Ինչպես գրում են թուրքական ԶԼՄ-ները, Չելիկը հայտարարել է. «Անցյալում նման հռչակումը Թուրքիայի համար casus belli կլիներ, բայց հիմա այդպես արդեն ոչ ոք չի խոսում: Բուն «Քրդստան» բառն ինքնին մերժելի էր համարվում, չնայած որ դա պատմական անվանումն է: Նրանք մեր եղբայրներն են, իսկ իրավիճակն Իրաքում անբարենպաստ է՝ ամեն ինչ դեպի պառակտում է տանում»:
Անկարայի մտադրությունները հասկանալի են. նրան բուֆեր է հարկավոր Իրաքի ու Թուրքիայի միջև և Հյուսիսային Քրդստանը կարող է հաջողությամբ կատարել այդ դերը: Հյուսիսային Քրդստանը ևս ավելի հակված է դեպի Թուրքիան, քան Բաղդադը, որն ունակ չեղավ կարգուկանոն ու խաղաղություն հաստատելու երկրում: Վարչապետ Նուրի ալ Մալիքին չկարողացավ հավասար հնարավորություններ ստեղծել շիաների ու սունիների համար: Ավելին, պարզ դարձավ, որ սունի գրոհայինների Բաղդադի վրա հարձակման համար մեղավոր է հենց վարչապետը: Իրաքի սունիներն ի դեմս Ալ Մալիքիի տեսնում են շիաների համայնքի շահերը պաշտպանող բռնակալի: Վաշինգոտնում էլ, որի աջակցությամբ Մալիքին իշխանության գլուխ եկավ, արդեն համարում են, որ առանց նրա պաշտոնանկության ազգային հաշտեցում Իրաքում հնարավոր չի լինի: Մալիքին վարչապետ դարձավ 2006-ին, երբ ամերիկյան զորքերը լավ թե վատ վերահսկում էին իրավիճակն Իրաքում: 2011-ին նրանց հեռանալուն պես երկիրը մխրճվեց արյունահեղության մեջ, որի վերջը չի երևում: Ալ Մալիքիից հետ կանգնեցին նաև իր սեփական համայնքի կրոնական գործիչները: Ուրբաթօրյա աղոթքի ժամանակ հնչեց Իրաքի շիաների հոգևոր առաջնորդ այաթոլա Ալի ալ Սիսթանիի նոր կառավարություն ձևավորելու կոչը:
Այդ նոր կառավարությունը պետք է կազմավորվի առանց Ալ Մալիքիի մասնակցության և առավելապես ներկայացնելու է սունիների ու քրդերի շահերը: Հենց քրդերը կարող են յուրօրինակ «փրկօղակ» հանդիսանալ Իրաքի միասնությունը պահպանելու հարցում, բայց արդեն նրանց պայմաններով: Իսկ պայմանները հայտնի են՝ անկախ Քրդստան: Գաղափարը, որն ԱՄՆ-ն այդքան համառորեն ու տևական ժամանակ առաջ էր տանում, կարող է իրականացվել:
Պատահական չէ, որ Իսրայելի ԱԳ նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը «կատարված փաստ» համարեց Քրդստանի անկախությունը: «Առաջին անգամ մի իրավիճակ է ստեղծվել, երբ Իսրայելի ու արաբական աշխարհի չափավոր երկրների ռազմավարական շահերը համընկնում են: Եվ մենք, և նրանք բախվում են Իրանի միջուկային սպառնալիքի հետ, «համաշխարհային ջիհադի» ու «Ալ Քայիդայի» հետ, ինչպես նաև Սիրիայում ու Իրաքում հակամարտությունների տարածման հետ հարևան պետությունների վրա: Ես գտնում եմ, որ այսօր իրական հիմք կա Մերձավոր Արևելքում նոր պետաքաղաքական դասավորության առաջացման համար: Ծայրահեղական ուժերն Իրաքում կաշխատեն ապակայունացնել Պարսից ծոցի ամբողջ տարածաշրջանն, առաջին հերթին Քուվեյթը: Իսրայելը կարող է սատարել ու աջակցել չափավոր արաբական երկրներին, որոնք դիմակայում են արաբական աշխարհի ծայրահեղականներին»,-ասել է Իսրայելի նախարարն ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպմանը:
Նրան են ձայնակցում Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն և հեռացող նախագահ Շիմոն Պերեսը: Բարաք Օբամայի հետ հանդիպմանը Պերեսը հայտարարեց, որ Արևմուտքը չպետք է կողմերից մեկին սատարի արաբական աշխարհում սունիների ու շիաների դիմակայության հարցում: «Դա այն է, ինչ կարող է անել Արաբական պետությունների լիգան. նրանք ունեն միջոցներ, նրանք ունեն ուժ»,-ասել է Պերեսը, նշելով, որ քրդերն արդեն ստեղծել են «ժողովրդավարական ու անկախ պետություն», որին սատարում է Թուրքիան:
Մերձավոր Արևելքը, հավանաբար, սահմանների հերթական վերաձևման շեմին է՝ դաժան ու բազմաթիվ զոհերով վերաձևման: Մի բան արդեն կարելի է հստակ ասել՝ անկախ Քրդստանն արդեն մոտալուտ է և թե ինչ դուրս կգա դրանից տարածաշրջանի համար, դժվար է ասել, հաշվի առնելով Էրբիլի ու Քիրկուկի նավթային պաշարները, հանուն ինչի էլ սկսվեց այս ամենը:

