1 Հուլիս 2014 - 09:20 AMT
Ուկրաինայում ակտիվացել են ռազմական գործողությունները. Պորոշենկոն խոստացել է գրոհել արևելյան շրջանները
Հուլիսի լույս 1-ի գիշերը Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարեց հրադադարի կասեցման մասին, քանի որ ահաբեկիչները չեն կատարում խաղաղ պլանի պայմանները: Հրաման է արձակվել գրոհել ու ոչնչացնել գրոհայիններին: Պորոշենկոն, որը մեղադրում է Ռուսաստանին Ուկրաինայի արևելքում բռնությունը բորբոքելու մեջ, մերժել է Մոսկվայի առաջարկը և մեղադրել է ապստամբներին նրանում, որ վերջիններս չեն կատարել հրադադարի պայմաններն ու չեն հետևել խաղաղության ծրագրին:
«Մենք գրոհելու ենք ու ազատագրելու ենք մեր հողերը: Հրադադարի ռեժիմը չշարունակելու որոշումը մեր պատասխանն է ահաբեկիչներին, գրոհայիններին»,-ասել է նա հեռուստաելույթում:
Բացելով Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի նիստը՝ խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովը հայտարարեց, որ «հակաահաբեկչական գործողության ակտիվ փուլը վերսկսվել է երեքշաբթի առավոտյան»: «Ես այսօր շփվել եմ պաշտպանության նախարարի ու ներքին գործերի նախարարի հետ: Առավոտից վերսկսվել է հակաահաբեկչական գործողության ակտիվ փուլը: Մեր զինված ուժերը հարվածներ են հասցնում ահաբեկիչների հենակետերին ու բազաներին»,-ասել է նա, գրում է «Սեգոդնյա.ռու»-ն:
Ըստ Informing.ru-ի, կառավարական ուժերը գրոհ են սկսել Դոնբասի կամավորականների դեմ: Ուկրաինական բանակը գնդակոծում է աշխարհազորայիններին երկրի հյուսիսում:
Տվյալներ կան նաև Կարմիր Լիմանի շրջանի գնդակոծության մասին: Բացի այդ, ուկրաինական ԶԼՄ-ները տեղեկություններ ունեն, որ կրակ է բացվել Սեվերոդոնեցկում աշխարհազորայինների դիրքերի ուղղությամբ: Կրամատորսկում գնդակոծվել է երթուղային ավտոբուսը, չորս մարդ զոհվել է տեղում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Դոնեցկի շրջանային վարչակազմի վրա հղումով:
«Եվս 5 մարդ վիրավորվել է, տուժածները տեղափոխվել են քաղաքի բուժհաստատություններ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հուլիսի 1-ի գիշերը ուկրաինական բանակը վերսկսեց Կրամատորսկի հրետակոծությունը: Ըստ նախնական տվյալների, արկերից մեկը պայթել է արյան փոխներարկման կենտրոնում: Այժմ քաղաքի տարբեր հատվածներից հաղորդագրություններ են ստացվում գնդակոծության մասին:
Մինչդեռ, Լուգանսկի ժողովրդական հանրապտետության աշխարհազորայինները պատրաստ են քննարկելու զենքը վայր դնելու հարցը միայն, եթե ուկրաինական զորքերը դուրս գան հանրապետության տարածքից:
«Կամավորականներին ուղղված զենքը վայր դնելու բոլոր հորդորները կարող են քննարկվել ուկրաինական զորքերը դուրս բերելուց հետո»,-հայտարարել է Լուգանսկի վարչապետ Վասիլի Նիկիտինը՝ մեկնաբանելով Պորոշենկոյի հրադադարը երկարացնելուց հրաժարվելու մասին որոշումը:
«Ինչ վերաբերում է հրադադարի ռեժիմին, ապա այն որպես այդպիսին չէր պահպանվում»,-ասել է Նիկիտինը: Ընդ որում նա հերքել է Կիևի մեղադրանքները հրադադարը չպահպանելու հարցում: «Ամեն ինչ ճիշտ հակառակն էր. հրադադարը չեն պահպանել ուկրաինական զինված ուժերը»,-հայտարարել է Նիկիտինը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»: Ինքնահռչակ Դոնեցկի ու Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները հունիսի 27-ին համաձայնվել են երկարացնել հրադադարը մինչև հունիսի 30-ը, հայտարարել էր ԴԺՀ վարչապետ Ալեքսանդր Բորոդայը: «Մեզ հայտնի դարձավ, որ Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոն որոշել է դադարեցնել կրակը մինչև հունիսի 30-ը, մենք ևս մեր կողմից դադարեցնում ենք կրակը նույն ժամկետով»,-հայտարարել էր Բորոդայը:
Նույն օրն Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոն որոշեց երկարացնել հրադադարի ռեժիմն արևելքում 72 ժամով: Ավելի ուշ նա հայտարարեց, որ հետագա քայլերի մասին որոշում կկայացնի Բրյուսելից Կիև վերադառնալուն պես: Հունիսի 27-ի երեկոյան սպառվեց հրադադարի ժամկետը, որի մասին պայմանավորվել էին Ուկրաինայի իշխանություններն ու ինքնահռչակ հանրապետությունների ներկայացուցիչները:
Դոնբասում հրադադարի մասին Պորոշենկոն հայտարարել էր հունիսի 20-ին: Նա պահանջել էր կամավորականներից զինաթափվել: Այնուամենայնիվ, որպես այդպիսին հրադադարը չկայացավ. փաստացի այն ձախողվեց հենց առաջին օրը, որի համար կողմերը միմյանց են մեղադրում:

В ночь на 1 июля президент Украины Петр Порошенко объявил об окончании перемирия в связи с невыполнением террористами условий мирного плана. Силам АТО приказано идти в наступление и истреблять боевиков. Порошенко, который обвиняет Россию в разжигании насилия на востоке Украины, отклонил предложения Москвы, чтобы разрядить кризис, и обвинил повстанцев в тос, что не сдержали перемирия и не следовали мирному плану.
«Мы будем атаковать и освобождать наши земли. Решение не продолжать режим прекращения огня – это наш ответ террористам, боевикам и мародерам», – сказал он в телевизионном заявлении.
Открывая заседание Верховной Рады Украины, спикер Александр Турчинов заявил, что «активная фаза антитеррористической операции возобновлена с утра вторника». «Я сегодня общался с министром обороны и министром внутренних дел… С утра возобновилась активная фаза антитеррористической операции. Наши Вооруженные силы наносят удары по базам и опорным пунктам террористов», – сказал он, пишет Сегодня.ua.
По сообщению Informing.ru, силы АТО возобновили наступление на ополченцев Донбасса. Украинская армия обстреливает позиции ополченцев на севере области.
Также, есть данным об обстреле тяжелой артиллерией в районе Красного Лимана. Кроме того, украинские СМИ располагают сведениями об огне по позициям ополченцев в Северодонецке.
В Краматорске под обстрел попал маршрутный автобус, четверо человек погибли на месте, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Донецкой облгосадминистрации.
«Еще пятеро получили ранения разной степени тяжести. Пострадавшие доставлены в лечебно-профилактические учреждения города», — говорится в сообщении.
В ночь на 1 июля украинская армия возобновила также артиллерийский обстрел Краматорска. По предварительной информации, один из снарядов попал в станцию переливания крови. Сейчас в городе работает сирена, из разных районов города поступают сообщения о перестрелке.
Между тем, ополченцы Луганской народной республики (ЛНР) готовы обсуждать вопросы о сложении оружия только после вывода украинских войск с территории республики.
«Все призывы к тому, чтобы ополченцы сложили оружие, могут обсуждаться только после вывода украинских войск», – заявил премьер-министр ЛНР Василий Никитин, комментируя заявление президента Украины Петра Порошенко об отказе продлевать перемирие на востоке страны.
«Что касается режима перемирия, то его как такового не соблюдалось», – сказал В.Никитин.
При этом он отверг претензии Киева к ополченцам в несоблюдении режима прекращения огня. «Все это было в обратном порядке: перемирие не соблюдали украинские вооруженные силы», – заявил В.Никитин, передает Интерфакс.
Самопровозглашенные Донецкая и Луганская народные республики 27 июня согласились продлить перемирие до 30 июня, заявил июня после консультаций в Донецке по деэскалации ситуации на востоке Украины премьер ДНР Александр Бородай. «Нам стало известно, что президент Украины Порошенко решил прекратить огонь до 30-го числа, мы, со своей стороны, прекращаем огонь на этот же срок», — заявил Бородай.
В тот же день президент Украины Петр Порошенко принял решение продлить режим прекращения огня на востоке страны на 72 часа. Позднее Порошенко заявил, что решение о дальнейших шагах по вопросу о режиме прекращения огня на востоке Украины примет после возвращения в пятницу в Киев из Брюсселя.
Вечером 27 июня истек срок перемирия, о котором договорились украинские власти и самопровозглашенные Донецкая и Луганская народные республики.
Петр Порошенко объявил о перемирии на территории Донбасса 20 июня и обещал продлить его неделю. За это время он потребовал от ополченцев разоружиться. Тем не менее, перемирия как такового не состоялось: фактически оно было сорвано в первые же сутки, в чем стороны сразу начали обвинять друг друга.