Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն օրենք է ստորագրել, որով երկրի տարածքում բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիների կամ քաղաքացիություն չունեցող անձանց որոշ կատեգորիաների համար հեշտացվում է ՌԴ քաղաքացիություն ստանալը: «ՌԴ նախագահը ստորագրել է «Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիության մասին» դաշնային օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքը», որն ընդունվել էր 2014-ի հունիսի 11-ին և Դաշնության խորհրդի հավանությանն արժանացել հունիսի 18-ին»,- ասվում է Կրեմլի մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Օրենքը միտված է ՌԴ քաղաքացիության շնորհման պարզեցմանն օտարերկրյա քաղաքացիների կամ քաղաքացիություն չունեցող այն անձանց համար, որոնք բնակվում են երկրի տարածքում, գործարարներ են, ներդրողներ, որակյալ մասնագետներ, ՌԴ կրթական հաստատությունների շրջանավարտներ: Օրենքը նաև տարածվում է այն օտարերկրյա քաղաքացիների կամ քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա, որոնք մշտապես բնակվում են ՌԴ տարածքում և ճանաչվել են ռուսալեզու:
Վլադիմիր Պուտինը ևս մեկ օրենք է ստորագրել, համաձայն որի օտարերկրացի լրագրողները, որոնք եկել են աշխատելու ԶԼՄ-ներում, այլևս պարտավոր չեն տիրապետել ռուսերենին, իմանալ Ռուսաստանի պատմությունն ու ռուսական օրենսդրության հիմքերը:
Ինչպես պարզաբանում է Nia-rf.ru-ն, ՏՏ ոլորտի օտարերկրյա մասնագետներն ու այն ԶԼՄ-ների լրագրողները, որոնք ստեղծվել են հատուկ օտար լեզուներով տեղեկատվություն տարածելու համար, ավելի հեշտությամբ աշխատանք կգտնեն Ռուսաստանում:
Ըստ փոփոխությունների, նվազագույն աշխատավարձը նվազեցվել է 2 մլն ռուբլուց մինչև 1 մլն: Այժմ բաձրորակ մասնագետ է համարվում օտարերկրացին, որն ունի աշխատանքային փորձ, հմտություններ կամ նվաճումներ կոնկրետ ոլորտում, եթե նրա աշխատանքային գործունեութունը ՌԴ-ում ենթադրում է 1 և ավելի միլիոն ռուսական ռուբլի աշխատավարձ կամ պարգևատրում:
Գործատուն կամ ծառայությունների պատվիրատուն ինքն է գնահատում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավասությունն ու որակավորման մակարդակը և պատասխանատու է հնարավոր ռիսկերի համար:
Ապրիլի 21-ին նախագահ Պուտինը ստորագրել էր ՌԴ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական դրության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին փաստաթուղթը: Օրենքով՝ Ռուսաստանում ժամանակավոր կեցության կամ աշխատանքի համար դիմող օտարերկրացիները պարտավոր են հաստատել ռուսերենի իրենց իմացությունը, գրում է ITAR-TASS-ը:
Ապրիլի 16-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը հավանություն է տվել օրենքում նախատեսվող փոփոխություններին, որոնք կպարզեցնեն քաղաքացիության տրամադրումը ռուսալեզու հայրենակիցներին: Ավելի վաղ խորհրդարանի ստորին պալատում հավանության արժանացած փաստաթուղթը պարզեցնում է ՌԴ քաղաքացիության վերաբերյալ դիմումների քննության կարգն ու կրճատում է ժամկետը ռուսալեզու այն հայրենակիցների համար, որոնց «հարազատներն ու նախնիները բնակվել են Ռուսաստանի, Ռուսական կայսրության կամ ԽՍՀՄ տարածքներում՝ Ռուսաստանի Դաշնության ներկայիս պետական սահմանների շրջանակում»:
Քաղաքացիություն ստանալու համար պայման է վերաբնակեցումը և մշտական բնակության հաստատումը Ռուսաստանում, ինչպես նաև այլ պետության քաղաքացիությունից հրաժարվելը:
Օրենքի առանցքային դրույթ է համարվում արտերկրի քաղաքացիների կամ քաղաքացիություն չունեցող անձանց ռուսաց լեզվի կրողներ համարելը: Ըստ փաստաթղթի, անձը ռուսալեզու կարող է ճանաչվել համապատասխան հանձնաժողովում հարցազրույցից հետո, որը ձևավորում է ՌԴ ԴՄԾ-ն:
