Ղրղզսատնի իշխանությունները Մաքսային միությանն անդամակցելուն ուղղված բացատրական աշխատանք են սկսել: Այդ թեման ակտիվորեն քննարկվում է ԶԼՄ-ներում ու սոցցանցերում: Բիշքեկի համար նոր մեկնակետ դարձավ մայիսի վերջում Աստանայում կայացած հանդիպումը, երբ Ռուսաստանի, Բելառուսի ու Ղազախստանի նախագահները պայմանագիր կնքեցին Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) ստեղծման մասին, որը կսկսի գործել 2015-ի հունվարի 1-ից: Այնտեղ էլ հայտարարվեց, որ ԵՏՄ մասնակից երկրները հավանություն են տալիս Մաքսային միությանը Ղրղզստանի միանալու «ճանապարհային քարտեզին»: Իսկ այդ երկրի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը հայտարարել է՝ հուսով է, որ դա տեղի կունենա մինչև տարեվերջ:
Հունիսի կեսից Կառավարությունը երկրումլայնածավալ բացատրական աշխատանք է տանում Մաքսային միութանը միանալու օգտին: Թեև, ըստ դիտորդների, այն ավելի շատ քարոզարշավ է հիշեցնում: Պաշտոնյաներն այցելում են շրջաններ, հանդիպում ձեռնարկատերերին, բնակչությանը, պատմում, թե որքան շահավետ կլինի հանրապետության ինտեգրումը Եվրասիական միությանը, գրում է Deutsche Welle-ը:
Պորտալը բերում է ղրղզստանցի փորձագետների կարծիքը: Այդպես, Ժումկադիր Ակենեևը վստահ է, որ դա միակ ճիշտ ուղին է: «Մենք անդամակցում ենք ՄՄ-ին սահմանները բացելու համար, որպեսզի զարգանա արտադրությունը, ապրանքներն ազատ արտահանվեն Ղազախստան կամ Ռուսաստան»,- հայտարարել է Ակենեևը: Փորձագետը նշում է, որ եթե մինչև վերջերս Կենտրոնական Ասիայի խոշորագույն «Դորդոյ» իրերի շուկայի աշխատակիցները դեմ էին ՄՄ-ին, ապա այժմ արդեն այդպես չեն մտածում, քանի որ Ղազախստանը զգալիորեն խստացրել է սահմանային հսկողությունը և էժան չինական ապրանքների վերաարտահանումն այնտեղ արդեն հնարավոր չէ:
«Մաքսային միությունը, իհարկե, կվերացնի վերաարտահանումը, բայց հիմա առևտուրը «Դորդոյում» կանգնած է, քանի որ Ղազախստանը փակել է սահմանը: Անդամակցելով ՄՄ-ին՝ մեր շուկաները երկրորդ շնչառություն կստանան: Մեր կարող բանվորները սովորել են լավ կարել, ուստի հիմնականում կվաճառվի տեղի արտադրանքը»:
Փորձագետը խոստովանում է, որ ՄՄ-ին անդամակցելու դեպքում որոշ ապրանքների գները կբարձրանան: Ըստ գնահատականների, որոնք համընկնում են կառավարության հաշվարկների հետ, մոտ 15-20 տոկոսով: Հատկապես կթանկանան ներմուծխվող ապրանքները հեռավոր արտերկրից, քանի որ մաքսատուրքերը զգալիորեն կաճեն:
Սակայն, ըստ տնտեսագետի, ՄՄ-ին չանդամակցելը կարող է ավելի լուրջ հետևանքներ ունենալ Ղրղզստանի համար: «Վառելիքը կարող է թանկանալ 30-40 տոկոսով, ինչը ինքնաբերաբար կնպաստի ընդհանուր գնաճին: Բացի այդ, դա մեծ հարված կլինի աշխատանքային միգրանտներին»,-գտնում է Ակենեևը:
Իր հերթին բիզնես վերլուծաբան Իսկենդեր Շարշեևը վստահ է, որ ՄՄ-ն վերածվել է աշխարհաքաղաքական պայքարի համար զենքի: Եվ վառելիքի առաքումների հետ կապված հնարավոր թանկացումները, և «Դորդոյի» ապրանքների հետ կապված իրավիճակը նա համարում է ուղիղ ճնշում Ռուսաստանի ու Ղազախստանի կողմից: «Սա բացահայտ շանտաժ է: Փաստորեն մեր թթվածինը փակում են ու ասում. եթե ուզում եք շնչել, անդամակցեք Մաքսային միությանը».-պարզաբանել է Շարշեևը:
Նա վստահ է, որ Ղրղզստանը անդամակցում է ՄՄ-ին կամավոր-պարտադրական սկզբունքով: Փորձագետը չի կիսում իշխանությունների լավատեսությունը ղրղզական ապրանքների արտահանման հարցում ՄՄ մյուս երկրներ: «Հարևան շուկաներ կկարողանան մուտք գործել միայն խոշոր խաղացողները: Ապրանքը համապատասխանեցնելու համար ՄՄ տեխնիկական կանոններին բավականին մեծ կապիտալ կպահանջվի, իսկ մեր փոքր ու միջին բիզնեսը նման փողեր չունի»,-զգուշացնում է Շարշեևը:
Մինչդեռ Մոսկվան օգնություն է խոստանում ղրղզա-ռուսական ստեղծվող հիմնադրամի շրջանակում՝ հարմարեցնելու համար ղրղզական տնտեսությունը ՄՄ պայմաններին: Նախատեսվում է, որ այս հիմնադրամում մոտ 1 մլրդ դոլար կկուտակվի: Եվս 200 մլն դոլար Ռուսաստանը կարող է հատկացնել անհատույց: ՄՄ-ին անդամակցությունն արագացնում են նաև գլոբալ իրադարձությունները: Օրինակ, Ուկրաինայի, Մոլդովայի ու Վրաստանի եվրաինտեգրումը: «Ռուսաստանը չի ուզում այստեղ էլ կորցնել ազդեցությունը, ուստի աշխատում է որքան հնարավոր է արագ ավարտին հասցնել Ղրղզստանի ՄՄ-ին անդամակցելու գործը, որպեսզի Մոսկվան ստիպված չլինի գործել բոլոր ճակատներում միաժամանակ և կարողանա կենտրոնանալ մյուս ուղղությունների վրա»,-ասել է Շարշեևը:

Киргизские власти начали разъяснительную кампанию по вступлению страны в Таможенный союз. Предстоящее вступление Киргизии в Таможенный союз (ТС) – одна из тем, которая сегодня активно обсуждается в местных СМИ и социальных сетях. Новой отправной точкой для Бишкека стала встреча в Астане в конце мая, когда президенты России, Беларуси и Казахстана подписали договор о создании Евразийского экономического союза (ЕАЭС), который начнет действовать с 1 января 2015 года. Там же было заявлено, что страны-участницы ЕАЭС одобрили "дорожную карту" по присоединению Киргизии к Таможенному союзу. А президент Киргизии Алмазбек Атамбаев заявил, что рассчитывает на то, что это произойдет уже до конца текущего года.
С середины июня правительство начало масштабную разъяснительную работу по присоединению Бишкека к ТС. Хотя похожа она, как отмечают наблюдатели, больше на агитационную кампанию. Чиновники разъезжают по регионам, встречаются с предпринимателями, населением, рассказывая о том, какие выгоды сулит республике евразийская интеграция, пишет Deutsche Welle.
Портал приводит мнения киргизских экспертов. Так, экономист Жумакадыр Акенеев уверен, это единственно верный путь. «Мы вступаем в ТС, чтобы открыть границы, чтобы у нас развивалось производство, чтобы свободно экспортировать продукцию в Казахстан или Россию», – заявил Акенеев. Эксперт указывает, что если до недавнего времени работники крупнейшего в Центральной Азии вещевого рынка «Дордой» выступали против ТС, то теперь они уже думают иначе, так как Казахстан значительно ужесточил пограничный контроль, и реэкспорт дешевых китайских товаров туда уже практически не возможен.
«Таможенный союз, конечно, сводит на нет реэкспорт, но и сейчас торговля на «Дордое» встала, потому что Казахстан закрыл границу. Со вступлением в ТС наши рынки обретут второе дыхание. Наши швейники научились хорошо шить, поэтому в основном будут продаваться уже товары, изготовленные здесь».
Эксперт признает, что со вступлением в ТС, цены практически на все товары в самой Киргизии повысятся. По его оценкам, которые совпадают с расчетами правительства, примерно на 15-20%. Особенно подорожают импортные товары из дальнего зарубежья, ведь таможенные пошлины значительно возрастут.
Но невступление в ТС может грозить Киргизии гораздо более серьезными последствиями, предупреждает экономист. «Россия может прекратить продавать нам ГСМ в льготном режиме без экспортных пошлин. А это значит, что топливо у нас подорожает на 30-40%, что автоматически повлечет повышение цен на все. Кроме того, невступление очень сильно ударит по нашим трудовым мигрантам», – считает Акенеев.
В свою очередь, бизнес-аналитик Искендер Шаршеев уверен, что ТС превращен в оружие геополитической борьбы. И ситуацию с поставками ГСМ, и закрытие границ для товаров с «Дордоя» он называет прямым давлением со стороны России и Казахстана. «Это откровенный шантаж. Нам практически перекрыли кислород и сказали: если хотите дышать, то входите в Таможенный союз», – объяснил Шаршеев.
Он убежден, что Киргизия вступает в ТС в добровольно-принудительном порядке. Эксперт не разделяет оптимизма властей относительно перспектив экспорта киргизских товаров в другие государства ТС. «На соседние рынки пробьются лишь крупные игроки. Чтобы привести продукцию в соответствие с техническими регламентами ТС производителям потребуется немалый капитал, а у нашего малого и среднего бизнеса таких денег нет», – предупреждает Шаршеев.
Между тем, Москва обещает помощь в рамках создаваемого киргизско-российского фонда для адаптации киргизской экономики к условиям ТС. Планируется, что в данном фонде будет аккумулировано до 1 миллиарда долларов. Кроме того, еще 200 миллионов долларов Россия может предоставить на безвозмездной основе. На форсирование присоединения Киргизии к ТС напрямую влияют и глобальные процессы. Например, евроинтеграция Украины, Молдовы и Грузии. «Россия не хочет потерять контроль еще и здесь, а потому старается побыстрее закончить процесс по присоединению Киргизии к ТС, чтобы Москве не приходилось действовать по всем фронтам сразу, и она затем могла сконцентрироваться на других направлениях», – подчеркнул Шаршеев.