1 Июль 2014 - 07:52 AMT
Как пишут турецкие СМИ, Челик заявил: «В прошлом такое провозглашение стало бы для Турции casus belli, но сейчас так никто уже не говорит. Само слово «Курдистан» вызывало оторопь, несмотря на то, что это их историческое название. Они наши братья, а ситуация в Ираке неблагоприятная – дело идет к расколу».
Намерения Анкары понятны: ей нужен буфер между Ираком и Турцией и Северный Курдистан подходит для этого как нельзя лучше. Северный Курдистан также больше тянется к Турции, чем к Багдаду, который оказался неспособен навести порядок и установить мир в стране. Премьер Нури аль-Малики не смог создать государство равных возможностей для шиитов и суннитов. Более того, уже стало ясно, что в наступлении суннитских боевиков на Багдад повинен именно премьер. Иракские сунниты видят в аль-Малики притеснителя, защищающего лишь интересы шиитской общины. Да и в Вашингтоне, руками которого Малики пришел к власти, уже считают, что без его отставки национального примирения в Ираке не будет возможным. Малики стал премьером в 2006 и американские войска худо-бедно контролировали ситуацию в Ираке. С их уходом в 2011 году страна захлебывается в крови и конца этому не видно.Отступились от аль-Малики и религиозные деятели его собственной общины. В ходе пятничной молитвы прозвучал призыв духовного лидера иракских шиитов аятоллы Али аль-Систани сформировать новое правительство.
Это новое правительство должно быть сформировано без участия аль-Малики и в большей степени представлять интересы суннитов и курдов. Именно курды могут стать своего рода «спасителями» единства Ирака, но уже на своих условиях. А условия известны: независимый Курдистан. Идея, которую так долго и упорно продвигали США, может действительно реализоваться.
Не случайно, что глава МИД Израиля Авигдор Либерман назвал «свершившимся фактом» независимость Курдистана. «Впервые создалась ситуация, при которой стратегические интересы Израиля и умеренных стран арабского мира совпадают. И мы, и они сталкиваемся с иранской ядерной угрозой, с «Всемирным джихадом» и «Аль-Каидой», а также с проблемой распространения конфликтов в Сирии и Ираке на соседние государства. Я считаю, что сегодня существует реальная основа для построения новой государственно-политической конфигурации на Ближнем Востоке. Радикальные силы в Ираке постараются дестабилизировать весь регион Персидского залива, в первую очередь, Кувейт. Израиль может оказать поддержку и содействие умеренным арабским странам в противостоянии с экстремистами арабского мира», — сказал израильский министр на встрече с госсекретарем США Джоном Керри.
Ему вторят премьер-министр Израиля Биньямин Нетаниягу и уходящий президент Шимон Перес. На встрече с Бараком Обамой Перес заявил, что Запад не должен принимать чью-либо сторону в противостоянии суннитов и шиитов в арабском мире. «Это то, что может сделать Лига арабских государств: у них есть средства, и они имеют силы», – сказал Перес, особо подчеркнув, что курды уже создали «демократическое и независимое» государство, которое поддерживается Турцией.
Ближний Восток, думается, ждет очередная перекройка границ – перекройка жестокая, с многочисленными жертвами. Но одно уже можно сказать – независимый Курдистан уже на подходе и что из этого выйдет для всего региона сказать трудно, учитывая нефтяные запасы Эрбиля и Киркука, ради которых, собственно, все и началось.