Իրաքի վարչապետ Նուրի ալ Մալիքին մերժել է ազգային միասնության կառավարության ձևավորման կոչերը, ուղղված սունի ապստամբներին հակազդելուն, որոնք նորանոր տարածքներ են գրավում երկրում: «Ազգային կառավարման ձևավորման վնասակար նպատակներն ակնհայտ են,-ասել է նա:-Դա նրանց փորձն է, ով դեմ է գնում սահմանադրությանն ու ցանկանում է ոչնչացնել դեռևս երիտասարդ ժողովրդավարությունն ու գողանալ ընտրողների ձայները»:
ԱՄՆ-ն նախկինում դիմել էր վարչապետին, վստահեցնելով նրան, որ Իրաքին հարկավոր է կառավարություն, որը ներկայացնում է բոլոր կրոնական ու ազգային խմբերը:
Մինչդեռ կառավարական զորքերին, որոնք պայքարում են ապստամբ իսլամիստների դեմ, չի հաջողվում վերադարձնել նրանց կողմից վերջերս գրաված տարածքները:
Իր ամենշաբաթյա հեռուստաուղերձում Ալ Մալիքին հաշտեցման կոչ արեց բոլոր քաղաքական ուժերին ի դեմս «ահաբեկիչների կատաղի ճնշման»:
Սակայն շիա վարչապետը կառավարությունում ավելի մեծ մասնակցության խոստում չտվեց սունիներին, որոնք վաղուց են նրան մեղադրում խտրականության և իշխանության մենաշնորհի մեջ:
Գրոհայինների հարձակումը ստիպեց հարյուր հազարավոր մարդկանց Իրաքի հյուսիսում ու արևմուտքում լքել իրենց տները:
Իրաք իր այցելության ժամանակ Ջոն Քերին զգուշացրել է Իրաքի պատմության մեջ վրահաս «վճռական» պահի մասին: Նա խոստացել է, որ ԱՄՆ աջակցությունը զգալի ու հետևողական կլինի, ինչպես նաև արդյունավետ, եթե Իրաքի առաջնորդները անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկեն երկրի միավորման համար:
Այժմ 130 ամերիկացի ռազմական խորհրդատուներ Իրաքի հետ համատեղ հրամանատարական կետեր են կազմակերպում Բաղդադում ու երկրի հյուսիսում: ԱՄՆ իշխանությունները հասկացրել են, որ դա «օգնություն չէ», թեև ռազմական խորհրդատուները, եթե անհրաժեշտ համարեն, լիազորված են օդային աջակցություն խնդրել գրոհայիններին հետ մղելու համար:
Ամերիկացիների հիմնական խնդիրն է որոշել Իրաքի զինված ուժերի հնարավորությունները և խորհուրդներ տալ հետագա գործողությունների վերաբերյալ, հայտնում է ВВС-ին:
Իրաքի բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ Կասիմ Ատտան նախօրեին հայտնել էր, որ զինված ուժերն ամբողջապես վերահսկում են Բայջի քաղաքի խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանը:
Պետական հեռուստատեսությունը կադրեր է ցուցադրել, որտեղ ուղղաթիռները լրացուցիչ ուժեր են կուտակում գործարանի շրջակայքում:
Իրաքի ռազմական ինքնաթիռը գրոհել է նաև Բայջի քաղաքը: Պետական հեռուստատեսությունը հայտնել է, որ 19 ահաբեկիչ է սպանվել, սակայն ըստ ականատեսների, զոհվածների թվում եղել են խաղաղ բնակիչներ: Ասվում է նաև, որ զինված ուժերն ու նրանց հետ գործակցող ցեղերը հետ են մղել Հադիգա քաղաքի վրա հարձակումը, որի հարևանությամբ է գտնվում հիդրոէլեկտրակայանը, որը էներգիայով է ապահովում Բաղդադին:
Մինչդեռ, ԱՄՆ ԶԼՄ-ները ամենազազրելի տոնով են ներկայացնում «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորումը, թեև օրերս New York Times-ը հայտնել է, որ կառավարական զորքերը հարյուրավոր գերված սունիների են կոտորել, որոնք կռվում են ահաբեկիչների կողմից: Գերիներին տեղափոխում էին այլ կալանավայր, երբ հանկարծ ուղեկցողները կանգնեցրել են ավտոբուսներն ու գնդակահարել են կալանավորներին: Ըստ վարկածներից մեկի, դա վրեժ էր 1700 գերված իրաքցի զինվորների համար, որոնց գրոհայինները, ըստ իրենց, մահապատժի են ենթարկել հունիսի 15-ին: Իրաքի ոստիկանության սպան պարզաբանել է, որ «բոլոր այդ կալանավորները հանցագործներ էին ու մասնակցել են սպանությունների և պայթույնների: Նրանց մեծ մասը «Ալ Քայիդայի» կամ ISIS-ի հրամանատարներ էին: Նրանց վերջը վաղուց էր պետք տալ»:

Премьер-министр Ирака Нури аль-Малики отверг призывы к формированию правительства национального единства, направленные на противодействие суннитским повстанцам, захватывающим все новые территории в стране. «Опасные цели формирования правительства национального единства очевидны, – сказал он. – Это попытка тех, кто идет против конституции и хочет уничтожить еще молодую демократию и украсть голоса избирателей».