Հրաժարվելով այլ երկրի քաղաքացիությունից՝ Ռուսաստանում բնակվող օտարերկրացիները կարող են ՌԴ քաղաքացիություն ստանալ պարզեցված կարգով առանց պահպանելու ՌԴ տարածքում 5 տարի մշտական բնակության պահանջը բնակվելու իրավունքի հիման վրա և անհրաժեշտ մակարդակով ռուսաց լեզվին տիրապետելու հիման վրա: Բացի այդ նման քաղաքացիների համար նոր հիմք է առաջանում վիզաների տրամադրման համար՝ ռուսալեզու ճանաչված անձանց մուտքը ՌԴ պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստանալու նպատակով արագացնելու համար: Նշված անձանց վիզայի այդ տեսակը կտրամադրվի 1 տարով: Ռուսալեզու ճանաչված օտարերկրացիների համար երկարացվում է ՌԴ տարածքում ժամանակավոր կացության ժամկետը, եթե նրանք դիմում են ներկայացրել ՌԴ քաղաքացիություն կամ, բնակվելու իրավունք ստանալու համար: Բնակվելու իրավունք անձանց այս կատեգորիային տրվում է 3 տարի ժամկետով առանց ժամանակավոր կացության թույլտվություն նախապես ստանալու, սակայն չեղյալ է համարվում, եթե նշված անձը երկու տարում դիմում չի տվել ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու համար:
Ապրիլի 5-ին Ռուսաստանի Պետդուման միանգամից երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ ընդունեց օրինագիծը, որով ռուսալեզու հայրենակիցների համար ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու պարզեցված կարգ է սահմանվում: Ըստ նոր կարգի ՌԴ քաղաքացիության տրամադրման այսպես կոչված «պարզեցված» կարգը վերաբերում է այն անձանց, որոնք հանդիսանում են ռուսաց լեզվի կրողներ, եթե վերջիններս հրաժարվեն նախկին քաղաքացիությունից: Ընդ որում առաջարկվում է քաղաքացիությունից հրաժարվելու ավելի բարդ կարգ, քան գործողն է: ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու մասին որոշումը կախվածության մեջ է հայտնվում այն երկրից, որի քաղաքացիությունն ունի դիմողը: քաղաքագետ և հրապարակախոս Եգոր Խոլմոգորովը պարզաբանել է, թե հատկապես ով է կարող հավակնել ՌԴ քաղաքացիության: Առաջինը, ըստ նրա, ընդունված օրինագիծը «հույս է տալիս, որ օրենքի հետ կապված ամենահոռետեսական սպասումները կյանքի չեն կոչվի: Չէ՞ որ սկզբում ենթադրվում էր, որ քաղաքացիություն ստանալու իրավունք կստանան բոլոր նրանք, ում նախնիներն ապրել են նախկին Ռուսական կայսրության, նախկին ԽՍՀՄ տարածքում և այլն: Փաստորեն, դա սպառնում էր միլիոնավոր աշխատանքային ներգաղթյալների օրինականացմամբ»: «Սակայն արդյունքում այդ դրույթը շտկվեց և այժմ խոսքը գնում է միայն նրանց մասին, ում նախնիներն ապրել են ներկայիս Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում: Եթե, օրինակ, նախնիներն եղել են Վլադիմիրի շրջանից, բայց հետո տեղափոխվել Միջին Ասիա, ապա մարդը ստանում է համապատասխան իրավունքներ, իսկ եթե տասը սերունդ ապրել է Բուխարայում կամ Սամարկանդում, ապա փաստը, որ այդ տարածքները ժամանակավորապես հայտնվել են Ռուսական կայսրության կամ ԽՍՀՄ տարածքում, ոչ մի կերպ չի ազդում քաղաքացիություն ստանալու իրավունքի վրա»,- ասել է Խոլմոգորովը:

24 Июнь 2014 - 08:57 AMT
Иностранным предпринимателям будет проще получить гражданство РФ, а журналистам и айтишникам – устроиться на работу
Президент России Владимир Путин подписал закон, который упрощает прием в гражданство РФ отдельных категорий иностранных граждан и лиц без гражданства, если они проживают на территории страны. «Президент России Владимир Путин подписал федеральный закон «О внесении изменений в федеральный закон «О гражданстве Российской Федерации», принятый Государственной думой 11 июня 2014 года и одобренный Советом федерации 18 июня»,— говорится в сообщении пресс-службы Кремля. Отмечается, что закон направлен на упрощение порядка приема в российское гражданство иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих на территории страны, являющихся предпринимателями, инвесторами, квалифицированными специалистами, выпускниками российских образовательных организаций профессионального образования. Также закон распространяется на иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории России и признанных носителями русского языка.
