1 Հուլիս 2014 - 07:36 AMT
Իսրայելի ինքնաթիռներն ու ուղղաթիռները հուլիսի լույս 1-ի գիշերը կետային հարվածներ են հասցրել Գազայում տեղակայված 34 թիրախի ուղղությամբ, որոնք կապված են ՀԱՄԱՍ-ի կամ «Իսլամական ջիհադի» հետ: Գրոհայիները Գազայի հատվածից 15 հրթիռ էին արձակել Իսրայելի ուղղությամբ: Ըստ պաղեստինյան աղբյուրների, ավիահարվածների արդյունքում չորս մարդ վիրավորվել է, ևս մեկն անհայտ կորել:
Իսրայելի Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հաստատել է հարվածներն ահաբեկչական կազմակերպությունների ենթակառուցվածքներին մերձափնյա պաղեստինյան անկլավում: Դա պատասխան էր Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածքի գնդակոծմանը:
«Ըստ զինվորականների, Իսրայելի ուղղությամբ արձակվել է առնվազն 5 հրթիռ: Զոհեր չկան, այրվել է ավտոմեքենա և վնասվել է շենքերից մեկը երկրի հարավում: Բանակը շարունակում է վճռական գործել քանի դեռ խաղաղություն չի հաստատվել Իսրայել պետության քաղաքացիների համար»,-ասվում է իսրայելյան բանակի հայտարարության մեջ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Իսրայելի ու Պաղեստինի հարաբերությունները վատթարացան հունիսի 12-ին երեք իսրայելցի դեռահասների առևանգումից հետո:
Իսրայելն անմիջապես մեղքը բարդեց պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման վրա: Իսրայելի անվտանգության ընդհանուր ծառայությունը հունիսի 26-ին հրապարակել է ՀԱՄՍ երկու ակտիվիստների անուններն ու լուսանկարները: Անցած երկուշաբթի սպանված դեռահասների մարմինները հայտնաբերվեցին Հեվրոն քաղաքից ոչ հեռու` Հորդանանի Արևմտյան ափին: ՀԱՄԱՍ շարժումը հերքեց մեղադրանքը և զգուշացրեց Երուսաղեմին «պատերազմի սրացումից» խուսափելու անհրաժեշտության մասին:
Մինչդեռ Իսրայելը բանակային գործողություն է անցկացնում: Մի քանի օրում 400 արաբ է ձերբակալվել, հիմնականում` ՀԱՄԱՍ ակտիվիստներ, ինչպես նաև շուրջ 10 պաղեստինցի խորհրդարանական: Զինվորները 2,8 հազար շենք են խուզարկել, ներառյալ հեռուստաալիքների ու թերթերի գրասենյակները: Բացի այդ, ձերբակալվել է 57 պաղեստինցի, որոնց ազատ էին արձակել Իսրայելի բանտերից 2011 թվականին իսրայելցի զինվոր Գիլադ Շալիտի փոխարեն: Հորդանանի արևմտյան ափում զինվորական գործողության հետևանքով սպանվել է պաղեստինցի դեռահաս: Այդ մասին երեքշաբթի հայտարարել են Պաղեստինի բուժծառայությունների ներկայացուցիչները, հայտնում է Haaretz-ը:
Ըստ պորտալի տեղեկատվության, զոհվածը 16-ամյա Յուսեֆ Աբու Զգան էր, որը փորձել է խանգարել ուժայիններին ձերբակալել երեք պաղեստինցիների: Ձերբակալությունները կապված չէին երեք իսրայելցի դեռահասների սպանության որոնողական գործողության հետ, նշում է պարբերականը:
Israel Radio-ն հայտնել է, որ հավանաբար, դեռահասը հարձակվել է զինվորների վրա, որոնք էլ կրակ են բացել: Առաջիկայում միջադեպը կհետաքննվի:

Израильские самолеты и вертолеты нанесли в ночь вторник точечные удары по 34 целям в секторе Газа, связанным с организациями ХАМАС и «Исламский джихад». Боевики из сектора Газа выпустили 15 ракет в сторону Израиля. По данным палестинских источников, в результате авиаударов четыре человека получили ранения, еще один пропал без вести.
Пресс-служба Армии обороны Израиля подтвердила нанесение ударов по инфраструктуре террористических организаций в приморском палестинском анклаве. Это ответ на ракетный обстрел израильской территории из сектора Газа поздно вечером в понедельник и рано утром во вторник.
«По данным военных, в сторону Израиля было запущено не менее пяти ракет. Жертв не было, сгорел автомобиль и повреждено одно из зданий на юге страны. Армия продолжит решительно действовать до тех пор, пока не установится мир для граждан государства Израиль», – говорится в заявлении израильской армии, сообщает ИТАР-ТАСС.
Отношения Изариля и Палестины ухудшились после похищения трех израильских подростков. Инцидент произошел 12 июня.
Израиль сразу возложил вину за похищение на палестинское движение ХАМАС. Общая служба безопасности Израиля (ШАБАК) 26 июня опубликовала имена и фотографии двух активистов ХАМАС, подозреваемых в организации похищения подростков.
В минувший понедельник тела убитых подростоков были обнаружены к северу от города Хеврон на Западном берегу реки Иордан. Движение ХАМАС отвергло обвинение в убийстве и предостерегло Иерусалим от «эскалации войны».
Между тем Израиль проводит армейскую операцию. За несколько дней были арестованы около 400 арабов, среди которых три четверти активисты ХАМАС, а также более 10 палестинских парламентариев. Солдаты обыскали 2,8 тыс. зданий, включая офисы телекомпаний и газет. Кроме того, были задержаны 57 палестинцев, выпущенных из израильских тюрем в 2011 году в обмен на похищенного израильского солдата Гилада Шалита.
Во время рейда на западном берегу реки Иордан израильскими военными был убит палестинский подросток. Об этом во вторник сообщили представители медицинских служб Палестины, передает Haaretz.
По информации портала, погибшим оказался 16-летний Юсеф Абу Зага, который пытался помешать силовикам задержать троих палестинцев. Аресты не были связаны с операцией по поиску убийц троих израильских подростков, отмечает издание.
Israel Radio уточняет, что подросток, предположительно, напал на солдат, которые в ответ открыли огонь. В ближайшее время будет проведено расследование инцидента.