США ранее обращались к премьеру, уверяя его в том, что Ираку нужно правительство, которая представляет все религиозные и этнические группы.
Тем временем правительственным войскам, ведущим борьбу с повстанцами-исламистами, не удается отбить большие территории, занятые теми в июне.
В своем еженедельном телевизионном обращении аль-Малики призвал все политические силы к примирению перед лицом «яростного натиска террористов».
Однако премьер-шиит не обещал большего представительства во власти для суннитского меньшинства, которое давно обвиняет его в дискриминации и монополизации власти.
Наступление боевиков вынудило сотни тысяч людей на севере и западе Ирака покинуть свои дома.
В ходе своего визита в Ирак Джон Керри предупредил о наступлении «решающего момента» в истории Ирака. Он пообещал, что поддержка США будет значительной и последовательной, а также эффективной – в случае если иракские лидеры примут необходимые меры для объединения страны.
В настоящий момент 130 американских военных советников организовывают с иракской армией совместные командные пункты в Багдаде и на севере страны. Власти США дали понять, что это не «бросок на помощь», хотя военные советники, если сочтут необходимым, уполномочены вызывать поддержку с воздуха для отражения атак боевиков.
Основная задача американского контингента – определить возможности иракских вооруженных сил и дать рекомендации относительно дальнейших действий, передает ВВС.
Официальный представитель армии Ирака, генерал Касим Атта сообщил накануне, что вооруженные силы полностью контролируют крупнейший нефтеперерабатывающий завод в городе Байджи.
Государственное телевидение показало кадры, на которых вертолеты доставляют подкрепление к заводу, который находится примерно в 200 км к северу от Багдада и поставляет большую часть национального топлива.
Иракский военный самолет также атаковал сам город Байджи. Государственное телевидение сообщило, что были убиты 19 «террористов», однако по сообщениям очевидцев, среди погибших были мирные жители. Также сообщается, что вооруженные силы и сотрудничающие с ними представители племен отбили нападение на город Хадита на западе страны, рядом с которым находится гидроэлектростанция, снабжающая энергией Багдад.
Между тем, средства информации США изображают ISIS в самых зловещих тонах, хотя New York Times сообщила на днях, что правительственные войска перебили сотни пленных суннитских ополченцев, воюющих на стороне боевиков. Пленных везли в другую тюрьму, как вдруг конвой остановил автобусы и перестрелял узников. По одной версии, он мстил за 1700 пленных иракских солдат, которых боевики, по их словам, разом казнили 15 июня. Один офицер иракской полиции объяснил, что «все эти заключенные были преступниками и принимали участие в убийствах и взрывах. Большинство из них были командирами «Аль-Каиды» или ISIS. Их давно нужно было пустить в расход!»
Ситуация в Ираке резко ухудшилась в последние две недели, когда боевики группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» (ISIS) захватили крупные города Мосул и Тикрит и заявили о наступлении на Багдад.Иракские военнослужащие бегут из захваченных районов, многие военные были захвачены в плен и казнены боевиками.