Հունիսի 26-ին Բրյուսելում մեկնարկում է ԵՄ գագաթնաժողովը, որտեղ խոսք է գնալու Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի և Եվրամիության նոր ղեկավարության նշանակման մասին:
Հունիսի 27-ին տեղի կունենա Մոլդովայի և Վրաստանի հետ ասոցացման համաձայնագրերի և Ուկրաինայի հետ ասոցացման մասին համաձայնագրի տնտեսական մասի ստորագրման արարողությունը: Հետո արդեն առանց գործընկեր երկրների ղեկավարների ԵՄ պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն Ուկրաինայի իրավիճակը, ՌԴ դեմ նոր տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանելու նպատակահարմարությունը, ԵՄ էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման հեռանկարները, ինչպես նաև ԵՄ-ում զբաղվածության ու տնտեսական աճի խթանման հնարավորությունները: Բացի այդ, Եվրամիության առաջնորդները կհաստատեն 2015 թ. հունվարի 1-ից Լիտվային եվրոյի գոտում ընդգրկելու հարցը:
ԵՄ 28 երկրների առաջնորդները կհավաքվեն բելգիական Իպր քաղաքում, որտեղ տեղի կունենա հիշատակի արարողություն՝ նվիրված Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկսվելու 100-ամյակին:
ԵՄ առաջնորդները պետք է որոշեն ղեկավար պաշտոնների հավակնորդների թեկնածությունները: Այդ հարցը գլխավորը կլինի այս հավաքում, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Բարոզուի պաշտոնի համար գլխավոր հավակնորդը, որը կղեկավարի Եվրահանձնաժողովը 2014-2019 թթ., Լյուքսեմբուրգի նախկին վարչապետ Ժան Կլոդ Յունկերն է: Ըստ 2009 թ. Լիսաբոնի պայմանագրի, պետությունների ղեկավարները Եվրահանձնաժողովի նախագահին նշանակելիս պետք է հաշվի առնեն Եվրախորհրդարանի ընտրությունների արդյունքները: Սակայն հստակ կանոնակարգ փաստաթղթում սահմանված չէ: Յունկերը նոր գումարման Եվրախորհրդարանի խոշորագույն խմբակցության՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) թեկնածուն է: Նրա թեկնածությունն այս կամ այն չափով ընդունելի է պետությունների բոլոր ղեկավարների համար բացառությամբ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի: Չափավոր եվրահոռետես Քեմերոնի համար Եվրախմբի նախկին ղեկավարն ու եվրոպական արժույթի ստեղծողներից մեկը՝ Յունկերը, մարմնավորում է Մեծ Բրիտանիայի հանդեպ անբարյացակամ ու «հին» Եվրոպան:
Եվրախորհրդի նախագահի պաշտոնի ֆավորիտն այժմ համարվում է Դանիայի վարչապետ, սոցիալ-դեմոկրատների ներկայացուցիչ Հելլե Թորնինգ-Շմիդտը: Նրա օգտին է ոչ միայն ժողովրդականությունը եվրոպական միջավայրում: ԵՄ առաջնորդները ձգտում են բարձրագույն պաշտոններում պահպանել հավասարակշռությունը Եվրամիության քաղաքական ուժերի, կանանց ու տղամարդկանց, տարբեր աշխարհագրական տարածաշրջանների ներկայացուցիչների միջև: Բոլոր այդ չափանիշներին համապատասխանում է Դանիայի վարչապետը, որը կարող է լավ «զույգ» լինել Յունկերին:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Քեթրին Էշթոնին հավանաբար կփոխարինի Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին կամ նրա հոլանդացի պաշտոնակից Ֆրանս Տիմմերմանսը:
Ինչ վերաբերում է Եվրախորհրդարանի ղեկավարին, ապա այստեղ կարող է երկարացվել գործող նախագահ, գերմանացի Մարտին Շուլցի մանդատը, որի օգտին հանդես է գալիս Գերմանիան: Սակայն, ամեն դեպքում Շուլցին պետք է «փոխարինող» գտնել քանի որ Եվրախորհրդարանի նախագահի մանդատը ոչ թե 5 տարի է ուժ մեջ, այլ 2,5: Որպես հավանական փոխարինող Շուլցին 2017 թ. մի շարք թեկնածուների են նշում, այդ թվում ազատականների խմբակցության նախագահ ու Բելգիայի նախկին վարչապետ Գի Վերհոֆսթադի անունը:
