25 Հունիս 2014 - 12:25 AMT
«Ալ Քայիդայի» սիրիական թևի ակտիվիստները՝ «Ջեբհաթ ան Նուսրան», միավորվել են «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորման գրոհայինների հետ՝ վերջիններիս հավատարմության երդում տալով Աբու Քամալ քաղաքում սիրիա-իրաքյան սահմանին, հայտնում է AFP-ն Մարդու իրավունքների պաշտպանության սիրիական դիտարկման կենտրոնի (Syrian Observatory for Human Rights) վրա հղումով:
Ըստ իրավապաշտպանների, այս փաստը նշանակալի իրադարձություն է, քանի որ այժմ իսլամիստները կարող են վերահսկել սահմանը երկու կողմից՝ Սիրիայի Աբու Քամալից և Իրաքի Էլ Քաիմեից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: «Նրանք մրցակիցներ են, սակայն երկու խմբավորումներն էլ բաղկացած են ջիհադականներից ու իսլամիստներից: Այդ քայլը կհանգեցնի լարվածության աճի մյուս ապստամբ խմբավորումների հետ տարածաշրջանում՝ ներառյալ իսլամիստներին»,-հայտարարել է իրավապաշտպանների ղեկավար Ռամի Աբդուրահմանը:
2014 թ. փետրվարին «Ալ Քայիդայի» հրամանատարությունը հայտարարեց, որ հրաժարվում է սատարել «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորմանը և կազմակերպության «մասնաճյուղ» դարձավ «Ջեբհաթ ան Նուսրան»: Դրանից հետո Սիրիայում պայքար ծավալվեց «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» և մյուս ընդդիմադիր խմբավորումների միջև: Սունիների այդ խմբավորումը, որը մինչև վերջերս Սիրիայում էր կռվում, հունիսին գլխավորեց Իրաքի հյուսիսային ու արևմտյան շրջանների գրոհը: «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորմանը միացան Իրաքի սունիները, որոնք դժգոհ էին Իրաքի վարչապետ Նուլի ալ Մալիքիի քաղաքականությունից, Սադդամ Հուսեյնի նախկին բանակի զինվորականները, մանր ահաբեկչական խմբավորումները:
Իրաքի և Սիրիայի իշխանությունները փորձում են կասեցնել «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման առաջխաղացումը, որը ձգտում է իր հսկողության տակ առնել նավթային ռեսուրսներով հարուստ մեծ տարածքները: Վերջին երեք շաբաթում այդ կազմավորման գրոհայինները սունիների ցեղերի ու իրաքյան նախկին զինվորականների աջակցությամբ կարողացան միանգամից մի քանի քաղաք գրավել Իրաքում, ինչպես նաև Սիրիայի ու Հորդանանի սահմանին:

Активисты сирийского крыла «Аль-Каиды» – «Джабхат ан-Нусра» – объединились с боевиками из группировки "Исламское государство Ирака и Леванта" (ISIS), принеся последним присягу на верность в городе Абу-Камаль на сирийско-иракской границе, передает AFP со ссылкой на Сирийский центр мониторинга по соблюдению за правами человека (Syrian Observatory for Human Rights).
По словам правозащитников, данный факт является знаковым событием, так как теперь исламисты могут контролировать границу по обе стороны – в сирийском Абу-Камале и иракском Эль-Каиме, передает РИА Новости. «Они являются соперниками, но обе группировки состоят из джихадистов и исламистов. Этот шаг приведет к росту напряженности с другими повстанческими группами в регионе, включая исламистов», – заявил руководитель правозащитников Рами Абдурахман.
В феврале 2014 года командование «Аль-Каиды» заявило об отказе в поддержке ISIS. Официальным отделением группировки стала «Джабхат ан-Нусра». После этого между ISIS и другими оппозиционными группировками развернулась борьба в Сирии. Суннитская группировка ISIS, воевавшая до последнего времени в Сирии, в июне возглавила наступление на северные и западные районы Ирака. К ISIS присоединились сунниты Ирака, недовольные политикой премьер-министра Ирака Нури аль-Малики, военные из бывшей армии Саддама Хусейна, мелкие террористические группировки.
Власти Ирака и Сирии пытаются остановить продвижение ISIS, которая стремится захватить под свой контроль обширную территорию, богатую нефтяными ресурсами. За последние три недели боевики ISIS при поддержке суннитских племен и бывших иракских военных сумели захватить сразу несколько городов Ирака, а также территории на границе с Сирией и Иорданией.