ապրիլի 9-ի երեկոյան: Ըստ վարկածներից մեկի, դրոշը ճղվեց սաստիկ քամու պատճառով, մեկ այլ վարկածով՝ խնդիրը գործվածքն է, որից կարված է դրոշը:

Штормовой ветер, начавшийся в ночь на 22 июня и не прекращающийся весь день, порвал главный флаг Азербайджана на площади флага Баку.
Как пишет Contact.az, шквалы ветра скоростью 35-40 метров в секунду стали причиной того, огромный флаг размером в футбольное поле и весом 350 кг. начал расходится по швам, а затем и вовсе сорвался с флагштока. Инцидент случился в утренние часы и был зафиксирован на видео местными гражданами.
При этом азербайджанские СМИ сообщают, что «это уже второй подобный инцидент»: «Первый раз флаг также порвался во время сильного ветра около двух лет назад. После чего, во время сильных ветров флаг опускали вниз. Видимо, в этот раз руководство площади флага не обратило внимания на прогноз погоды».
На самом деле, несмотря на сообщение о «втором» инциденте, это уже, по крайней мере, шестое ЧП с гордостью азербайджанского народа – самым большим флагом.
30 декабря 2007 года был заложен фундамент основной азербайджанской Площади государственного флага в Баку, на которой был установлен самый большой флаг Азербайджана. Проект, подготовленный американской компанией Trient Support, реализовала азербайджанская компания Azenko. На строительство Площади государственного флага было потрачено $35 миллионов из госбюджета Азербайджана.
?Через день после открытия площади 1-го сентября 2010 года разодранный из-за сильного ветра 350-килограммовый флаг был спущен. Та же ситуация повторилась еще дважды. Также были зафиксированы опасные колебания флагштока, на котором держится символ азербайджанского государства. Тогда пришлось даже эвакуировать жителей близлежащих домов.
Еще одна «неприятность» с флагом случилась 23 марта 2011 года. Сильный ветер раздирал флаг примерно до 14 часов. Когда флаг был уже наполовину спущен, он был весь изодран в клочья. Полиция оцепила площадь и перекрыла все улицы, ведущие к ней, пока ответственные структуры полностью спустили то, что осталось от флага. Последнее крупное ЧП с флагом произошло вечером 9-го апреля. По одной из версий, флаг порвался в 5-ый раз из-за сильного ветра, по другой версии – проблема была в материи, из которой сшили флаг.