Մինչդեռ, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ եթե Ռուսաստանը հասկանա, որ Ուկրաինայի, Վրաստանի ու Մոլդովայի ասոցացման մասին համաձայնագրերն ԵՄ հետ բացասական ազդեցություն կունենան ԱՊՀ ազատ առևտրի գոտու համար, ըստ ԱՀԿ կանոնների կընդունվեն պաշտպանական միջոցներ: «Կարևորն այն է, որ երբ որ պայմանագրերն ուժի մեջ մտնեն և մենք հասկանանք, որ դա բացասաբար է անդրադառնում ԱՊՀ ազատ առևտրի գոտու վրա, մենք, անշուշտ, պաշտպանական միջոցներ կձեռնարկենք ըստ ԱՀԿ կանոնների»,-ասել է Լավրովը: Ըստ նրա, նախնական շփումները եղել են խոսակցությունների մակարդակով, կոնկրետ, աշխատանքային գործընթաց չի եղել:
Լավրովն ասել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է խորհրդակցությունների ցանկացած ձևաչափով, ավելին, կոչ է անում կողմերին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ: «Մենք ոչ թե ուղղակի պատրաստ ենք, մենք կոչ ենք անում նրանց, և Բարոզուն խոստացավ մեր նախագահին հեռախոսազրույցում, որ մինչ այս գագաթնաժողովն անպայման խորհրդակցությունների շարք կլինի, բայց դեռ ոչինչ չի արվում»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Եվրոպական Միությունը կամ Եվրամիությունը եզակի միջկառավարական և վերազգային կազմավորում է, որն ընդգրկում է 28 անդամ երկրներ։ Եվրոպական Միությունը հիմնվել է 1992թ. Եվրոպական Միության մասին Պայմանագրով (Մաաստրիխտի պայմանագիր)։
Իր լիազորությունների բնույթով Եվրոպական Միությունը հանդես է գալիս որպես քաղաքական իշխանության կազմակերպություն, որի լիազորությունների ծավալը ժամանակի հետ ավելի է մեծանում։
Միության ինստիտուտները հրատարակում են նորմատիվային ակտեր, որոնք չեն պահանջում վավերացում և համապարտադիր են, հնարավոր է ամեն անգամ ի հեճուկս առանձին անդամ պետությունների կամքի։
Միության միասնական արժույթի՝ եվրոյի, մուտքով անդամ պետություններից այս կազմակերպության իրավասության ներքո անցան դրամավարկային քաղաքականության վճռորոշ հարցերը՝ ներառյալ դրամական արժեթղթերի թողարկումը։ Շենգենյան համաձայնագրի և դրա վրա հիմնված շենգենյան իրավունքի կանոնները սկզբնական շրջանում տարածվում էին միայն 5 անդամ պետության վրա, սակայն 2001թ մարտի 25-ից հետո դրանց թիվը դարձավ 13: Այդ ժամանակից ի վեր «Շենգենյան գոտին» ընդգրկում է Միության բոլոր երկրները, բացի երկուսից՝ Մեծ Բրիտանիայից և Իռլանդիայից:

26 Июнь 2014 - 06:45 AMT
26 июня в Брюсселе стартует саммит ЕС, где речь пойдет о ситуации на Украине и назначении нового руководства Евросоюза.
27 июня пройдет церемония подписания соглашений об ассоциации с Молдавией и Грузией, и экономического блока соглашения об ассоциации с Украиной. Далее уже без лидеров стран-партнеров главы государств и правительств Евросоюза рассмотрят ситуацию на Украине, обсудят вопрос о целесообразности введения экономических санкций против России, перспективы укрепления энергобезопасности ЕС, а также возможности повышения занятости и экономического роста в Евросоюзе. Кроме того, лидеры ЕС окончательно утвердят решение о приеме Литвы в зону евро с 1 января 2015 года.
Лидеры 28 стран ЕС соберутся в бельгийском городе Ипр, где состоится церемония памяти в связи со 100-летней годовщиной начала Первой мировой войны.
Лидеры ЕС должны определить кандидатов на ключевые руководящие должности Евросоюза. Этот вопрос станет главным на нынешнем саммите, передает ИТАР-ТАСС.
Главным претендентом на пост преемника Жозе Мануэла Баррозу – главы Еврокомиссии на 2014-2019 годы – является экс-премьер Люксембурга Жан-Клод Юнкер. В соответствии с Лиссабонским договором 2009 года главы государств при назначении председателя Еврокомиссии должны принимать во внимание итоги выборов в Европарламент. Однако точная процедура в этом документе не прописана.
