28 Հունիս 2014 - 09:30 AMT
«Սպանեցին ուրեմն մեր Ֆերդինանդին,- ասաց աղախինը պան Շվեյկին, որը մի քանի տարի առաջ, երբ բժշկական հանձնաժողովը նրան ապուշ էր համարել, թողել էր զինվորական ծառայությունը և այժմ զբաղվում էր շների անճոռնի խառնածիններ վաճառելով, որոնց համար ազնվածնական ցեղագրություններ էր հորինում:
Բացի այդ նա տառապում էր հոդացավով և ներկա պահին ծնկներին օպոդելդոկ էր քսում:
— Ո՞ր ֆերդինանդին, պանի Մյուլլեր,— հարցրեց Շվեյկը, չդադարելով ծնկները շփելուց։— Ես երկու Ֆերդինանդ եմ ճանաչում։ Մեկը ծառայում էր դեղագործ Պրուշիի մոտ և մի անգամ այնտեղ սխալմամբ մի շիշ մազ աճեցնող հեղուկ էր խմել։ Մի Ֆերդինանդ Կոկոշկա էլ կա, որ շան կղկղանք է հավաքում։ Երկուսն էլ իսկի ափսոսալու բան չեն։
— Չէ՛, պարոն, գահաժառանգ Ֆերդինանդին, Կոնոպիշչիում ապրող այն չաղ, աստվածավախ Ֆերդինանդին։
— Հիսո՜ւս Քրիստոս,— բացականչեց Շվեյկլը։— Տես, է՜։ Իսկ այդ բանը պան էրցհերցոգին որտե՞ղ է պատահել։
— Նրան խփել են Սարաևոյում։ Ատրճանակով։ Այնտեղ իր էրցհերցոգուհու հետ ավտոմեքենայով անցնելիս է եղել։ (Յարոսլավ Հաշեկ «Քաջարի զինվոր Շվեյկի արկածները»):
1914-ի հունիսի 28-ին գահաժառանգ Ֆրանց Ֆերդինանդը ժամանեց Սարաևո գեներալ Օսկար Պոտիորեկի հրավերով, զորավարժություններին հետևելու: Գահաժառանգը չափավոր հայացքների տեր ավստրիացի քաղաքական գործիչ էր, բոսնիացիների ինքնավարության կողմնակից, և արդեն միայն դրանով չափազանց նյարդայնացնում էր «Երիտասարդ Բոսնիայի» ծայրահեղականներին, որի անդամները որոշեցին սպանել Ֆերդինանդին: Սպանությունը հանձնարարվեց վեց դավադիրներից բաղկացած խմբին, առնվազն նրանցից 3-ը, այդ թվում` Պրինցիպը, հիվանդ էին թոքախտով, որն այն ժամանակ մահացու ու անբուժելի հիվանդություն էր: Հետաքրքիր է, որ Ֆրանց Ֆերդինանդը նույնպես հիվանդ էր թոքախտով:
Կիրակի օրն առավոտյան ժամը 10:00-ին մոտ ամուսինները գնացքով ժամանեցին Սարաևո: Ժամը 10:10-ին վեց մեքենայից կազմված շարասյունը (Ֆրանց Ֆերդինանդը տիկնոջ հետ երկրորդ մեքենայում էր, գեներալի հետ), ամբոխի ողջույնների ներքո անցավ ոստիկանության կենտրոնական բաժանմունքի մոտով: Այնտեղ էին սպասում դավադրության մասնակիցները:
Ֆրանց Ֆերդինանդը գնաց ելույթ ունենալու քաղաքապետարանում: Ելույթից հետո նրա շքախմբի անդամներից մեկը՝ բարոն Մորսեն, առաջարկեց Պոտիորեկին ցրել ամբոխը, որպեսզի գահաժառանգի ճանապարհը դեպի հոսպիտալ, որտեղ նա մտադիր էր այցելել վիրավոր կոմս Մերիցիին, և Սարաևոյի թանգարան, անվտանգ լինի: Ի պատասխան Պոտիորեկն ասաց. «Կարծում եք, որ Սարաևոյում մարդասպանները վխտո՞ւմ են»: Ֆրանց Ֆերդինանդը որոշեց հիվանդանոցում այցելել մահափորձից տուժածներին: Սոֆին պնդեց, որ ինքն ուղեկցելու է գահաժառանգին: Որոշեցին ուղևորվել Ապելի կողային ափով: Պոտիորեկը մոռացավ հայտնել երթուղու փոփոխության մասին Ֆրանցի