ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին խոստացել է աջակցել Իրաքի անվտանգության ուժերին՝ նշելով, սակայն, որ առաջին հերթին տեղացի առաջնորդները պետք է հաղթահարեն տարաձայնությունները երկրի ներսում հանուն պետության միասնության ու ամբողջականության: Քերին Բաղդադ է բերել Վաշինգտոնի ուղերձը. ԱՄՆ-ն պնդում է, որ ազգային միասնության կառավարություն ձևավորվի, որը կներկայացնի երկրի բոլոր համայնքների շահերը:
«Իրաքի ապագան առաջին հերթին կախված է Իրաքի առաջնորդների միավորվելու ու «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորմանը հակահարված հասցնելու կարողությունից»,-հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարը: ԱՄՆ-ն կարողացել է համոզել Իրաքի վարչապետ Նուրի ալ Մալիքիին նոր կառավարություն կազմավորել: Նրա կազմը պետք է հրապարակվի մինչև հուլիսի 1-ը: Պետքարտուղար Քերին հասկացրել է Բաղդադի իշխանություններին, որ ռազմական աջակցություն կցուցաբերվի միայն այն դեպքում, եթե սունի մահմեդականներին ևս թույլատրվի մասնակցել երկրի կառավարմանը: Քերին նաև խոստովանել է, որ Վաշինգտոնը պատասխանատու է Մերձավոր Արևելքի իրադարձությունների համար:
«Մեր աջակցությունը լուրջ ու տևական կլինի և, եթե Իրաքի առաջնորդները անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկեն երկրի միավորման համար, դա կտա անհրաժեշտ արդյունքը: Իրաքի անվտանգության ուժերը կկարողանան դիմակայել «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորմանը, կստիպեն հարգել Իրաքի ինքնիշխանությունը, հարգել Ամերիկան ու տարածաշրջանի կենսական շահերը»,-ասել է Քերին:
Մինչդեռ իրավիճակը հյուսիսային Իրաքում գնալով դուրս է գալիս վերահսկողությունից: Մասնավորապես, երկուշաբթի օրը սունի ծայրահեղականները գրավեցին նավթի վերամշակման երկրի խոշորագույն գործարանը Բայջիում: Գրոհայինների հետ բանակցություններից հետո բանակային հրամանատարությունը որոշեց հանձնել օբյեկտն առանց մարտի: Ինչպես հայտնում են տարածաշրջանային ԶԼՄ-ները, բուն քաղաքում ժողովրդական տոնախմբություն է բնակավայրի «ազատագրման» կապակցությամբ:
Քրդստանի վարչապետ Նեչիրվան Բարզանին հայտարարել է, որ կես տարի առաջ զգուշացրել է Բաղդադին ու ԱՄՆ-ին սունի խմբավորումների ներխուժման վտանգի մասին: NBC News-ին տված հարցազրույցում Բարզանին հայտարարել է, որ Քրդստանում լավ են իրազեկված «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման վտանգի մասին: Ըստ վարչապետի, քրդերը փորձում էին ստիպել Իրաքի վարչապետ Նուլի ալ Մալիքիին գործողություններ ձեռնարկել խմբավորման դեմ, մասնավորապես, հյուսիսային Մոսուլ քաղաքում, երբ սունի գրոհայինները հավաքեցին ուժերն Իրաքում, պայքարելով Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմի դեմ:
«Մենք առաջարկեցինք նրան համատեղ գործողություն անցկացնել դեռ վեց ամիս առաջ: Նա ուղղակի հրաժարվեց: Ըստ նրա, ամեն ինչ կարգին էր, խնդիր չկար»,-ասել է Բարզանին՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ին դիմելն արդյունք չտվեց: «Նրանք մեզ ասացին, որ ճնշում կգործադրեն Իրաքի հանդեպ և կզգուշացնեն Բաղդադին, բայց էլի ոչինչ տեղի չունեցավ»,-ասել է նա, հայտնում է Kurdistan.Ru-ն:
Քրդերը վերահսկում են հյուսիսային Իրաքի տարածքներն ըստ Իրաքի սահմանադրության: Վերջին շաբաթներին սունի գրոհայինները գրավել են հյուսիսային Իրաքի մեծ տարածքներ, մոտենալով քրդական տարածքներին: Նրանք հսկողության տակ են առել Մոսուլը և մյուս քաղաքները Բաղդադից դեպի հյուսիս: Շաբաթ օրը ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ գրոհայինները գրավել են Սիրիայի հետ սահմանային անցակետը:
NBC News-ին տված հարցազրույցում Բարզանին նաև հայտարարել է, որ Ալ Մալիքին պետք է հրաժարական տա: Քանի դեռ Մալիքին վարչապետ է, բարդ կլինի ելք գտնել Իրաքի ճգնաժամից:
Նա նաև մեկ անգամ ևս նշեց, որ պետական կառուցվածքի դաշնային ձևը սունիների, շիաների և քրդերի մասնակցությամբ, որոնք վերահսկում են սեփական տարածքները, հավանաբար, լավագույն տարբերակը կլինի որպես միասնական երկիր Իրաքը պահպանելու համար:

Госсекретарь США Джон Керри пообещал поддержку иракским силам безопасности, подчеркнув, однако, что прежде всего местные лидеры должны преодолеть разногласия внутри страны во имя единства и целостности государства. Керри привез в Багдад послание Вашингтона: США настаивают на формировании правительства национального единства, представляющего интересы всех общин страны.