Юнкер является кандидатом от крупнейшей фракции Европарламента нового созыва – Европейской народной партии. Его кандидатуру в большей или меньшей степени на сегодня поддерживают все главы государств за исключением премьера Великобритании Дэвида Кэмерона. Для умеренного евроскептика Кэмерона бывший глава Еврогруппы и один из архитекторов европейской валюты – Юнкер, является олицетворением "старого" и недружественного Великобритании Евросоюза. Вопрос, хватит ли ему влияния, чтобы помещать этому назначению, остается открытым.
Фаворитом на пост председателя Европейского совета, то есть преемником Хермана Ван Ромпея, в настоящий момент является представитель социал-демократов премьер Дании Хелле Торнинг-Шмитт. В ее пользу играет не только популярность в европейской среде. Лидеры ЕС стремятся на высших должностях сохранять баланс между политическими партиями Евросоюза, между мужчинами и женщинами, между выходцами из разных географических регионов Европы. По всем трем критериям премьер Дании может составить хорошую «пару» Юнкеру во главе сообщества.
Главу внешнеполитической службы ЕС – верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон – вероятнее всего заменит глава МИД Польши Радослав Сикорский или его голландский коллега Франс Тиммерманс.
Что касается главы Европарламента, то здесь существует возможность продления мандата его нынешнего главы – немца Мартина Шульца, за что выступает Германия. Впрочем, Шульцу необходимо найти «напарника», поскольку мандат главы Европарламента длится не 5, а всего 2,5 года. В качестве вероятной замены Шульцу с 2017 года называют целый ряд кандидатов, в том числе представителя лидера фракции либералов и бывшего премьера Бельгии Ги Верхофстадта.
Между тем, глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что если Россия поймет, что договоренности Украины, Грузии и Молдавии об ассоциации с ЕС будут иметь негативные последствия для зоны свободной торговли СНГ, будут приняты защитные меры в соответствие с правилами ВТО. «Главное, как только вступят в силу договоры, которые наши партнеры по зоне свободной торговли СНГ собираются подписывать с Евросоюзом, как только они вступят в силу, и мы поймем, что это отражается негативно на функционировании зоны свободной торговли СНГ, на тех условиях, на которых мы вступили в ВТО, мы, конечно, будем принимать защитные меры в полном соответствии с правилами ВТО», – сказал Лавров.
По его словам, предварительные контакты на этот счет были на уровне разговоров, «что надо бы разобраться», а не конкретного делового, рабочего процесса.
Глава МИД подчеркнул, что Россия готова к консультациям в любых форматах, более того, призывает стороны сесть за стол переговоров. «Мы не просто готовы, мы призываем их, и это обещал Баррозу нашему президенту в телефонном разговоре, что до этого саммита обязательно состоится серия консультаций, но пока ничего не происходит», – подчеркнул глава российского МИД.
Европейский союз (Евросоюз, ЕС) — экономическое и политическое объединение 28 европейских государств. Нацеленный на региональную интеграцию, Союз был юридически закреплён Маастрихтским договором в 1992 году (вступившим в силу 1 ноября 1993 г.) на принципах Европейских сообществ. С пятьюстами миллионами жителей доля ЕС как целого в мировом валовом внутреннем продукте составляла в 2012 году около 23 % (16,6 трлн $) по номинальному значению и около 19 % (16,1 трлн $) — по паритету покупательной способности.
С помощью стандартизированной системы законов, действующих во всех странах союза, был создан общий рынок, гарантирующий свободное движение людей, товаров, капитала и услуг, включая отмену паспортного контроля в пределах Шенгенской зоны, в которую входят как страны-члены, так и другие европейские государства. Восемнадцать стран союза ввели в обращение единую валюту, евро, образовав еврозону.
Будучи субъектом международного публичного права, Союз имеет полномочия на участие в международных отношениях и заключение международных договоров. Сформирована общая внешняя политика и политика безопасности, предусматривающая проведение согласованной внешней и оборонной политики. По всему миру учреждены постоянные дипломатические миссии ЕС, действуют представительства в Организации Объединённых Наций, ВТО, G8 и G20. Делегации ЕС возглавляются послами ЕС.
Наиболее важными институтами ЕС являются Европейская комиссия, Совет Европейского союза, Европейский совет, Суд Европейского союза, Европейская счётная палата и Европейский центральный банк. Европейский парламент избирается каждые пять лет гражданами ЕС. В 2012 году Европейскому союзу присуждена Нобелевская премия мира.