վարորդին՝ Ուրբանին: Վարորդը թեքվեց Ֆրանց Իոսիֆի փողոց: Նրան բացատրեցին, որ սխալ է գնում: Վարորդը սկսկեց դանդաղ շրջադարձ կատարել և այդ պահին մեքենան նկատեց Գավրիլո Պրինցիպը, որը հարևան խանութում բուտերբրոդ էր գնում: Նա մոտ վազեց մեքենային ու կրակեց Սոֆիի որովայնին, իսկ հետո Ֆրանց Ֆերդինանդի պարանոցին: Ֆերդինանդին և նրա կնոջը տեղափոխեցին նահանգապետի նստավայրը, որտեղ կրակոցներից մոտ մեկ ժամ հետո նրանք մահացան:
Ուղիղ մեկ ամիս անց Ավստրո-Հունգարիան պատերազմ հայտարարեց Սերբիային, հուլիսի 31-ին Ռուսական կայսրությունում համընդհանուր զորահավաք սկսվեց, Գերմանիան զորքեր կուտակեց Ֆրանսիայի սահմանի մոտ:
Առաջին համաշխարհային պատերազմին մասնակցել է 34 պետություն, որոնք բաժանված էին երկու կոալիցիայի՝ Եռյակ միությունը (Գերմանիա, Ավստրո-Հունգարիա, Թուրքիա, Բուլղարիա) և Անտանտի երկրները (Ռուսաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Սերբիա, ավելի ուշ Ճապոնիա, Իտալիաի, Ռումինիա, ԱՄՆ):
Պատերազմի հետևանքով 4 կայսրություն փլուզվեց՝ Ռուսականը, Ավստրո-Հունգարականը, Օսմանյանն ու Գերմանականը: Մասնակից երկրները մոտ 10 մլն մարդ կորցրին, մոտ 12 մլն խաղաղ բնակիչ սպանվեց, մոտ 55 միլիոնը՝ վիրավորվեց:
Առաջին համաշխարհային պատերազմը հայ ժողովրդի համար աղետաբեր եղավ՝ Հայոց ցեղասպանությունը մոտ 2 մլն մարդու կյանք խլեց:
Սարաևոյում նշում են Ավստրո-Հունգարիայի թագաժառանգ Ֆրանց Ֆերդինանդի սպանության 100-ամյակը, որը դարձավ Առաջին համաշխարհային պատերազմի առիթը։ Գահաժառանգին սպանած Գավրիլո Պրինցիպը շատ սերբերի համար շարունակում է ազգային հերոս լինել: Նրա քաղաքում կանգնած է Պրինցիպի հուշարձանը:
Հանգամանքներն այնպես դասավորվեցին, որ 1919-ի հունիսի 28-ին՝ 95 տարի առաջ, ստորագրվեց Վերսալի խաղաղ պայմանագիրը, որով Առաջին համաշխարհայիննավարտվեց։
«Բոլորը փնտրում են ու չեն գտնում այն պատճառը, թե ինչու պատերազմը սկսվեց: Որոնումներն ապարդյուն են, պատճառը միևնույն է չեն գտնի: Պատերազմը սկսվեց ոչ թե ինչ-որ մի պատճառով, այլ միանգամից բոլոր պատճառներով»,- ասել է ԱՄՆ նախագահ Թոմաս Վուդրո Վիլսոնը:
Նշենք, որ հենց Առաջին աշխարհամարտն ԱՄՆ-ում «չոր օրենքի» պատճառ դարձավ և դրա հետևանքով հզոր սինդիկատի ստեղծման համար ոչ միայն ոգելից խմիչքների մաքսանենգության, այլև բոլոր մյուս ոլորտներում՝ ազարտային խաղերի, ռեկետի, արհմիությունների:

28 Июнь 2014 - 08:12 AMT
«Убили, значит, Фердинанда-то нашего, – сказала Швейку его служанка. Швейк несколько лет тому назад, после того как медицинская комиссия признала его идиотом, ушел с военной службы и теперь промышлял продажей собак, безобразных ублюдков, которым он сочинял фальшивые родословные.
Кроме того, он страдал ревматизмом и в настоящий момент растирал себе колени оподельдоком.