«Будущее Ирака прежде всего зависит от способности иракских лидеров объединиться и всем вместе дать отпор группировке «Исламского государства Ирак и Леванта». Сделать это надо не на следующей неделе или через месяц, а прямо сейчас», – заявил госсекретарь США.
США смогли убедить премьер-министра Ирака Нури аль-Малики пойти на формирование нового правительства. Его состав должен быть объявлен до 1 июля. Госсекретарь Джон Керри дал понять властям в Багдаде, что военная поддержка в противостоянии с радикалами «Исламского государства Ирака и Леванта» будет оказана Соединенными Штатами только при условии допуска к управлению страной мусульман-суннитов. Керри также признал ответственность Вашингтона за происходящее сейчас на Ближнем Востоке.
«Наша поддержка будет самой серьезной и продолжительной, и, если иракские лидеры предпримут необходимые для объединения страны шаги, приведет к нужным результатам. Силы безопасности Ирака смогут противостоять ISIS более эффективно, заставят уважать суверенитет Ирака, уважать Америку и жизненно важные интересы региона», – сказал Джон Керри.
Тем временем, ситуация на севере Ирака с каждым все больше выходит из-под контроля Багдада. В частности, в понедельник суннитские радикалы захватили крупнейший в стране нефтеперерабатывающий завод в Байджи. После переговоров с лидерами мятежников армейское начальство решило сдать объект без боя. Как сообщают ближневосточные СМИ, на улицах самого города начались народные гуляния по случаю “освобождения” населенного пункта.
Между тем, премьер-министр Курдистана, Нечирван Барзани, заявил, что полгода назад он предупреждал Багдад и Соединенные Штаты Америки об угрозе суннитской вооруженной группировки в Ираке. В интервью NBC News Барзани заявил, что в Курдистане были хорошо осведомлены об опасности, исходящей от «Исламского государства Ирак и Леванта» (ISIS).
По словам премьера, курды пытались заставить премьер-министра Ирака, Нури аль-Малики, предпринять действия против ISIS – в частности, в северном городе Мосул, – когда суннитские боевики собрали свои силы в Ираке, борясь против режима президента Сирии Башара Асада.
«Мы предложили ему провести совместную операцию почти шесть месяцев назад. Он просто отказался от этого. По его словам, все было в порядке, не было никаких проблем, все было под контролем», – сказал Барзани, добавив, что обращение к США также не дало результатов. «Они сказали нам, что будут оказывать давление на Ирак и предупредят Багдад, но опять ничего не произошло»,- сказал он, передает Kurdistan.Ru.
Курды контролируют часть северного Ирака в соответствии с положениями, закрепленными в конституции Ирака. За последние несколько недель боевики ISIS заняли большие участки северного Ирака, придвинувшись к курдским территориям. Они контролируют Мосул и другие города и поселки к северу от Багдада. В субботу, СМИ сообщили, что боевики захватили пункт пересечения границы с Сирией.
В интервью NBC News Барзани также заявил, что аль-Малики должен уйти в отставку. Пока Малики является премьер-министром, будет сложно найти выход из иракского кризиса.
Он также еще раз подчеркнул, что федеративная форма государственного устройства, с суннитами, шиитами и курдами, контролирующими свои собственные территории, будет, вероятно, лучшим способ для выживания Ирака как единой страны.