26 Հունիս 2014 - 13:01 AMT
2015-ի հունվարի 1-ից ԱՊՀ երկրների քաղաքացիների մուտքն ու ելքը ՌԴ կլինի միայն արտասահմանյան անձնագրերով, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Բացառություն կարվի միայն Մաքսային միության (ՄՄ) և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) երկրների քաղաքացիների համար:
Այս սահմանափակումը մտցվում է «Ռուսաստանի սահմանի հատման միասնական կարգ ունենալու, ինչպես նաև միգրացիոն գործընթացների վերահսկողության արդյունավետության բարձրացման նպատակով», պարզաբանում է գերատեսչությունը:
Ընդ որում մուտքն ու ելքը Ռուսաստանի այն պետությունների քաղաքացիների համար, որոնց հետ 2000 թ. նոյեմբերի 30-ին միջկառավարական համաձայնագիր է կնքվել առանց մուտքի արտոնագրերի փոխադարձ այցելությունների մասին, նախկինի պես մուտքի արտոնագիր չի պահանջվի և «կպահպանվի ազատական ռեժիմը», ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է «Ռուսկայա պլանետան»:
Հունիսի 23-ին Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հրամանագիր ստորագրեց, որի համաձայն Ռուսաստան մուտք գործելու համար Տաջիկստանի բնակիչներից 2015 թ. հունվարի 1-ից կպահանջվեն արտասահմանյան անձնագրեր:
Ռուսաստանի կառավարությանը հանձնարարել են բանակցել ԱՊՀ անդամ այն պետությունների ղեկավարների հետ, որոնք չեն անդամակցում ՄՄ-ին, ապահովելու համար մուտքն արտասահմանյան անձնագրերով: Այսպիսով, Ռուսաստանի կառավարությունը բանակցություններ կվարի Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Թուրքմենստանի ու Ուզբեկստանի հետ:
Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրման զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Վիկտոր Սպասսկին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին փաստաթուղթը պատրաստ կլինի ընթացիկ ամսվա վերջում:
Վիկտոր Սպասսկին հայտարարել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազաստանի նախագահները պետք է որոշեն ստորագրման վայրն ու օրը:
«Հիմա տպագրվում են այն փաստաղթերը, որ պետք է ստորագրվեն: Նախագահները պետք է համաձայնեցնեն օրակարգը և ժամանակ գտնեն ստորագրման համար»,-ասել է Սպասսկին:
Ավելի վաղ որոշ փորձագետներ ու քաղաքական գործիչներ կարծիք էին հայտնել, որ Հայաստանի հետ փաստաթղթի ստորագրման ժամկետները հետաձգվում են:
Հունիսի 19-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը չկարողացավ հստակ ասել, թե արդյոք ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կստորագրվի մինչև հուլիսի 1-ը: Նա նշել է, որ բանակցությունները դեռ ավարտված չեն: Նախարարը գերադասել է չբարձրաձայնել այն տեխնիկական խնդիրները, որոնց պատճառով անդամակցության հարցը հետաձգվում է:
Մինչ այդ, մեկնաբանելով լրագրողների այն հարցը, թե կոնկրետ երբ կստորագրվի համապատասխան փաստաթուղթը, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը նույնպես խուսափել էր կոնկրետությունից՝ սահմանափակվելով միայն այն փաստի գրանցումով, որ ըստ ընդունված որոշման պայմանագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման համար մինչև ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ը:
Մայիսի 29-ին Աստանայում անցկացված Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Նուրսուլթան Նազարբաևն ու Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման մասին համաձայնագիր: Այն կգործի 2015-ի հունվարի 1-ից: ՌԴ նախագահի խոսքով` ընդհանուր կառուցողական տրամադրվածության, մասնակից երկրների` փոխզիջումների գնալու պատրաստակամության շնորհիվ հաջողվել է բազում դժվարություններ հաղթահարել և ժամանակին հասնել փաստաթղթի ստորագրմանը:

Въезд в Россию и выезд из нее для граждан стран СНГ с 1 января 2015 года будет осуществляться только по загранпаспортам, сообщает министерство иностранных дел.
Исключение будет сделано лишь для граждан государств, входящих в Таможенный союз и Единое экономическое пространство.
Эта мера принимается «с целью введения единого порядка пересечения российской границы, а также повышения эффективности контроля за миграционными процессами», поясняет ведомство.
При этом въезд и выезд из России для граждан государств, с которыми подписано межправительственное соглашение о взаимных безвизовых поездках от 30 ноября 2000 года, по-прежнему не требует получения виз и «сохраняет свой предельно либеральный режим», говорится в сообщении, сообщает Русская планета.
23 июня премьер-министр Дмитрий Медведев подписал постановление, согласно которому, для въезда в Россию жителям Таджикистана с 1 января 2015 года потребуется заграничный паспорт.
Российскому правительству поручили провести переговоры об обеспечении режима въезда по заграничным паспортам с главами государств, входящих в СНГ, но не в Таможенный союз. Таким образом, российское правительство проведет переговоры с властями Азербайджана, Армении, Киргизии, Молдавии, Туркменистана и Узбекистана.
Директор департамента развития интеграции Евразийского экономического союза Виктор Спасский заявил ранее, что документ о присоединении Армении к ЕАЭС будет готов для подписания в конце этого месяца. Президенты Армении, России, Белоруссии и Казахстана должны теперь решить место и дату подписания.
«Сейчас печатаются документы, которые будут подписаны. Президенты должны согласовать повестку и найти время для подписания», – сказал В.Спасский.
Ранее некоторые эксперты и политические деятели выражали мнение, что сроки подписания документа о вступлении Армении в ЕАЭС откладываются.
19 июня министр экономики Армении Карен Чшмаритян не мог конкретно сказать, подпишет ли Армения договор о вступлении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) 1 июля. Об этом он сказал в беседе с журналистами, отметив, что переговоры еще не завершены. Министр предпочел промолчать о тех технических проблемах, из-за которых вопрос членства оттягивается.
До того, комментируя вопрос журналистов о том, когда конкретно будет подписан соответствующий документ замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян также постарался избежать конкретики, ограничиваясь лишь констатацией того факта, что согласно принятому решению договор будет подготовлен к подписанию до 1 июля текущего года.
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил к 1 июля рассмотреть вопрос о присоединении Армении к создаваемому Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). «В течение июня – если все вопросы торговые решаются», – сказал Назарбаев. «Согласен с предложением», – отреагировал президент РФ Владимир Путин. Президент Белоруссии Александр Лукашенко также подчеркнул, что Армения должна выполнить все требования, предъявляемые к участникам союза.