Владимир Путин подписал еще один закон, согласно которому иностранные журналисты, приехавшие работать в СМИ, больше не обязаны владеть русским языком, знать историю России и основы российского законодательства.
Как поясняет Nia-rf.ru, иностранным специалистам в сфере информационных технологий и журналистам из СМИ, учрежденных специально для распространения информации на иностранных языках, будет проще устроиться на работу в России.
Согласно внесенным изменениям минимальный размер оплаты труда снижен с 2 млн руб. до 1 млн. Кроме того, теперь иностранные журналисты теперь не обязаны подтверждать владение русским языком, знание истории и основ законодательства России при подаче заявления о выдаче разрешения на работу. Эта норма распространяется на сотрудников организаций, которые занимаются выпуском СМИ на иностранных языках.
Теперь, высококвалифицированным специалистом признается иностранный гражданин, имеющий опыт работы, навыки или достижения в конкретной области деятельности, если условия его трудовой деятельности в Российской Федерации предполагают получение им заработной платы (вознаграждения) в размере одного и более миллионов рублей в год.
Работодатель или заказчик работ (услуг) самостоятельно осуществляют оценку компетентности и уровня квалификации иностранных граждан, которых они желают привлечь в качестве высококвалифицированных специалистов, и несут соответствующие риски.
21 апреля Владимир Путин подписал Федеральный закон «О внесении изменений в Федеральный закон «О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации», принятый Государственной Думой 4 апреля 2014 года и одобренный Советом Федерации 16 апреля 2014 года. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
Согласно закону, при обращении за получением разрешения на временное проживание или на работу иностранный гражданин обязан подтвердить владение русским языком, знание истории России и основ законодательства РФ.
В качестве такого доказательства будут приниматься сертификаты, дипломы и аттестаты государственного образца об образовании (на уровне не ниже общего), выданные образовательным учреждением на территории государства, входившего в состав СССР до 1 сентября 1991 года, и документы об образовании и квалификации, выданные лицам, успешно прошедшим государственную итоговую аттестацию на территории РФ с 1 сентября 1991 года.
В законе, одобренном в редакции согласительной комиссии, содержится перечень документов, необходимых для подтверждения уровня владения русским языком, в том числе четко прописан порядок получения соответствующего сертификата.
Владимир Путин также подписал Федеральный закон «О внесении изменений в Федеральный закон «О гражданстве Российской Федерации» и отдельные законодательные акты Российской Федерации». Федеральный закон принят Государственной Думой 4 апреля 2014 года и одобрен Советом Федерации 16 апреля 2014 года.