-Какого Фердинанда, пани Мюллерова? — спросил Швейк, не переставая массировать колени. – Я знаю двух Фердинандов. Один служит у фармацевта Пруши. Как-то раз по ошибке он выпил у него бутылку жидкости для ращения волос; а еще есть ФердинандКокошка, тот, что собирает собачье дерьмо. Обоих ни чуточки не жалко.
-Нет, эрцгерцога Фердинанда, сударь, убили. Того, что жил в Конопиште, того толстого, набожного…
-Иисус Мария! – вскричал Швейк. – Вот-те на! А где это с господином эрцгерцогом приключилось?
-В Сараеве его укокошили, сударь. Из револьвера. Ехал он со своей эрцгерцогиней в автомобиле…» (Ярослав Гашек. Приключения бравого солдата Швейка).
28 июня 1914 года эрцгерцог Франц Фердинанд приехал в Сараево по приглашению генерала Оскара Потиорека, чтобы наблюдать за маневрами. Франц Фердинанд был умеренным австрийским политиком, сторонником автономии для боснийцев, и уже этим сильно раздражал экстремистов из «Молодой Боснии». «Млада Босна» решила убить Фердинанда. Убийство было поручено группе из шести заговорщиков, по крайней мере три из них, в том числе Принцип, были больны туберкулёзом — в то время смертельное и неизлечимое заболевание. Интересно, что Франц Фердинанд тоже был болен туберкулёзом.
Незадолго до 10 утра в воскресенье чета прибыла в Сараево на поезде. В 10.10 кортеж из шести машин (Франц Фердинанд с женой ехали во второй, вместе с Потиореком), приветствуемый толпами народа, миновал центральное отделение полиции. Там их ждали заговорщики.
Франц Фердинанд поехал читать речь в городскую ратушу. После чтения речи один из придворных его свиты, барон Морсе, предложил Потиореку разогнать с улиц толпы, чтобы обезопасить эрцгерцога на пути в госпиталь, где он собирался навестить раненого графа Мерици, и в музей Сараево. В ответ Потиорек сказал «Вы думаете, что Сараево кишит убийцами?», и Франц Фердинанд решил поехать в больницу навестить раненых при покушении. Софи настояла на том, чтобы ехать с ним. Ехать решили по боковой набережной Аппель. Потиорек забыл сообщить шоферу Францу Урбану об изменении маршрута. Шофер повернул на улицу Франца Иосифа. Ему объяснили, что он едет неправильно. Он начал медленно разворачивать машину. В этот момент машину заметил Гаврило Принцип, покупавший в соседнем магазине бутерброд. Он подбежал к машине и выстрелил Софи в живот, а затем Францу Фердинанду в шею.
Фердинанд и его жена были перевезены в резиденцию губернатора, где они умерли не более чем через час после выстрелов.
Ровно через месяц Австро-Венгрия объявила войну Сербии, 31 июля в Российской империи была объявлена всеобщая мобилизация, Германия стянула войска в французской границе.
В Первой мировой войне участвовало 34 государства, разделенные на две коалиции: Тройственный союз (Германия, Австро-Венгрия, Турция, Болгария) и Антанта (Россия, Франция, Великобритания, Сербия, позднее Япония, Италия, Румыния, США).
В результате войны прекратили свое существование четыре империи: Российская, Австро-Венгерская, Османская и Германская. Страны-участницы потеряли более 10 млн. человек убитыми солдат, около 12 млн. убитыми мирных жителей, около 55 млн. были ранены.
Для армянского народа Первая мировая война – это Геноцид армян в Османской империи, который унес жизни около 2 миллионов человек.
В Сараево отмечают 100-летнюю годовщину со дня убийства наследника Австро-Венгерской империи эрцгерцога Фердинанда, которое стало поводом к началу Первой мировой войны. Гаврило Принцип, застреливший эрцгерцога в Сараево, для многих сербов по-прежнему является национальным героем. В городе будет открыт памятник Принципу.
Обстоятельства сложились так, что 28 июня 1919 года, 95 лет тому назад был подписан Версальский мир, завершивший Первую мировую войну.
«Все ищут и не находят причину, по которой началась война. Их поиски тщетны, причину эту они не найдут. Война началась не по какой-то одной причине, война началась по всем причинам сразу», – президент США Томас Вудро Вильсон.
Заметим, что именно Первая мировая война стала поводом для принятия «сухого закона» в США и становления вследствие этого могущественного синдиката не только по контрабанде спиртным, но и во всех остальных сферах общества: азартных игр, рэкета, профсоюзов, торговле живым товаром.