Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը (ՔԶԱԿ) հայտնել է, որ Սիրիայի հայտարարագրած քիմիական զենքի վերջին խմբաքանակը դուրս է բերվել երկրից ոչնչացման նպատակով:
ՔԶԱԿ գլխավոր տնօրեն Ահմեդ Ուզյումջյուն Հաագայում ասել է, որ 1300-տոննայանոց պաշարի վերջին 8 տոկոսը բեռնվել է նավերի վրա սիրիական Լաթակիայում հունիսի 23-ին:
Զենքը կբեռնեն ամերիկյան Cape Ray նավի վրա հետագայում ծովում ոչնչացնելու համար: Զենքի մյուս մասը կոչնչացվի ԱՄՆ, Ֆինլանդիայի ու Մեծ Բրիտանիայի տարածքում: Սիրիայի քիմիական զենքի պաշարների ոչնչացման գործողությունը պետք է ավարտվեր մինչև հունիսի 30-ը:
Ձգձգման պատճառ դարձան շարունակվող մարտական գործողություններն ու ապստամբ խմբավորումների հարձակման սպառնալիքները, գրում է ВВС-ին:
Ահմեդ Ուզյումջյուն հավելել է, որ քլորի ենթադրյալ կիրառման հետաքննությունը շարունակվում է: Հետաքննությունը տարվում է ՄԱԿ հետ համատեղ: Քլորը արդյունաբերական քիմիկատ է և չի մտնում այն զենքի ցանկի մեջ, որը Սիրիան համաձայնվել էր ոչնչացնել: Սակայն նրա կիրառումը որպես զենք կհակասեր նախագահ Ասադի ստորագրած կոնվենցիային:
Քիմիական զենքը Սիրիայում. Առանցքային պահեր
2013 թ. օգոստոսի 21՝ գրոհ քիմիական հարձակողական զենքի կիրառմամբ Դամասկոսի հարևանությամբ գտնվող Գուտա օազիսում:
2013 թ. սեպտեմբերի 14՝ ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը պայմանավորվեցին ոչնչացնել Սիրիայի քիմիական զենքը:
2013 թ. դեկտեմբերի 31՝ ամենաթունավոր քիմիական նյութերը դուրս բերելու սկզբնաժամկետը չի պահպանվել:
2014 թ. փետրվարի 4՝ ամենաթունավոր քիմիական նյութերը դուրս բերելու սկզբնաժամկետը կրկին չի պահպանվել:
2014 թ. ապրիլի 27՝ Սիրիայի քիմիական զենքի պաշարների ոչնչացման ժամկետը վերանայվել է:
2014 թ. հունիսի 30՝ Սիրիայի քիմիական զենքի պաշարների ոչնչացման վերջնաժամկետն է:
Սիրիան համաձայնեց ոչնչացնել իր քիմիական զենքի պաշարները, բախվելով ԱՄՆ ու նրա դաշնակիցների կողմից ռազմական ուժի կիրառման վտանգի հետ՝ ի պատասխան օգոստոսի 21-ի քիմիական գրոհի Դամասկոսի վրա: Զարին գազով լցոնված հրթիռներով հրթիռակոծության հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին: Վաշինգտոնը վստահ է, որ դա Ասադի կողմնակիցների ձեռքի գործն էր: Սիրիայի կառավարությունը մեղադրում է ապստամբներին քիմիական գրոհի համար:Համարվում է, որ Սիրիան ունի մոտ 1000 տոննա քիմիական նյութեր: Սիրիան չի միացել Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային: 1972 թվականին Դամասկոսը ստորագրեց կենսաբանական ու թունավոր նյութերի մշակումն արգելող կոնվենցիան, սակայն չի վավերացրել այն:Ռուսաստանը Սիրիային է փոխանցել 75 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկա զենքը դուրս բերելու համար: Ըստ ՔԶԱԿ-ի որոշման, ամբողջ քիմզենքը պետք է դուրս բերվեր Սիրիայի տարածքից մինչև 2014 թ. փետրվարի 5-ը և ոչնչացվեր մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը:

24 Июнь 2014 - 06:46 AMT
Международная организация по запрещению химического оружия (ОЗХО) сообщила, что последняя партия задекларированного Сирией химического оружия Сирии была вывезена из страны для уничтожения.
Генеральный директор ОЗХО Ахмет Узюмджю сообщил в Гааге, что последние 8% из 1300-тонного запаса были загружены на суда в сирийском порту Латакия 23 июня.
Оружие перегрузят на американское судно Cape Ray для последующего уничтожения в море. Другая часть оружия будет уничтожена на участках на территориях США, Финляндии и Великобритании. Операция по полному уничтожению запасов химического оружия Сирии должна была быть завершена к 30 июня.
Причиной задержек стали продолжающиеся боевые действия и угрозы нападения повстанческих группировок, пишет ВВС.
Ахмет Узюмджю добавил, что расследование предполагаемого применения хлора в ходе гражданской войне в Сирии продолжается. Расследование проводится совместно с ООН после того, как активисты опубликовали видео, обвиняющее режим президента Башара Асада в применении химических веществ. Хлор является промышленным химикатом и не входил в состав оружия, которое Сирия согласилась отдать на уничтожение. Но применение его в качестве оружия противоречило бы конвенции, подписанной президентом Асадом.
Химическое оружие Сирии: ключевые моменты
21 августа 2013 года: атака с применением химического оружия нападения в оазисе Гута вблизи Дамаска.
14 сентября 2013 года: США и Россия договорились об уничтожении химического оружия Сирии.
31 декабря 2013 года: первоначальный срок для вывоза самых опасных химических веществ из Сирии не соблюден.
4 февраля 2014 года: первоначальный срок для вывоза менее опасных химических веществ также не соблюден.