Հունիսի 24-ին ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում Թորբյորն Յագլանդը վերընտրվել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար: Նրա թեկնածության օգտին քվեարկել է 156 պատգամավոր, Գերմանիայի պատվիրակ Սաբինա Լոյտհոյսեր-Շնարենբերգը հավաքել է 93 ձայն: Ընդամենը քվեարկել է 249 պատգամավոր: Յագլանդը զբաղեցնում է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը 2009 թվականից: 2009-ին նա ընտրվեց Նորվեգիայի նոբելյան հանձնախմբի նախագահ: 2005-2009 թթ. Յագլանդը եղել է Ստորտինգի՝ Նորվեգիայի խորհրդարանի խոսնակ: Պաշտոնապես Թորբյորն Յագլանդը կսկսի իր աշխատանքը 2014 թվականի հոկտեմբերի 1-ին:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի ընտրությունները, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը և համատեղ բանավեճը «մահաբեր նավերի» ու Իտալիա զանգվածային խառը միգրացիոն հոսքերի աճը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի առանցքային իրադարձություններն են: ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանն աշխատանքը կսկսի հունիսի 23-ին և կավարտի հունիսի 27-ին: Օրակարգի մյուս հիմնական հարցերի թվում են զեկույցները ԶԼՄ-ներում բռնության նկարագրության ու խրախուսման մասին, ԵԽ Զարգացման բանկի աշխատանքում առաջացած խնդիրների մասին, Արևմտյան Սահարայում հակամարտության հանգուցալուծման գործում խորհրդարանական ավանդի մասին, ինչպես նաև «Եվրոպական ժողովրդավարության կատարելագործման մասին» զեկույցը: Վեհաժողովին ուղղված Նախարարների կոմիտեի հաղորդագրությամբ ելույթ ունեցավ կոմիտեի նախագահ, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ելույթ կունենա ԵԽԽՎ նիստում հունիսի 26-ին:
Եվրոպայի Խորհուրդը ստեղծվել է 1949 թվականի մայիս 5-ին և եվրոպական ամենահին և ամենամեծ կազմակերպություններից մեկն է, որին անդամակցում են 47 պետություններ և որը նպաստում է մարդու իրավունքների հիմնական սկզբունքների առաջխաղացմանը։ Կազմակերպությունը ձգտում է խթանել այդ ոլորտում անդամ-երկրների օրենսդրությունների նույնականացումը։ Իրավասու է մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակի փորձաքննություն անցկացնել կոնկրետ երկրում, ինչպես օրենսդրության, այնպես էլ գործնականում, օրենքների կիրառման առումով։ ԵԽԽՎ շրջանակում ընդունված որոշումները ուղեցույց են Նախարարների կոմիտեի և Եվրոպայի խորհրդի միջկառավարական հատվածների գործունեության համար, կառույցը խրախուսում է եվրոպական ազգերի միջև խորհրդարանական իրական համագործակցությունը՝ առավել մեծ Եվրոպայի կառուցմանը։

25 Июнь 2014 - 05:28 AMT
24 июня на летней сессии ПАСЕ Торбьёрн Ягланд переизбран Генеральным секретарем Совета Европы. За кандидатуру Ягланда проголосовали 156 делегатов, делегат от Германии Сабина Лойтхойссер-Шнарренбергер набрала 93 голоса. Всего голосовало 249 депутатов. Торбьёрн Ягланд занимает пост Генерального секретаря с 2009 года. В 2009 году он был избран председателем Норвежского нобелевского комитета. С 2005 по 2009 год Ягланд был спикером Стортинга (норвежский парламент). Официально Торбьёрн Ягланд начнет свою работу 1 октября 2014 года.
Выборы генерального секретаря Совета Европы, выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева и совместные дебаты о «лодках смерти» и о массовом наплыве в Италию смешанных миграционных потоков -ключевые события летней пленарной сессии ПАСЕ, которая пройдет в Страсбурге с 23 по 27 июня 2014 г. Среди других основных моментов повестки дня сессии ― доклады об отображении и поощрении насилия в СМИ, о проблемах в работе Банка развития Совета Европы и путях их решения, о парламентском вкладе в разрешение конфликта в Западной Сахаре, а также доклад «О совершенствовании европейской демократии: препятствия на пути к федеральной Европе». С сообщением Комитета министров в адрес Ассамблеи выступил его председатель, министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров.
Президент Украины Петр Порошенко выступит перед Парламентской ассамблеей Совета Европы (ПАСЕ) в четверг, 26 июня 2014 года.
Совет Европы — международная организация, содействующая сотрудничеству между всеми странами Европы в области стандартов права, прав человека, демократического развития, законности и культурного взаимодействия. Будучи основанным в 1949 году, Совет Европы является старейшей в Европе международной организацией. В его состав входят 47 государств, в которых проживают более 800 млн. человек, и Совет Европы является полностью самостоятельной организацией, не входящей в систему Европейского союза, объединяющего только 28 держав. В отличие от Евросоюза, Совет Европы не может издавать обязательные законы, однако эти две международные организации имеют некоторые общие символические атрибуты, например, гимн и флаг.
Наиболее известными органами Совета Европы являются Европейский суд по правам человека, действующий в соответствии с Европейской конвенцией о защите прав человека и основных свобод, и Комиссия Европейской фармакопеи.
Одним из самых значительных достижений Совета Европы считается разработка и принятие Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод.